Amniyon Sıvısının Artması (Polihidramnios)

Amniyon Sıvısının Artması

Amniyon sıvısının amacı; rahim içindeki bebeği, darbelere ve ısı değişikliklerine karşı korumak, kimyasal maddelerin alışverişi ve  normal gelişim için gerekli ve uygun ortamı oluşturmak, kas ve sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organın gelişimini sağlamaktır.

Gebeliğin çeşitli dönemlerinde değişik miktarlarda olan amniyon sıvısı, dinamik bir yapıya sahiptir. Gebeliğin son aylarında günde yaklaşık 150ml. sıvı döngüsü olur ve ortalama miktarı yaklaşık 800-1000 mililitredir. İkinci trimesterda, amniyon sıvısının tamamı 3 saatte değişmektedir. Amniyon sıvısının değişiminde başlıca iki önemli faktör vardır, bebeğinizin sıvıyı yutması ile miktarı azalırken ve idrarını yapması ile de artar. Bu mekanizmadaki herhangi bir bozukluk, amniyon sıvısının azlığı veya fazlalığı ile sonuçlanabilir.

Fetüste ösefagus (yemek borusu) yokluğu, trakeo-ösefageal fistül (yemek borusu ile nefes borusu arasında delik) varlığı veya buna benzer durumlarda yutma fonksiyonu normal şekilde olmayacağından amniyon sıvısı fazlalığı (polihidramniyos) görülür. Yine; böbrek yokluğu, idrar yollarında tıkanıklık gibi durumlarda fetüs, idrarını yapamayacağından amniyon sıvısının azlığı (oligohidramniyos) ortaya çıkmaktadır.

Amniyon sıvısı miktarının 2000 ml.’nin üzerinde olmasına polihidramniyos veya hidramnios adı verilmektedir. Gebeliklerin binde 2,6-7’sinde görülür. Hiçbir sebep bulunamayabileceği gibi, gebelik diyabeti yada preeklampsiye bağlı olarak da görülebilir. Polihidramniyos olgularının yaklaşık dörtte birinde annede diyabet mevcuttur.

Fetüse ait polihidramniyos nedenleri ise şunlardır:
Fetüsün yutmasını engelleyen anomaliler (sindirim sistemi veya merkezi sinir sistemi anomalileri)
Solunum yolu anomalileri
Diyafragma hernisi (diyafram fıtığı)
Doğumsal kalp hastalıkları
Fetüste hidrops fetalis hastalığı
İkiz gebelik
İdiopatik (sebebi belirlenemeyen)
Polihidramniyos teşhisi ultrasonografi ile konulur. Gebeliğin son haftalarında amniyon sıvısının miktarının hesaplanmasında amniyotik sıvı indeksi (Amniotic fluid index=AFI) denilen bir ölçüm yöntemi kullanılmaktadır.
Polihidramniyos saptanan bir gebelikte ilk adım dikkatli bir ultrasonografik anomali taramasıdır. İkinci adım anneye ait nedenlerin araştırılmasıdır. Kan şekeri takibi yapılır. Sebebi belirlenemeyen durumlarda takip süreci gebelik boyunca devam eder.

Polihidramniyos varlığında potansiyel risk aşırı gerilime bağlı erken doğum ağrıları, su kesesinin açılmasıdır.

Şiddetli olgularda, gebeliğin 34. haftasından önce uygulanabilecek bazı ilaçlar sıvı miktarını kontrol etmekte kullanılabilir ancak faydaları tartışmalıdır.

Uygulanabilecek bir tedavi metodu; fazla olan sıvının rahmin gerilmesini ve erken doğum ağrılarını tetiklemesini önlemek amacıyla, amniyon sıvısının bir kısmının amniyosentez ile boşaltılmasıdır. Belirli zaman aralıklarıyla uygun miktarda sıvı bir enjektör aracılığıyla alınır.

68 Yorum "Amniyon Sıvısının Artması (Polihidramnios)"

 1. Fatma Tarih: 13 Şubat 2018 Saat: 17:06

  Doktor bey iyi günler. Bu gün detaylı ultrasonda amniyon sıvımız bıraz yüksek çıktı. Şeker yüklemesi yaptırmak istemiyorum. Sizce neler yapmam lazım sıvının normal düzeye gelmesi için ?

  • Cüneyt Özcan Tarih: 14 Şubat 2018 Saat: 11:52

   şeker yüklemesi yapmak gerekir. bunu istemiyor iseniz size bu aklı verene danışmanız daha doğru olur. bilim ve bilgi bunu söyler.

 2. Aysu Tarih: 3 Şubat 2018 Saat: 00:45

  Hocam merhaba 27 haftalık hamileyim ikiz gebeligim var .alt fetusta su fazlalığı var en derin cep 8.5 üst fetüsün suyu azalmaya başlamış en derin cep 5 olarak ölçüldü .rahim agrilarim çok fazlaydı progesteron vajinal jel kullanıyorum agrilarim azaldı .doktorumuz bizi perinatoloji fetal bölümüne sevk etti. Çok stres yaptım .karnimdan su alınması tehlike yaratır mı sizin genel görüşlerinizi bilmek isterim .saygilarimla

  • Cüneyt Özcan Tarih: 3 Şubat 2018 Saat: 12:12

   karından su alınacağını sanmıyorum ama daha önemlisi TTTS sendromu dediğimiz, bir bebekten diğerine besin kaçağı mı olduğu önemli bu durumda. perinatoloji muayenesi bu nedenle önemli

 3. Hüsna Tarih: 27 Ocak 2018 Saat: 16:54

  Hocam merhaba, 25+2 hamileyim ve detaylı ultrason taramasında polihidramnios çıktı. Tek çap 10cm olarak ölçüldü. Bebeğin midesinde organlarında dudağında hiçbir sorun görülmedi çok şükür. Parvovirüs testleri temiz çıktı, eşimle kan uyuşmazlığımız var ICT testi de negatif çıktı. Şeker yüklemesinde de şeker çıkmadı. Yani gerekli her tür tetkik yapıldı ama şükür bir sorun çıkmadı. Ne zamana kadar bu böyle sürer ve ne zaman düzelir? Ve amniyotik sıvının artması yediklerimizle içtiklerimizle alakalı mıdır? Ayrıca polihidramnios preeklampsiye neden olur mu? Çok psikolojim bozuldu, günde 2 kere tansiyonumu ölçtürüyorum ama normal çıkıyor. Anlamadım tam cevap alamıyorum sorularıma hiçbir doktordan. Psikolojim o kadar bozuldu ki bebeğime stresimi yansıttığım için çok moralim bozuluyor. Haftada iki kere de tam idrar tahlili yaptırıyorum. Bu polihidramnios düzelmez mi?

  • Cüneyt Özcan Tarih: 30 Ocak 2018 Saat: 15:46

   pek çok zaman sebepsiz ve tek başına polihidramnios gözlenir ve çoğu zaman da hiç bir önemi yoktur. yeter ki bebeğin mide bağırsak sisteminde ve şeker yüklemesinde sorun olmamış olsun. o nedenle boşuna stres yapıp gereksiz çocuğu üzmeninin gereği yok.

 4. derya Tarih: 3 Ocak 2018 Saat: 00:59

  36 haftalik gebe yim. Amniyon sivisinda fazlalık görüldü. Bundan önceki haftalarda böyle birşey soylenmemisti.bebegin kilosu 3 kg.bebegim de bir sıkıntı var mıdır?

  • Cüneyt Özcan Tarih: 3 Ocak 2018 Saat: 14:45

   buradan oturup ”yoktur” dememi beklemiyorsunuzdur umarım çünkü gebelikte şeker testi yapıldı mı, diyet durumunuz, bebeğin 2. düzey ultrason muayene bulguları, en son muayenesinde mide ve idrar torbası vs bir sürü bilgiye ihtiyaç var yorum yapabilmek için. bir de tabii ÇOK ne demek, AFI değeri denilen değerin kaç olduğu önemli.

 5. Feyzullah Tarih: 25 Aralık 2017 Saat: 18:23

  Eşim 25 haftalık hamile bebeğin karnında su toplaması gözüktü sizce bu durum neden olmuştur ve tedavisi var mi

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz sadece doktorumuz tarafından görülecektir.

Yorumunuz doktorumuz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.