Amniyon Sıvısının Azalması (Oligohidramnios)

Amniyon Sıvısının Azalması

Amniyon sıvısının döngüsü, başlıca, fetüsün sıvıyı yutması ve idrarını yapması fonksiyonlarıyla gerçekleşmektedir. Bu fonksiyonlarda herhangi bir bozukluk, amniyon sıvısının azlığı veya fazlalığı ile sonuçlanabilir. Fetüste ösefagus (yemek borusu) yokluğu, trakeoösefageal fistül (yemek borusu ile nefes borusu arasında delik) varlığı veya buna benzer durumlarda yutma fonksiyonu normal şekilde olmayacağından amniyon sıvısı fazlalığı (polihidramnios) görülür. Yine; böbrek yokluğu, idrar yollarında tıkanıklık gibi durumlarda fetüs, idrarını yapamayacağından amniyon sıvısının azlığı (oligohidramniyos) ortaya çıkmaktadır.

Oligohidramniyos amniyon sıvısı miktarının 500ml.’den az olması durumudur.

Oligohidramniyos nedenleri şunlardır:

Böbrek yokluğu (birinin veya her ikisinin)
İdrar yollarında tıkanıklık oluşturan durumlar
Fetüse ait bazı anomaliler
Zarların erken yırtılması
Gün aşımı
Plasentada fonksiyon bozuklukları
İntrauterin gelişme geriliği
Normalde tüm doğumlarda bebekte anomali yaklaşık %1,8 oranında görülürken oligohidramniyos olgularında %7 oranında fetüs anomalisi saptanmıştır.

Oligohidramniyos, ultrasonografi ile tanısı konulan bir durumdur. Gebeliğin son haftalarında amniyon sıvısının miktarının hesaplanmasında amniyotik sıvı indeksi (Amniotic fluid index=AFI) ölçümü kullanılmaktadır. Anne karnı dört bölgeye ayrıldığında her bölgeden alınan amniyotik sıvı miktarı ölçümleri toplamı, amniyotik sıvı indeksini verir. Normali 100-250mm. olan bu ölçüm, 50mm.den az olduğunda oligohidramniyos kabul edilir.

Oligohidramniyos varlığında fetusa ait potansiyel riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Sıvı azlığı nedeni ile fetusun rahim içinde hareketinin kısıtlanması, oksijen ve besin alışverişinde bazı aksamalar söz konusu olabilir. Tersi de söz konusudur. Yani; fetusun sağlığında, oksijen alışverişinde bir sorun varsa da yine amniyon sıvısının azalması görülebilir. İleri gelişme geriliğinde oligohidramniyos, fetal stresin arttığını gösterir.

Gebeliğin çok erken dönemlerinde oligohidramniyos tespit edilmesi fetusa ait risklerin artmasına neden olur.

Oligohidramniyos saptandığında, gebeliğin son ayında ise veya gün aşımı varsa bebek doğurtulur. Daha erken dönemde görülürse ve bebekte bir anomali saptanmamışsa, amniyoinfüzyon yöntemiyle amniyon boşluğuna sıvı verilmesi uygulanabilir. Amniyoinfüzyon yöntemi her zaman başarılı olamamakta ve erken doğum engellenemeyebilmektedir.

4 Yorum "Amniyon Sıvısının Azalması (Oligohidramnios)"

 1. Semra Çak Tarih: 4 Nisan 2017 Saat: 03:30

  Hocam 14+1 hamileyim muayenede bebegin amnion sivisi azlığı var dedi doktorum ve ileride başınızı ağırdır bu dedi bu durum düzelir mo günde 3 4 lit şu içmem önerdi ve coraspirin verdi bu durum düzelir mo ne yapabilirim ben bebekte sıkıntı okur mu hocam bida kontrolü 1 ay so ray verdi

  • Cüneyt Özcan Tarih: 8 Nisan 2017 Saat: 13:46

   bir ay sonra uzun bir süre.. eğer amnion sıvı azlığı çok ciddi olsaydı size 2 haftaya randevu verilirdi. sanırım biraz daha su içmeye teşvik etti hafif azalma gördü.

 2. Fatma Tarih: 21 Şubat 2016 Saat: 15:57

  Plesenta kordon girişi egzantrik ne demek nelere sebep olabilir.

  • Cüneyt Özcan Tarih: 22 Şubat 2016 Saat: 12:36

   Rahim içi büyüme kısıtlılığı ve erken doğum riski artmaz. farklı isimlerde de anılan fakat pek nedeniye bilinmeyen kordonun placentaya giriş yeri ile ilgili bir durumdur. takip edilmesi gerekir sadece

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz sadece doktorumuz tarafından görülecektir.

Yorumunuz doktorumuz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.