Gebelik ve Kanama

Bence ilk bilinmesi gereken gebelik varlığında kanamanın ne kadar tehlikeli olabileceği değil, her kanamanın gebeliğin sonlandığı anlamına gelmediğidir. Bu sebepla değerli anne adaylarına ve yakınlarına, bir kanama durumunda paniğe kapılmamalarını ve bunun son derece basit bir şey de olabileceğini bilmelerini öneriyorum.Hangi kanamaların önemli olabileceğini bilmeniz ve doktorunuza güvenmeniz aslolandır.

Gebeliğin ilk yarısında %20’ye varan kadında kanama görülebilir. Bunun %50 kadarı ise ilk 8 haftada oluşur. Gebeliğinin ilk 20 haftasında kanama olan gebelerin yarısında ne yazık ki gebeliğin sonlandığını bilmek gerekir. Ayrıca, bir gebeliğini kanama nedeniyle kaybeden gebelerin, bir sonraki gebeliğinde yeniden kanama ve düşük ihtimali artmamaktadır. Bu dönemde görülen hafif lekelenme tarzı ve genelde kahverengi olan geçici kanamalar fizyolojik kabul edilir. Genellikle gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yerleşmesi nedeniyle meydana gelir. Bu durum ikinci veya sonraki gebeliklerini yaşayan kadınlarda, ilk kez gebe kalan kadınlara göre daha sık görülür. Bu duruma halk arasında üste görme adı verilir. Ancak 2. ve 3. Trimesterlerde oluşan ve rahimden kaynaklanan kanamalar hemen her zaman placenta kaynaklıdır ve anormal olarak kabul edilmelidir.

Kanamanın adet kanamasından fazla olması, parçaların düşmesi veya kanamayla birlikte ateş ve karın ağrısının olması genellikle ciddi bir duruma işaret eder ve hemen doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Gebeliğin ilk 3 ayında meydan gelen kanamalarda %50 ihtimalle düşük tehdidi sözkonusu iken, %50’si fizyolojik kabul edilen önemsiz kanamalardır. Her kanama düşükle sonuçlanmaz. Ağrı ile seyreden yoğun kanamalarda düşük olasılığı artar. Anne yaşının ileri olması, embriyonun kalp hızının dakikada 90’dan az olması ve kanamanın pıhtılı parçalar halinde olması da düşük olasılığını arttıran durumlardır. Yapılan ultrasonografi ile embriyonun kalp atışlarının görülmesi, gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceğini büyük oranda destekler. Bu dönemde sağlıklı bir embriyonun kalp hızı dakikada 150 – 160 civarındadır. Düşük tehtidi var ise en temel tedavi yatak istirahatıdır. Düşüğü önleyici amaçla progesteron içeren ilaçlar kullanılabilir. Ancak bunların faydalı olduğu yapılan çalışmalarda kesin olmamakla beraber daha önce üçten fazla düşüğü olan gebelerde progesteron kullanımı bazı durumlarda faydalı olabilir.

İlk 20 haftada görülen kanamaların diğer sebepleri ise, dış gebelik ve üzüm gebeliği de olabileceği için, teşhise giderken bunlarında ekarte edilmesi gerekir.

Dış gebelikte görülen vajinal kanama genellikle yoğun değildir. Birlikte genellikle tek taraflı kasık ağrısı vardır. Tanı kanda gebelik testi ve ultrasonografik tetkiklerin birlikte değerlendirilmesi sonucu konur. Erken dönemde tedavi; bazı seçilmiş olgularda ilaçla yapılabilir, gebelik haftası ilerlemiş olgularda ise tedavi ameliyattır. Çok ilerlemiş dönemde şiddetli karın ağrısı ve iç kanama oluşur. Bu durum acil ameliyat gerektirir. Detaylı bilgiyi Dış gebelik ile ilgili yazımda bulabilirsiniz.

Halk arasında üzüm gebeliği olarak anılan duruma tıp dilinde mol gebeliği adı verilir. Birkaç çeşidi olmakla birlikte en sık görülen formu hidatiform mol’dür. Üzüm taneleri büyüklüğünde çok sayıda parçanın düşürülmesi nedeniyle halk arasında bu ad verilmiştir. Bu kanamada genellikle ağrı yoktur. Tanı yine kan analizi ve ultrasonografinin birlikte kullanılması ile konur. Tedavide döl yatağı içinin kürete edilerek gebeliğin boşaltılması genellikle tek başına yeterlidir. Bazen ek olarak ilaç tedavisi gerekir.

Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar (20. gebelik haftasından sonra) daha nadirdir. Tüm gebeliklerin %4’ünde bu tip kanamalar görülür.
Genellikle placentaya bağlı sebeplerle olur. En yaygın sebep placentanın anne rahmine tutunduğu yerden erken ayrılması olarak bilinen “Ablatio Plasenta” diye adlandırılan durumdur. Placentanın tamamı değil genellikle küçük bir kısmındadır ayrılma ve ultrason ile tespiti genellikle kolay değildir. Çok ciddi kanamalar olabileceği gibi gebelik sonuna kadar hafif rahatsız etmeyecek kanama şeklinde de görülebilir.

Gebeliğini ikinci yarısında daha az görülen ama daha tehlikeli olan kanama sebebi ise“Plasenta Previa” dediğimiz durumdur. Plasenta Previa, bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını ya tam yada kısmi olarak kapaması halidir. Bu durum genellikle 34. gebelik haftası civarında kanamaya yol açar. Bu dönemde döl yatağı ağzı nispeten incelmeye ve açılmaya başlamıştır. Bu açılma sırasında burada yerleşmiş olan plasentada kısmi olarak yerinden ayrılarak kanamaya yol açar. Bu durum daha ziyade çok sayıda doğum yapmış, ileri yaştaki gebelerle, daha önce çok sayıda sezaryen geçirmiş gebe kadınlarda görülür. Tedavisinde yatak istirahatı ve rahim ağzının açılmasını engelleyici ilaçlar kullanılır. Kanama eğer anneyi ve bebeği tehtid eder hal alırsa acil sezaryen planlanabilir. Plasenta previa’da tek doğum şekli sezaryendir.

Bir de halk arasında nişane denilen normal doğum eyleminin başlaması ile birlikte gelen kanlı ve sümüksü bir akıntı olur. Bu durum doğum eyleminin yaklaştığının habercisidir. Rahim ağzı kasılmalara bağlı olarak açılmaya başladığında, bu bölgede ince damarlar çatlayarak çok hafif kanamaya yol açabilir ve bu dışarı atılır.

UNUTMAYINIZ Kİ, ne düşecek bir gebeliği içerde tutmak mümkündür, ne de devam edecek bir gebeliği düşürmek.  Metanetizi korumak ve bebeğinize gereksiz stress yansıtmamak asıl dikkat etmeniz gereken konu olmalıdır.  EĞER bir gebelik sonlanıyorsa, bilmelisiniz ki bu sizin için ne kadar yıkıcı da olsa, ‘hayırlısı’ budur.

 

2.419 Yorum "Gebelik ve Kanama"

 1. mihra Tarih: 16 Şubat 2018 Saat: 14:51

  merhaba doktor bey benim 20 günüm geçti hafif kan lekelenmem oluyor beta hcg ilk bakıldıgında 545 cıktı ama kese görünmedi vajinal ultrosonda da görünmedi tekrar bata hcgye baktı 0 çıktı . bunun üstüne 15 .02 .2018 tarihinde başka bir doktora danıştım tekrar tahlil yapıldı beta hcg 3707 çıktı karın ultrasonunda kese tam görülmedi büyük ultrasyona yolladı kese rahim içinde önce görünmedi doktor idrara sıkışıp gelmemi istedi sıkısıp gittiğimde kese rahim içinde çok ufak göründü fakat sekreter doktorun ilk baktığında dediklerini yazmıs rapora tekrar doktoruma çıktığımda vajinal ulrason istedi fakat yaptıramadım doktor bukadar yüksek beta hcg sayısında kesenin görünmemesinin anormal oldugunu dış gebelik olabileceğini söyledi fakat aşağıdaki ultrason doktoru kesenin çok ufak olduğunu ve göründüğünü söyledi şuan hala ara ara leklenmem oluyor ve sancım oluyor sizce dış gebelik ihtimali olurmu ilk vajinal ultrasonda bayılacak duruma geldiğimden ikincisini istemedim lütfen cvp verin çok korkuyorum… teşekkürler..

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 16:00

   mutlaka size vajinal ultrason isteyen hekiminizi dinleyin ve hemen vajinal ultrason yaptırın

 2. Crn Tarih: 15 Şubat 2018 Saat: 20:54

  Merhaba doktor bey . Gebeliğimde 9+4 teyim . Devamlı gelen kahve akıntım var . 3 gün gelse 10 gün gelmiyor 15 gün gelmese 5 gün geliyor . Ultrasonda bir sıkıntı görülmedi ancak bu durumun hala normal olmadığını söyledi doktorum . Çalışıyorum bu arada . Ne yapmalıyım ? Bunu normal olarak kabul edip hayatıma devam mı etmeliyim dinlenmeli miyim ?

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 15:47

   ultrasonda bir sıkıntı yok ise ben dert etmezdim.

 3. Büşra Tarih: 14 Şubat 2018 Saat: 20:59

  İyi günler 7 haftalık hamileyim çok az kahverengi rengin de kan geldi ilk hamileliğimde de 7 haftalıkken düşmüştü onda çok kanamam vardı acaba gene düşük mü oluyor

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 09:01

   hiç sanmam… genellikle bu akıntıların düşükle vs alakası yoktur.

 4. edalimeda Tarih: 13 Şubat 2018 Saat: 18:32

  merhaba iyi aksamlar litfen bana yardimci olursanız çok memmun olurum ben 29 yaşındayım hollandadan yazıyorum benim beş yaşından bir kızım var benim.sorunum adet düzensizliği ben doktorda tedaviye basladi m bana dediler ki yumurtalıkların ağır çalışıyo hormonların karışmış bana adet söktürücü hap verdiler ben 10 gün kullandım adet olmayı bekledim üzerinden 10 geçti test yaptım positif çıktı inanmadın kan tahlili yaptırdım oda olumlu cıktı ocak ayının 11 den bu ayin ön birine kadar 4 haftalık. fakat ben bu ayin 30unda salı gunu kanamam başladı şubatın 3 kadar adet gibi kanamam oldu sonra kan pirtisi gibi parçalar geldi düşük yaptım tahminim ama burda mudahele etmiyorlar hem çok erken gebelik hem de acil bhir şey yok diye bi hafta sonra ultrasyonda bir şey görünmedi ama kanda hala gebelik var dediler iki gün arayla kontrtol ettiler kanda var ultarsyonda yok fakat bana dediler düşük görünmüyor şuan ama ayın 19 gel kan değerlerine bakalım düşük hapı yoluyla dusurelim kafam karma karrisik psikolojim bozuldu ultrasyonda henüz küçük olduğu için görünmeyene bi cana nasil.kiyarrim lütfen bilgilerine muhtacim yardim edin

  • Cüneyt Özcan Tarih: 14 Şubat 2018 Saat: 12:49

   hanfendi bu B HCG değerleriniz kanda kaç çıktı bunu bilmem lazım ki yardımcı olabileyim. bunların yükselişi ya da düşüşü çok önemli.

 5. Feryal Tarih: 13 Şubat 2018 Saat: 10:35

  Doktor bey çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.Suan 5 + 4 oldum. Ve hala geçmesi o kahverengi leke.Beni çok tedirgin ediyor.Rahimde kanama yoksa nereden geliyor olabilr?Özellikle afedersiniz büyük abdesti yaparken daha da artıyor.ilk çocuğum da gebelik çok rahat geçmişti.Ikincisi 25 eylülde 8 haftalıkken düşükle sonuçlandı. Ama ilk defa bu gebeliğim de lekelenme oldu.Cevabiniz için çok tesekkurler

  • Cüneyt Özcan Tarih: 14 Şubat 2018 Saat: 11:50

   hanfendi cevapları okursanız detaylı yazıyor bunların sebepleri. sabırla 7. haftayı beklemeniz gerekecek onun dışında bir şey yapmanız gerekmiyor emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz sadece doktorumuz tarafından görülecektir.

Yorumunuz doktorumuz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.