Gebelikte Grip ve Öksürük

Kışın etkisini yeniden gösterdiği şu bahar aylarında öksürük ile başınız dertte ise öncelikle doğal yollardan tedavi denemekte fayda var.

Genellikle grip ile birlikte başlayan ve grip geçse de uzun süre devam eden öksürüğü kesmek kolay değildir. Birçok insan da bu kalıcı öksürükten şikayet eder.

Kimi zaman gıcık şeklinde, kimi zaman kuru kuru kimi zaman ise balgamın da eşlik ettiği öksürüğü kesmenin çok basit doğal yolları var. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, öksürük şurubuna başlamadan önce bu doğal tedavilerden birini denemelisiniz.

1. Kekik çayı:

Kekik, öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi hastalıkların için geçerli olan ve resmi olarak onaylanmış bir tedavidir. Kekiğin küçücük yaprakları öksürüğü yatıştıran bileşenlerle doludur. Öksürük yeni başladıysa, kekik çayı, öksürdükçe kasılan ve bir süre sonra ağrımaya başlayacak olan kasları gevşetir. Kekik aynı zamanda iltihabı azaltır. Kekik çayı yapmak için 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını 1 fincan suda karıştırın, üzerini kapatın ve 10 dakika dinlendirdikten sonra süzerek için.

2. Keten tohumu, bal ve limon:

Keten tohumlarını suda yoğun, yapışkan bir jel olana kadar kaynatın, bu boğazınızı ve bronş kanallarınızı yumuşatacaktır. Bal ve limon da antibiyotik görevi görüyor ve şurubu süper yumuşatıcı yapıyor. Hazırlamak için bir fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu koyulaşana kadar kaynatın. Süzün ve 3 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ekleyin. Az gelirse 1 yemek kaşığı daha ekleyebilirsiniz.

3. Kara biber çayı:

Bu tedavi iki farklı gelenekten geliyor: İngiliz ya da geleneksel Çin tıbbından gelen karabiber çayı, dolaşımı ve balgam akışını harekete geçiriyor. İçine konan bal ise doğal bir öksürük yatıştırıcı ve antibiyotiktir. Karabiber çayı hazırlamak için bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 2 yemek kaşığı balı bir fincana koyun. Kaynayan suyu içine döktükten sonra demlenmesi için 15 dakika bekleyin. Süzdükten sonra ihtiyaç duydukça için. Bu tedavi özellikle balgamlı öksürüklere iyi geliyor. Fakat bu tedavi töntemi kuru öksürükler için uygun değil.

4. Ekşi sevenler için:

Çeyrek bir limona bolca karabiber ve tuz serpin, daha sonra hızlı bir iyileşme sağlamak için bu limon dilimini emin.

5. Ilık süt:

Öksürük için popüler olan diğer bir ilaç bal ile tatlandırılmış bir fincan ılık süt içmektir. kalıcı olarak değil belki ama şiddetli öksürük krizlerinde boğazınızı çok rahatlatacak, gece uykudan uyandırdı ise yeniden uyumanızı sağlayacaktır.

6. Badem:

Bazı eski geleneklere göre, badem öksürük de dahil olmak üzere bronşlarla ilgili problemlerin iyileşmesine yardım eder. 5-6 adet bademi blendir yada rondoda çektikten sonra (bir iki çay kaşığı kadar olması gerekiyor) bir fincan portakal suyu ile karıştırın ve için.

7. Soğan Bal:

Avrupalıların çok sevdiği bu yöntem daha çok gripal şikayetlere iyi gelmekte. soğanın tepesini kesik yarısına kadarını içini oyup, tepesine kadar doğal bal doldurduktan sonra buzdolabında 12 saat bekletiyoruz ve sonrasında bu sıvıyı içiyoruz. içtikten sonra hemen yenisini hazırlayın ve 12 saat sonra da onu icin. kulağa hoş gelmemekle beraber ilaç kullanmadan gribi atlatmanın en güzel yollarından biridir.

8. Pekmez:

Doğu anadolu ve özellikle Malatya’nın vazgeçilmez reçetesi: 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı dut pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) bir taşım kaynatın, ılıkken içirin

9. Elma kabuğu ve çekirdeği:

Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..Bunu üsüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık için.

Paylaş: