+

Kendinizi Tanıyın (Kadın Anatomisi)

Categories: Gebelik ve Doğum

Kadın Anatomisi

Üreme organlarını oluşturan sistemine “genital sistem”  yada  “üreme sistemi”  denmektedir. Üreme sistemi ve üriner sistem (idrar boşaltma sistemi)  ile iç içe bulunmaktadır ve bu nedenle  ikisi birlikte  “genito-üriner sistem” (üreme-idrar yapma sistemi) olarak anılmaktadır. Pek çok noktada birbirlerini olumlu yada olumsuz etkileyebildiklerinden ortak değerlendirilmeleri gerekebilmektedir.

Hem erkek hem de kadınlarda bulunan genital sistem (üreme sistemi)  Dış genital sistem ve İç genital sistem olarak ikiye ayrılır. Şimdi bunları inceleyelim:

Dış Genital Sistem

Dış kadın üreme yapılarının başlıca (dış genital sistem) iki fonksiyonu vardır: Spermin iç genital organlara girişine müsaade etmek, bunun yanı sıra iç genital organları enfeksiyonlardan korumak. Başlıca dış genital sistemini oluşturan organlar ve fonksiyonları şöyledir:

Labia Majora (Büyük Dudaklar)

Vulvanın sağlı sollu iki yanında simetrik olarak bulunurlar. Ter ve yağ salgılayan bezleri içerirler ve Ergenlik sonrasında kıllarla kaplanırlar.  Alttaki yağ dokusunun miktarına yada yapısal özelliklerine göre kişiden kişiye değişen bir görünümleri vardır ve yaşa veya zayıflamaya bağlı olarak küçülmekte veya çöküntüye uğramaktadırlar.
Kadınlardaki dış dudaklar erkekteki testisleri saran torbaya (scrotum) karşılık gelmektedir.

Labia Minora (Küçük Dudaklar)

İç veya küçük dudaklar, dış dudaklar hemen iç kısmında devamı niteliğinde, İdrar deliği ve vajina girişinin etrafını sararlar ve iki taraflı ve simetrik bir şekilde bulunurlar. İç dudakların üstünde kıllar bulunmaz ve yağ dokusu içermezler.
Normalde iç dudaklar küçük olduklarından dış dudaklar tarafından örtülüdür ve görünmez ancak bazı durumlarda normalden iri ve dışarı doğru sarkık olabilirler. Bu nedenle günümüzde “iç dudak estetiği (labioplasti) ameliyatları” popülerdir.

Vestibulm (Vajina Girişi)

İç dudakların devamında yer alan ve kızlık zarına kadar devam eden 1-2 cm ’lik kısımdır. Vestibulm ilk ilişki ile birlikte kızlık zarı yırtıldıktan sonra vajinayla birleşir.

Hymen (Kızlık Zarı)

vajinal girişten 2-3 cm içeride bulunan ince olmasına karşın nispeten esnek ve ortasında bir veya daha fazla sayıda delik içeren membranöz bir yapıdır. Genellikle ilk ilişki esnasında yırtılır yada esner ve böylece vajina girişiyle vajinanın birleşmesini sağlar. Kızlık zarının kişiden kişiye kalınlığı, şekli ve esnekliği değişir, BU NEDENLE, toplumdaki yanlış bir yargıya dikkat çekmek gerekir. İlk ilişkiden sonra pek çok kızın kızlık zarı yırtıldığında kanamakla beraber pek çoğu da kanamayabilir. Ne yazık ki halen, çağımızda pek çok genç kız bu sebeple töre cinayetine yada önyargıya kurban gitmektedirler.
Bu nedenlerle kızlık zarının işlevinden çok sosyolojik ve adli önemi söz konusudur.

Clitoris (Klitoris)

Pubis tepesinin (mons pubis) hemen altında yer alan klitoris, erkekteki penis’e karşılık gelmektedir. Üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir ve gerçekte Y şeklinde bir yapıdır.

Nohut veya mercimek tanesi büyüklüğündeki klitorisin baş kısmına “glans klitoris” (klitoris başı) adı verilir. Glans klitorisin hemen altında idrar deliği (uretral orifis), idrar deliğinin de hemen altında vajinal giriş yer almaktadır.
Klitoris cinsel ilişki esnasında sertleşebilme özelliğine sahiptir. Kan damarlarından ve haz ile ilgili sinir uçlarınca oldukça zengin bu yapı kadın orgazmında önemli görevler üstlenir.

Uretral Orifis (İdrar Deliği)

İşlevi, mesaneden gelen idrarın dışarıya boşalmasını sağlamak olan, klitorisin hemen altında ve vajinal girişin üstünde bulunan, idrar kanalının sonlandığı yerdir.

Perine

Dış dudakların arkada birleştiği yerle anüs(makat deliği) arasında yer alan bölgedir. İdrar ve dışkı işlevlerinin kontrolünü sağlayan kasları barındırır. Bu kaslar doğum eylemi esnasında mümkün olduğunca gevşeyerek bebeğin başının doğmasına izin verirler. Öte yandan Perine kadında ve erkekte bulunan erojen (hazsal) bir bölgedir.

Doğum eyleminin son aşamasına gelindiğinde bebeğin doğumunu kolaylaştırmak amacıyla perineye yapılan kesiye epizyotomi (doğum kesisi) adı verilir. Bu kesinin amacı bebek doğarken bu bölgenin yırtılmasını ve altta bulunan perine kaslarının zarar görmesini engellemek olmakla beraber her doğumda yapılması gerekememekte mümkün olduğunca kesi yapılmadan doğumu tamamlamaya çalışmakta fayda vardır.

Salgı Bezleri

Dış genital bölgenin kurumasını önleyen ve cinsel ilişkide gerekli kayganlaşmayı sağlayan çeşitli salgı bezeleri vardır. En önemlileri idrar deliğinin etrafında yer alan Skene bezleri ve vajinanın hemen giriş kısmında sağlı sollu yer alan Bartholin “bartolin” bezleridir.

 

Anüs (Makad Deliği)

Makad deliği sindirim sistemimizin en son kısmıdır. Görevi barsaklarda biriken dışkının (gaita) dışarıya atılmasıdır (defekasyon işlevi). Makad deliği etrafında bulunan büzücü kaslar, gaz ve gaitanın kontrolsüz bir şekilde dışarıya kaçmasını engellemektedir.

Anüsün vajinaya yakın bir konuma sahip olması nedeni ile gerekli hijyenik şartların sağlanmaması durumlarında buradaki bakterilerin vajinaya bulaşması ve bunun sonucunda enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle kadınların ve kızlarımızın hijyeninde en önemli konulardan biri budur: Temizlik önden arkaya doğru (vajinadan, anüse) yapılmalıdır. Aksi halde, arkadan öne temizlik kalın bağırsak bakterilerinin vajinaya veya idrar yollarına bulaşmasına ve böylece sık sık enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Kızınıza tuvalet eğitimi verirken de bu kuralı öğretmeyi ihmal etmeyin.

 

İç Genital Sistem

Kadın iç genital sistemi içinde vajina, idrar kanalı (urethra), rahim ağzı (serviks), rahim (uterus), rahim içi tabaka (endometrium), iki taraflı fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) yer almaktadır

Vagina (Vajina)

İç dudakların (labia minus) bitiminden başlayıp, rahim ağzına (serviks) doğru uzanan, yaklaşık 8-10 cmlik uzunluğunda  olmakla beraber 15 cm.ye kadar uzayabilen ve 10 cm.ye kadar genişleyebilen esneme özelliğine sahip bir kanaldır. Cinsel ilişkinin yaşandığı ve aynı zamanda doğum kanalı olarak da bilinen vajina önde Mesane(idrar torbası) arkada da Rektum(kalın bağırsağın son kısmı) ile komşudur.
Vajinal girişte bulunan bartholin ve skene bezleri ilişki esnasında vajinanın girişi ile vajinanın kayganlaşmasını sağlar.

Üretra (İdrar Kanalı)

Mesaneden(İdrarın torbası) idrar deliğine kadarki, idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eden kanaldır.

Uretranın kadında erkekten çok daha kısa olması ve genital sistemin vajina ve anüse yakınlığı, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık yaşanmasına neden olur.

Cervix (Rahim Ağzı)

Vajinanın bittiği, rahimin ise giriş kısmında yer alan rahimağzı,sert ve koni şeklinde olmakla beraber doğum eylemi esnasında yumuşayıp, incelerek (bu incelmeye “silinme” denir) ve yaklaşık 10 santimetre açılarak bebeğin çıkmasına izin veren  bir organdır. Adeta bir süzgeç gibi vajinadaki mikroorganizmaların rahim ve tüplere geçişini engelleyen Rahimağzı kanalında yer alan salgı bezleri gebeliğe elverişli günlerde spermlerin geçişini kolaylaştıran, gebeliğe elverişli olmayan günlerde bu geçişi zorlaştıran salgılar üretir öte yandan adet kanının dışarı atılmasına olanak tanır.
Cervix kanseri (rahimağzı kanseri) bu bölgede gelişir ve kadınlarda en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Erken teşhis yöntemleri ile (pap smear, biopsi) erken tanı son derece önemli olduğu kadar, Rahim ağzı kanserine yönelik aşılarda son derece önemlidir.

Uterus (Rahim)

Güçlü kas yapısından dolayı kasılma yeteneğine sahip “armut şeklinde”, gebelik kesesinin içinde büyüdüğü organdır. Rahim içi endometrium denilen her ay yenilenen bir tabaka ile kaplanır. Bu tabaka her ay gebeliğe kendini hazırlayarak yenilenir ve eğer gebelik gelişmez ise olgunlaşıp dalından toplanmayınca dökülen armut misali  adet kanaması ile dökülerek yeniden kendisini bir sonraki ay’a, yeni bir gebelik ihtimaline karşı hazırlar (adet kanaması). Rahim içindeki bu bölgeye aynı zamanda Döl yatağı denir. Görevi gebelikte bebeğin büyümesi için elverişli bir ortam hazırlamak ve doğum eyleminde kasılmalarla bebeğin doğum kanalından çıkışını sağlamaktır. Uterus boyu 6-8 cm, ağırlığı yaklaşık 50 gram iken gebelik süresince yaklaşık 20 kat büyüyerek 1000 grama ulaşır. Doğum sonrası 40 günde eski boyutlarına ulaşır ki muhtemelen halk arasındaki 40’ı çıkma tabiri bununla ilgilidir.
Menopoza giren kadınlarda yumurtalıklarla birlikte rahmin boyutları da gittikçe küçülmektedir.

Fallop tüpleri (Kordonlar)

Fallop tüpleriuterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan, her biri yaklaşık 10 cm. uzunluğunda, yumurtalıklar ile uterus arasındaki bağlantıyı sağlayan bir köprü görevi üstlenmiş çift taraflı tüplerdir. Tüplerin dış uçları saçak tarzında ve fimbria adı verilen yapılardır ve bu yapılar yumurtlama esnasında overden atılan oosit’in (yumurta hücresi) kanal içine alınmasını sağlar. Fallop tüpünün dalga şeklindeki hareket yeteneği ile içinde sürüklenerek ilerleyen oositin sperm ile buluşması ve döllenmesi ampulla denilen bölgede gerçekleşir ve döllenmiş yumurta (embryo) yolculuğuna devam ederek 48 saat ile 72 saat içinde döl yatağına ulaşır ve burada olgunlaşmış olan endometriuma tutunarak gebelik kesesini oluşturur.

Overler (Yumurtalıklar)

Yumurtalık adlı bu yapılar, uterusun iki tarafında tüplerin fibria denilen uçlarına komşu, yaklaşık 2.5-3 cm.lik hormon ve yumurta(oosit) üretiminden sorumlu organlardır.

Kadınlar erkeklerin aksine doğurganlık çağlarında üretim yapmazlar, doğduklarında kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 400-500 bin yumurta hücresi ile doğarlar. Ergenlik ve hormonal değişikliklerle beraber her adet döneminde bunların yaklaşık bin tanesi harekete geçer ve sadece bir tanesi gelişerek olgun yumurta(oosit) olur ve yumurtalıktan atılır. Anatomik yakınlık sayesinde Fallop tüpünün fimbriaları (saçakları) oosit hücresini hemen yakalar. Bu rezervin tükenişi aynı zamanda da menopozun da başlangıcıdır.

Cüneyt Özcan
Author: Cüneyt Özcan

166 Bu yoruma cevaplar "Kendinizi Tanıyın (Kadın Anatomisi)"

 1. Zeynep Posted on 21 Mart 2017 at 21:41

  Merhaba Doktor bey,size bir sorum olacak.
  Ben bir yillik evliyim ve yeni farkettim ki vajinamda bir et parcasi olusmus daha once yoktu? Endiselenmem gereken bir durum mu bu acaba ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 22 Mart 2017 at 16:02

   muhtemelen himenden kaynaklanan bir artıktır dert edecek bir şey değil bunlar.

 2. yusuf Posted on 5 Mart 2017 at 12:02

  iyi günler doktor bey. ilişki sırasıdayken penis girişinde temiz kalması için bulundurduğum pamuk boşalma sırasında eşimin rahim içinde kaldı. bebek düşünüyorduk bu konu da biz zararı sıkıntısı olur mu. kendiliğinden dışarı atılır mı ve de döllenme olmasına engel bir durum oluşur mu. onun üzerinde de sperm olması ve o döl yatağına ulaşabilmesi gibi bir ihtimal var mı

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Mart 2017 at 09:42

   niye böyle bir şey yapıyorsunu nutkum tutuldu doğrusu ama mutlaka çıkarılması için doktora gitmelisiniz ve asla böyle bir şey yapmayın

 3. Ayşegül Posted on 4 Mart 2017 at 10:12

  Hocam merhaba. Erkek arkadaşımla birliktelik yaşamadan sadece vaginanın 1 – 2 cm icersine denemeyle kanamam oldu. Kasıldığım için devam edemedim. Daha sonra kızlık zarım kesin yırtıldı mı diye parmakla vagina deliğime girmeye çalıştım.Vajinaya giriş içerisinde nohut büyüklüğünde bi et parçası hissettim ama ona surterek darlıktan geçtikten sonra vagina içerisinde genişleme farkettim. Yine biraz kanamam oldu ama ağrı olmadı. Sizce o hissettiğim et parçası anormal bir durum mudur?

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Mart 2017 at 08:22

   siz anlatırken ben şaşkınlık içinde kaldım doğrusu.. muhtemelen zaten kızlık zarınız bozulmuştur ama hissettiğiniz şeyin anatomik olarak normal olduğunu düşünüyorum ancak nedir böyle bir tarif ile inanın ben de bilemem. tıp bu şekilde teşhislere izin vermiyor

 4. Şeyma Posted on 18 Şubat 2017 at 17:19

  Kadınlarda günlük olarak gelen beyaz akıntı hangi açıklıktan geliyor?

 5. burcu Posted on 18 Şubat 2017 at 00:29

  Mrb dr.bey benim sol kasığımda süregelen hafif seyreden ve bacagıma vuran bir agri var 3 yillik evliyim ve bebek sahibi olamk istiyorum sizce bu sıkıntı yaratırmı bana.sürekli bir gazim var o kasık agrisi olustururmu bilemedim iyi akşamlar saygılar…

  • Cüneyt Özcan Posted on 21 Şubat 2017 at 09:31

   Bir kere muayene olmanız gerekir ki bir sorunu var mı anlayalım. Eğer bir kist vs yok ise o zaman gebelik için engel olmayacağını bilebiliriz.

 6. Busraa Posted on 17 Şubat 2017 at 10:07

  Hocam merhaba ben 6 aylik yeni evliyim 6 ay ilişkiye giremedik vajinismus tespiti konuldu tedavi oldum tedavi sonrası ilişki gerçekleşti bnde merak uyandıran bişey oldu vajina deligi acikKen içinde yumuşak dokuda et parçası gibi bişeyler var vajinadeligi içi tamamen boş bir yapıdamidir yoksa kişiden kişiye değişen fizyolojik bi olay mıdır ? Ayrıca vajinadeligi çok dar oldugunda ilişki zorlaşıyor sanırım Bn şuan ilişkide zevk almıyorum hatta az aci hissediyorum bu sizce normalmidir ? Vajinismus tedavisi görmeden evvel jinekoloji bölümüne yönlendirilmedim muayene olmadım hic?sizce görünmem gereken bi durum varmı rahat bi ilişki yaşamak istiyorum

  • Cüneyt Özcan Posted on 17 Şubat 2017 at 10:40

   muayene olmanıza tekrar gerek yok. rahat ilişki için vajinismus sonrasında zamana ihtiyacınız var çünkü işin büyük kısmı psikolojik olduğu için bunun geçmesi zaman alıyor. diğer gördüğünüz anatomik durumlar doğal

 7. Ardanın eşi Posted on 10 Şubat 2017 at 18:22

  Merhaba hocam ben 2.5 haftalık evliyim ve ilk gece kanamam olmadı ağrım oldu ama kan gelmedi şimdi doktora gitmek istiyorum eşimin aklında soru işareti kalmasın diye ama aklıma birşey takılıyor. Her halükarda ilişkiye girdim ve bozulduğunu düşünüyorum ağrıdı çünkü doktor neye göre bozulmus yada şu zamanda bozulmuş diyecek ? Yani her durumda kızlık zarım bozulmuş oluyor 2.5 haftada

  • Cüneyt Özcan Posted on 13 Şubat 2017 at 10:00

   10 kadından 2 sinde kızlık zarı bozulduğu halde kanama olmaz.. hele aradan 2.5 hafta geçti ise alem-i cihan olsa ne oldu ne olmadı anlaşılmaz

 8. Büşra Posted on 8 Şubat 2017 at 03:13

  Hocam ben regl dönemlerimi çok sancılı geçiriyorum .geçen regl dönemimde normalde koyu renkte pıhtılaşmış ve en fazla 5 gün süren bu dönemi 2 hafta yaşadım . Ve ilk beş günden sonra kanın rengi siyah diyebileceğimiz kahverengindeydi . Bunun sebebi ne olabilir biraz açıklarsanız sevinirim çünkü bu konularda doktora gitmeye çekiniyorum . Şimdiden Teşekkürler .

  • Cüneyt Özcan Posted on 8 Şubat 2017 at 14:34

   hormonal bir değişiklik, yumurtalık kisti, rahimde bir myom ya da polip bunlara sebep olmuş olabilir. ve tabii ki ayırt etmek için muayene olmalısınız

 9. Kader Posted on 7 Şubat 2017 at 20:02

  Hocam iyi akşamlar bir sorum var ben 2 sene önce okşama yoluyla mastürbasyon yaptım aradan 3-4 saat geçti ve pembe 1 damladan az akıntının içinde kan gördüm bozulduğunu tabiki burdan öğrenemem ama çok kafam karıştı bakınca da asla ne zar ne delik göremiyorum et parçası var sadece kızlıgım bozulmus mudur ?

 10. Merve Posted on 7 Şubat 2017 at 18:31

  Iyi gunler doktor bey.
  Benim sıkıntımi anlatmam biraz uzun surecek umarim sonuna kadar okursunuz 🙂
  22 yasindayim ve hic iliskim olmadi.
  Benim yaklaşık bir aydır genital bölgemde agri oluyor. Sızlama şeklinde ve daha cok dış genital organlarda.
  Buyuk dudaklarin perineye yakin kısımlarında.
  Otururken artan bi agri.
  Dr’a gittim bakti kızarıklık var enf olmus dedi ve antibiyotik verdi. Ilaci kullandim ama agrim gecmedi
  Hocam ve kucuk dudak bitimi ile buyuk dudak arasinda bir şişlik elime geliyor. Ve bunu tuvalet ihtiyacimi giderirken fark ettim orasi kasilirken sislik ortaya çıkıyor. Normal uzanmis halde kontrol ettigimde yok ama çömelme pozisyonunda ortaya çıkıyor. Sol tarafta ve aynisindan sag tarafta yok yani orda bi sislik oldugu belli
  Hocam kanser gibi kotu seyler olma ihtimali cok mu yani ben cok korkuyorum ozellikle sisligi fark ettigim gunden beri.
  Farkindayim gormeden tani konulmaz ama bu derece endise etmemi gerektirecek bir durum var mi sizce.
  Dra gitmeden size de danismak istedim cunku dra gidene kadar korkuyla yasamak istemiyorum.
  Simdiden tesekkur ederim.

  • Merve Posted on 7 Şubat 2017 at 18:34

   Hocam fazla endiseliyim ve cogu kadin gibi genital bolgemle ilgili bi sorun oldugunda gereginden fazla korkuyorum.

  • Cüneyt Özcan Posted on 8 Şubat 2017 at 14:27

   bu tarz bir kanser yok öncelikle.. ya ufak bir bartolin kistiniz gelişmekte ya da basit bir fıtıklaşma da olabilir. doktorunuza gidip muayene olunuz

 11. Nuniş Posted on 6 Şubat 2017 at 19:05

  Hocam merhaba kolay gelsin bir sorum var benim vajinama da bakınca delik göremiyorum ve üçgen şeklinde 2 et parçası var dudakların arasında bakireyim bu et parçaları sorun olduğunu mu gösteriyor ?

  • Nuniş Posted on 6 Şubat 2017 at 19:08

   Yani kızlık zarı deliğinin olması gerekn yerde bu et parçaları var anlatabildim umarım

  • Cüneyt Özcan Posted on 7 Şubat 2017 at 09:13

   himen’i görüyorsunuz muhtemelen bir sorun değil bu tabii ki

 12. Ctydlk Posted on 6 Şubat 2017 at 00:21

  Merhaba doktor bey
  Benim klitorisim idrar deliğinin altında. Öyle resimlerdeki gibi iç dudakların başladığı yerde değil. Klitoristen sonra vagina girişi başlıyor. Normal mı bu? İnternette böyle bşr bilgiye raslamadım.

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Şubat 2017 at 08:01

   Klitoris üretra çıkışının (yani idrar deliğinin) üstünde yer alır normalde. aksi gibi olduğunu düşünüyorsanız bir kadın doğum uzmanına göstermenizde fayda var. belki de klitoris sandığınız şey başka bir şey de olabilir

 13. nazli Posted on 2 Şubat 2017 at 18:39

  Merhaba doktor bey, yaklaşık iki ay önce erkek arkadaşımla bir yakınlaşmamız oldu ve kendisi yanlışlıkla vajina girişinin altına yani dış kısma ( perineye doğru) bir baskı uyguladı. Çok canm yandı biraz kanama oldu daha sonra kısa sürede durdu. Doktora gittim önemli bir şey olmadığını söyledi sadece sudocrem verdi ve deride laserasyon oluşmuş dedi. Kelimeyi yanlış hatırlamıyorsam. Fakat ben şimdi o bölgeye baktığmda hala dışarda küçük bir et parçası varmş gibi hafif beyaz. Acaba hala geçmedi mi? Bir acı hissetmiyorum ama.

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Şubat 2017 at 12:04

   2 ay içinde iyileşmemesi pek mümkün değil doğrusu. belki eskiden beri var olan birşey bence ilk gittiğiniz doktora gösterin

 14. Beril Posted on 26 Ocak 2017 at 12:38

  Merhabalar Hocam diyer yorumlarda detaylı anlayamadım. Vajinanın 1-2 sm girişinde beyaz et gibi bir şey var hiç bir türlü delik gözükmüyor incelemeye çalışıyoru ama sanki bana engel yaratacakmış gibi hiss ediyorum cevaplarsanız sevinirim

  • Cüneyt Özcan Posted on 26 Ocak 2017 at 14:22

   bu durumda bir kadın doğum uzmanına görününüz.. sizin muayeneniz bize yeterli olmuyor yorum yapabilmemiz için ne yazık ki

   • Nuniş Posted on 7 Şubat 2017 at 19:57

    Peki hocam internetteki şekiller anlasılır olsun diye mi o şekilde çünkü dudakları açar açmaz delik gözüküyor bende öyle bir delik yok et dolu bu kızlıgımın bozuldugunu gösterir mi

    • Cüneyt Özcan Posted on 8 Şubat 2017 at 14:28

     aynen öyle.. anlaşılır olsun diye ama normalde sizi fark ettiğiniz gibi oluyor

 15. Ayse Posted on 18 Ocak 2017 at 23:00

  Meraba hocam. Vajinama bir sey sokmadim ama masturbasyon yaptim biraz oksadim kizlik bozulmusmusmudur

 16. AYTEN Posted on 15 Ocak 2017 at 15:31

  merhaba bir konuda danışmak istiyorum. bir hafta önce kadın doğuma gittim. hafif duzeyde vajinal mantar var, dedi. tek kullanımlık hap, fitil ve krem verdi. ilaçları kullandım ama adet dönemi başlayınca kremi bıraktım. şimdi de idrar deliğinin etrafı bir beyazlıkla sarılı, suyla yıkayınca gitmiyor.hafif yanma var. ne olabilir?

  • Cüneyt Özcan Posted on 16 Ocak 2017 at 13:15

   Mantara da bağlı olabilir. Adet sonrasi kremi kullanmaya devam edijiz 10 gun kadar

 17. Hatice Posted on 14 Ocak 2017 at 17:28

  Merhaba hocam 20 yaşındayım ve bekarım ve geçen hafta doktora gittiğimde doktorum polikistik over sendromu olduğunu söyledi fakat üstüne çok durmadı sanırım buyutulecek bişey yoktu fakat internetten araştırdım kilo alma Tüylenme sivilce insülin gibi şikayetlerim yok fakat ileriki dönemde gebelikte sorun olabileceği açıklamalarda vardı sizce endişelenmeli miyim Teşekkürler

  • Cüneyt Özcan Posted on 15 Ocak 2017 at 12:32

   Sizdeki muhtemelen hafif formu. Kilo almazsanız dengeli beslenir ve karbonhidrat az tüketirseniz sorun yaşamazsın

 18. eda Posted on 11 Ocak 2017 at 20:25

  hocam ed benı gıbı dobur dobur dedgım bu dun moralım bozuktu

  • Cüneyt Özcan Posted on 12 Ocak 2017 at 11:05

   et benine benziyor ise o zaman kondilom olabileceği için bir görünmeniz gerekecek kadın doğum ya da cildiye uzmanına

 19. eda Posted on 11 Ocak 2017 at 02:31

  hocam bır sorum olcak hocam perine bölgemde önce beyazdı şimdi dobur dobur oldu neden oyle olusur

  • Cüneyt Özcan Posted on 11 Ocak 2017 at 15:54

   valla google’a sordum ‘dobur dobur’ ne demek diye, ”Dolambaçlı yollara sapmadan gerçeği söylemeyi anlatır’ dedi.. siz de derdinizi böyle anlatınca hiç bir şey anlamadım kusura bakmayın

 20. Eda Posted on 8 Ocak 2017 at 17:52

  Pubis kası varmış o olabilir mi hissettiğim doktor bey?

  • Cüneyt Özcan Posted on 9 Ocak 2017 at 13:41

   o kadar çok kas ve kemik yapı var ki o bölgede.. sizin muayeniz ile neyi bulduğünuzu bilemem ne yazık ki.. ciddi bir endişeniz var ise muayene olmayı deneyiniz lütfen

 21. Eda Posted on 7 Ocak 2017 at 21:52

  Merhabalar vajinismusum parmak egzersizi yapıyorum parmak egzersizi yaparken bir kaç santim ileride küçük yumurta gibi kemik kıvamında Ege sarılmış bir şey hissettim Bazı kişilere sordum ben de de var dediler bu ne acaba fizyolojik bir problem mi ??

  • Cüneyt Özcan Posted on 9 Ocak 2017 at 12:52

   muhtemelen pelvik kemik çıkıntılarından birine dokunuyorsunuz doğaldır

 22. Saadet Posted on 5 Ocak 2017 at 19:49

  İyi akşamlar hocam rahimin hemen iç kısmında yani dışardanda görülebilen bir et parçası var fotolarda Rahime ait böyle bi et yok 3 sene önce doktora gitmiştim ve kızlık zarı kalıntıları sıkıntı yok demişti ilişki sonrası temizlikte ise orta parmağıma gelen ceviz kadar yine bir et parçası var vajinanın 5-6cm içerisinde böyle ele gelen et parçası normal değil gibi geliyor şuan sgk bulunmadığı için dr gidemedim cevaplarsanız çok sevinirim

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Ocak 2017 at 15:30

   doğrusu sizin muayenenize göre yorum yapabilmek isterdim ama bu durumda gerçekten görmeden bizim de anlama şansımız olmuyor.. ağrı yok ise sgk olana kadar bekleyip sonra bir görünün lütfen. önemli olmadığını tahmin ediyorum ama muayene şart

 23. Naz Posted on 5 Ocak 2017 at 15:37

  merhaba. 2 aylık evliyim ilk 4 ilişkide her biri 3 gün sürecek şekilde azar azar kanamalarım oldu. ama bunlar agrısız şekildeydi. şu anda bir sorun yok. ama vajinamı incelerken sanki üzerinde bir sürü katman ve parçalar şeklinde olduğunu farkettim. bu doğal mıdır. yani benim korktugum ilişki sırasında zorlama olduğu icin parça parça olmuş olması. bilgi verebilir misiniz. böyle bir şey söz konusu olabilir mi ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Ocak 2017 at 15:28

   onlar himen kalıntılarıdır muhtemelen.. ilk yırtılma sırasında bazen gerçekten vajinada da yırtılma olabiliyor ama eğer ağrı yok ve kanama hafif ise dert etmeyin

 24. Sanem Posted on 5 Ocak 2017 at 02:45

  Hocam merhaba 3yıllık evliyim ve problemimiz olmadığı halde gebelik oluşmuyor .. rahmim aşagıda sanki bu gebelik için engel olabilirmi yada hiç Doğum ve düşük yapmamış birinde böyle bir sarkma mümkünmü ? Şimdiden teşekkürler

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Ocak 2017 at 08:19

   bu pek mümkün değildir doğum yapmamış birinde ama muayene olmanız gerekli böyle bir durumdan neden şüphelendiğinizi anlamak için

 25. a Posted on 4 Ocak 2017 at 00:08

  Merhaba doktor bey kızlık zarımı incelemeye çalışıyorum fakat görüntülerdeki şekillere benzemiyor. Deliği cok zor farkediyorum fotoğraflardakı kadar gergin durmuyor o kısım ne kadar uğraşsam da ve etrafındaki zar olduğunu düşündüğüm kısım deliğe doğru kalın etli ve parcalı duruyor sanki defektli gibi bir izlenim verdi bana. Ama birbirinin uzerine katlı gibi durduğu için çok anlayamıyorum zaten delik de bu yüzden az görünüyor. Acaba zar çentiği denilen şey mi gördüğüm yoksa zarımın yapısı mı bu şekildedir?

  • Cüneyt Özcan Posted on 4 Ocak 2017 at 14:32

   aslında gördüğünüz şey normal.. resimde tabii ki daha iyi anlaşılsın diye demonstratif bir çizim oluyor.

   • a Posted on 4 Ocak 2017 at 15:54

    peki deliğin etrafındaki zar hattı düzenli mi olmak zorunda centik centik olması doğal mı

    • Cüneyt Özcan Posted on 5 Ocak 2017 at 08:12

     hanfendi normal olduğunu söylemiştim. gördüğünüz ve tanımladığınız herşey normal. emin olamiyor iseniz bir muayene olmanızı öneririm

 26. Ayşe Posted on 2 Ocak 2017 at 20:54

  Merhaba hocam, size bisey sormak istiyorum. Ben aynayla ikinarak vajinama baktim 3-4 kere daha sonra yanma ve otururken aci olustu iki gun sonra gecti bi daha bakmadim bu sekilde zar bozulur mu. Otururken aci batma olmasi tahris mi oldu acaba kaslarla ilgili bisey mi. Kana falan olmadi. Simdiden cevap icin tesekkurler

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Ocak 2017 at 21:39

   Hanfendi kızlık Zarımızda bu şekilde zarar gelmez bir daha böyle bir şey yaparsanız size de zarar gelmez tamamen zorlamaya bağlı bir durum Yaşadığınız

   • Ayse Posted on 14 Ocak 2017 at 19:13

    Hocam elle ic camasari varken masturbasyon yapmak kizligi bozar mi. Bir zarari olur mu.

    • Cüneyt Özcan Posted on 15 Ocak 2017 at 12:35

     Yüzeysel yapıyor iseniz bozulmaz

     • Ayse Posted on 15 Ocak 2017 at 19:43

      Yuzeysel hocam klitoris olan bolgeye asagi inmiyorumm. Her hangi bir zarari olmaz zara degil mi.

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 16 Ocak 2017 at 13:17

      Hayir olmaz

     • Ayse Posted on 16 Ocak 2017 at 10:45

      Hocam peki kizlik zari genetik midir. Mesela annenin ki esnekse kizininda esnek olma ihtimali varmidir.

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 16 Ocak 2017 at 13:20

      Kesin olmamakla beraber elbette genetik yatkinlik fazla

 27. Fatma Posted on 2 Ocak 2017 at 13:38

  Hocam kolay gelsin Ben ilk defa yazıyorum Ben kizim daha önce iliskim olmadi ama benim vsjina deligim geniş ici görünüyor rahat bir şekilde çok merak ediyorum evlendigim zaman sorun olurmu kızlık için neden geniştir şimdiden teşekkür ederim

  • Cüneyt Özcan Posted on 2 Ocak 2017 at 14:36

   gayet normal bahsettiğiniz görünüm. bakirelikte de zaten bu delik görünecektir

 28. ebru Posted on 1 Ocak 2017 at 12:38

  hocam vajina deliği ortada olmaz zorunda mi .. ben kontrol ettiğimde delik tamamen sağ tarafta ..bu normal midir

  • Cüneyt Özcan Posted on 2 Ocak 2017 at 12:06

   genelde ortadadır ama sağa dayalı da olabilir pozisyoneldir genelde

   • ebru Posted on 2 Ocak 2017 at 20:04

    ben henüz evlenmedim ve daha önce iliskiyede girmedim .. bu deliğin sağ tarafta olması , kizlik zari yönünden sorun yaratirmi

 29. Melike Posted on 31 Aralık 2016 at 14:06

  Merhaba hocam ben 10-11 yaşlarında vajinama sert bi cisim sokmuştum. Çok az soktum ama kan geldi . Cok korkuyorum sizce bozulmuşmudur. İçim içimi yiyor. Bu kadar kolay bozulabiliyor mu

  • Cüneyt Özcan Posted on 2 Ocak 2017 at 12:03

   gerçekten benden bunu bilmemi beklemediğinizi umuyorum.. doğrusu muayene olmak ile dahi bu anlaşılamayabilir.

 30. Nazli Posted on 7 Aralık 2016 at 17:53

  Hocam merhaba. Adetimin 5.gunu ıkınaraj vajinama baktim daha sonra kasiklarim agridi sonra akintiyla karisik acik renk kan geldi daha sonra kahve rengi kan geldi. Bu sekilde yani ikinmakla kizlik zari bozulur mu yoksa adet kanimiydi. Bisey daha sormak istiyorumm. Vajinin icine baktigim 2 3 cm iceride sadece bi et gordum boyle yamali gibi katmerli gibiydi bu et parcasi kizlik zari mi oluyor tam yuvarlak olarak goremedim sadece o kismi gore bildim. Simdiden cevap icin tesekkurler

  • Cüneyt Özcan Posted on 8 Aralık 2016 at 08:40

   BÖYLE bir yolla kızlık zarını bozamazsınız ve tahminen gördüğünüz zardır

   • Nazli Posted on 23 Aralık 2016 at 09:30

    Hocam peki giriş olmadan kizlik zari baska yolla bozulur mu hic bir giris olmadan doktora gidimem su an beni biraz aydinlatirmisiniz.

    • Cüneyt Özcan Posted on 23 Aralık 2016 at 23:19

     Doğrusu dalga mı geçiyorsun samimi misiniz anlayamadım o nedenle sorunuza cevap veremeyeceğim

     • Nazli Posted on 24 Aralık 2016 at 11:24

      Estagfurallah hocam kusura bakmayin tam anlatamadim ne demek istedigimi utandigimdan tam yazamadim. Nişanliyim nişanlimla ic camasirimiz varken biseyler yasadk surtunme yoluyla ama kan falan gelmedi bu sekilde kizlik zari bozulur mu? Bazi yerlerde bozalabilecgi yaziyor o yuzden o sekilde sordum cunku bildigim kadariyla iceriye giris olmadan zar bozulmaz diye dusunuyorum. Tekrar yanlis anlasildigim icin kusura bakmayin.

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 25 Aralık 2016 at 10:35

      Sorunuzu doğru sorsanız ne sizin ne
      benim vaktim boşa harcanmamış olur. bu yöntemle kızlık Zarı bozulmaz.

     • Nazli Posted on 25 Aralık 2016 at 13:25

      Haklisiniz hocam soruma cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Peki tahminen gordugunuz zardir demistiniz. Ilk cevabinizda gordugum et parcasi gergin uzerinde ayriyetten kucuk kucuk kare seklinde et parcalari vardi yani yamali gibi katliydi bu tip zarda ilk gece kanama olur mu peki. Son sorum hocam tekrar cok tesekkur ederim.

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 26 Aralık 2016 at 14:10

      bunu bilemeyiz

     • Nazli Posted on 28 Aralık 2016 at 17:39

      Hocam sorularima sabirla cevap verdiginiz icin inanin cok tesekkur ediyorum. Vajina girisinde kucuk bir centik var. Anlasildigi gibi daha once iliskim hic olmadi bu centik kizlikla alakasi yok degil mi vajina girisi hemen yuvarlak olan kisimda bazi sitelerde o girisi zar olarak gosteriliyor ama normalde zar 2 3 cm icerde vajina girisyle bi alakasi yok zarin degil mi. Insallah anlatabilimisimdir

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 29 Aralık 2016 at 08:18

      onlar embyonik artık dediğimiz şeyler.. zar değil gördüğünüz.. lütfen bu konuda daha fazla soru sormayın ve takıntı yapmayın bu kadar..

 31. gozde Posted on 6 Aralık 2016 at 12:18

  Doktor bey kizm yeni dogdu anus ve vajina birnirne yakin dediler doktorlar ameliyat gerekiyormus 5 veya 6kiloya ulastiginda ameliyat zormu nasl bir ameliyat gerceklesir kacgundeiyleesir

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Aralık 2016 at 16:10

   ne yazık ki bu bir çocuk cerrahının cevaplaması gereken benim uzmanlığımın dışında bir konu.

 32. Eda Posted on 4 Aralık 2016 at 23:05

  Merhaba doktor bey.. penis vajinaya girişte aci sanki bir duvar var oraya çarpıyor gibi vajinismus diye düşünüyorum tam bir birleşme yaşayamıyorum bu yüzden ne yapabilirim ..

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Aralık 2016 at 12:12

   pek vajinismus gibi durmuyor durumunuz.. daha çok tecrübe ve korku bu.. kendinizi kasmadan deneyin yoksa bir kadın doğum muayenesi gerekir

 33. fatma bayraktar Posted on 3 Aralık 2016 at 17:39

  Merhaba doktor bey benim bir maruzatim var . erkek arkadasimla birlikte olduk yani birlikte olmaktan kastim beni domaltip yuzeysel olarak bosaldi bazi sitelerde okudum hamile kalma riski varmis yani yuzeysel bosaldigi icin hamile kalabilirmiyim lutfen yardim din?

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Aralık 2016 at 09:02

   eğer içinize sperm kaçar ise tabi ki gebe kalabilirsiniz ve bunun için içinize boşalması şart değil. kaçmadı ise sorun olmaz.

 34. Merve Posted on 28 Kasım 2016 at 11:07

  Merhabalr tek bir soru sorucam. Vajina deliği yuvarlak ve delige alttan yapisik olan tekrar oval bir et parçası var. Buna hymen diyorlar. Bu oval yapının varlığı kiz olduğunu mu gösteriyor, eğer bu yapi yoksa kiz değil diyebilir mıyız?

  • Cüneyt Özcan Posted on 28 Kasım 2016 at 23:24

   Eymen yapısı çok farklılık gösterebilir pekçok zaman bir kadın doğum uzmanı dahi bekaret testini doğru yapamayabilir

 35. Aysegul Posted on 18 Kasım 2016 at 20:38

  Merhaba size sorum olacak. Vajina deliğinin sol tarafında perde gibi bir görüntü oluyor bazen kaybolup bazen de yine perdeli görünüyor. Biraz dudakları çektiğimde o perdeli yapı vajina deliğine yapiisip kayboluyor ve normal yuvarlak delik haline geliyor. Deligin hemen altında da hymen var. Ben bu perdeli yapiyi anlayamadım kizlik zari bozulmuş mu oluyor? Daha önce ilişki yaşamadım. Aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Kasım 2016 at 10:04

   Tam tersi farkettiğiniz şey kızlık zarınız. Anlattığınız şey gayet normal

   • Ayşegül Posted on 29 Kasım 2016 at 01:03

    Hocam rahatsiz ediyorum. Oncelikle ozur dilerim. Beenim için onemli bir konu, artik takıntı hâline getirdim.. yardımcı olursanız Çok sevinicem.
    Benim Vajina deliginin sol tarafındaki bu perdeli yapi ilişkiye engel olan birseymi? Dudakları öne doğru çekerken perdeli görünüm deliğe yapışıyor ama Bazen perde gibi ayrı görünüyor. Inanin düşünmekten kendimi alamıyorum.. teşekkürler

    • Cüneyt Özcan Posted on 29 Kasım 2016 at 15:50

     hanfendi keşke sizin tarifinizden teşhis koyabilsek ama belki de daha doğrusu bir kadın doğum uzmanına yakınınızdaki görünmeniz.. tahminim bir engel değildir ama kesin birşey de diyemem

 36. Senila Posted on 17 Kasım 2016 at 16:26

  Merhaba doktor bey. Ben 25 yasında bekar biriyim, cinsel ilişkide hiç bulunmadım. Daha önceleride varlığını bildiğim ama merak etmediğim birşey fark ettim benim cinsel bölgemde bu örnek resimlerden farklı olarak tam hymen.in olması gereken yerde bir dudak benzeri et daha var yni iç içe üç dudak var gibi görünüyor idrar deliğinin hemen altından başlayıp hemen bitiyor oldukça küçük yani. Bu yapı anormal midir? Yoksa kişiye göre değişen normal bir şey midir? İlginize Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Kasım 2016 at 09:58

   Muhtemelen son derece normal bir durumdur fakat yine de anlamak için bir kadın doğumcunun görmesinde fayda var

 37. Seyma Posted on 22 Ekim 2016 at 04:35

  İyi günler benim sanırım vajina dilim var giriş tamamen kapalı gibi görünüyor zar bunun neresindedir ve giriş zor olur mu diye merak ediyorum teşekkürler

  • Cüneyt Özcan Posted on 26 Ekim 2016 at 09:33

   sizin görebilmeniz zor ne yazık ki, himen’in yeri sayfadaki fotoda gösteriliyor. şüpheniz var ise bir kadın doğum uzmanına görünürseniz gerçekten bir sorun var mı anlaşılır

 38. biri Posted on 16 Ekim 2016 at 15:45

  Ergenlik belirtilerim 11 yaşlarımda başladı 14 yaşımdayım ader olmadım çok mu gecikti bilemiyorum

  • Cüneyt Özcan Posted on 17 Ekim 2016 at 09:50

   önce belirtiler başlar, en son adet olur. o nedenle geç sayılmaz ama bir ara idrara sıkışık olarak bir kadın doğum uzmanına görünürseniz hem hormonlarınıza bakılır hem yumurtlalıklara

 39. Miray Posted on 2 Ekim 2016 at 00:42

  Allah size sabır versin doktor bey şu soruları okurken çıldırdım valla Allah size peygamber sabrı vermiş işinizde kolaylıklar diliyorum

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Ekim 2016 at 09:14

   🙂 bazen bende düşünüyorum, teşekkürler. arada anlaşılmak güzel

 40. Ayse Posted on 1 Ekim 2016 at 19:07

  Merhaba, ben kizlik zarimi kontrol ettigimde deligin en solda oldugunu gkruyorum. Deligin sag tarafi tamamen et ile kapli. Erkek arkadasim oarmaginj soktugunda yogun bir rahatsizlik hissj oldu ve penisini asla sokamadi sanki bir duvar varmis gibi hissediyorum orda. Nedir acaba bu?

 41. Nurcan Posted on 1 Ekim 2016 at 15:32

  Hocam ben ilişkiye girdim bir çok defa ama hiçbirinde kanama olmadı bir defasında doktora gittim bana kızlık zarımın bozulmadığını yerinde durduğunu söyledi ondan sonra da ilişkim oldu fakat yine kanamam olmadı bu esnek olduğunu mu gösteriyor

 42. Gizem Posted on 28 Eylül 2016 at 21:06

  Hocam ben yanlışlıkla çay bardaginin üstüne oturdum tabiki üstümde çamaşır varken kizligim bozulmusmudur ve üstümde kıyafet varken sevgilim eliyle beni boşaltma yaptı sizce böyle durumlarda kizlik bozulurmu ilk gece korkusundan evlilikten kaçıyorum malesef internet yeni kizlik zarina ama anlayamıyorum adet kanın aktığı delikmi yoksa o deliğin içimi

  • Cüneyt Özcan Posted on 30 Eylül 2016 at 13:04

   bunlar kızlık zarını bozan şeyler değil rahat olabilirsiniz

 43. Fatma Posted on 19 Eylül 2016 at 01:55

  Merhaba ..
  Kızlık zarı bozulduktan sonra her ilişkiye girmemde birkaç damla kanama oluyor neden acaba ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 19 Eylül 2016 at 12:13

   muhtemelen yırtık yeri tam iyileşmemiş yada yara halini almıştır. bir muayene olunuz

 44. Emine Posted on 14 Eylül 2016 at 00:37

  Hocam merhaba kafama takılan uykularimi kaçıran bir durum var adet olduktan iki gün sonra genital temizlik yaparken epilasyon aletinde kan gördüm ve tekrar peçete ile dokundum bir iki damla daha kan vardı acaba kızlık zarıma bir zarar vermiş olabilir miyim ? Ya adet kalıntısı olabilir ya da adetten tam olarak temizlenmemis olabilirim diye düşünüyorum lütfen hocam cvp verin çok kötüyüm şimdiden teşekkür ederim

  • Cüneyt Özcan Posted on 15 Eylül 2016 at 10:26

   muhtemelen adet kalıntısıdır. kızlık zarı bu şekilde zarar görmez

 45. hilal Posted on 5 Eylül 2016 at 18:20

  Merhaba Doktor Bey,
  Size bir sorum olucakti. Cinsel iliskiye baslarken bazen siddetli bir agri hissediyorum ardindan beyaz bir akinti oluyor ve agri azaliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Cevaplayabilirseniz sevirim. Tesekkur ederim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Eylül 2016 at 21:43

   bir ihtimal vajinal enfeksiyonunuz var ve rahim içinde akıntı yapıyorsa ilişki sırasında dışarı çıkabilir ve onun sebep olduğu hassasiyet olabilir

 46. buse Posted on 29 Ağustos 2016 at 17:11

  Doktor bey vajinal akıntilarım vajinay kapatır mi kurumuş gibiler ve kız olduğum içinde temizleyemiyorum ne yapmam gerekir

  • buse Posted on 31 Ağustos 2016 at 02:37

   Akıntılarım himene yapışır mı çok yoğun akıntım oluyor ve cok acı hissediyorum herhangi bir sorun olur mu

   • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:22

    Böyle bir yapışma olmaz ama doktora görünün enfeksiyon için

  • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:13

   Muhtemelen ciddi bir enfeksiyon geçiriyorsunuz bir kadın doğumluya gidin bekaretinize zarar vermeden dışardan da ne olduğunu belki anlayabilirler. Ve tedavi verirler yoksa iltihap vajinayı falan kapamaz

   • ece Posted on 2 Eylül 2016 at 22:30

    Doktor bey akıntilarım sanki himeninin üst kısmından gelip himene yapışır lar gibi baskı hissi oluyor gibi oluyor böyle bişey olabilir mi himene yapışır orda kalıp himeninin zorlayabilir mi

    • Cüneyt Özcan Posted on 3 Eylül 2016 at 11:03

     böyle birşey hissedilmez… yapışma veya zarar verme gibi birşey de olmaz..

 47. buse Posted on 27 Ağustos 2016 at 00:37

  Doktor bey Himen vajinanin girişini tamamen örter mi ve vajina genişler se himen bozulur mu

  • Cüneyt Özcan Posted on 27 Ağustos 2016 at 15:41

   Vaginanın içine doğru 2-3 cm içerde bir darlıktır tamamen kapayan bir zar değildir. Vajinanın genişlemesi gibi bir durum ise ilişki dışında oluşamayacağı içinbozulma da olmaz

   • buse Posted on 29 Ağustos 2016 at 16:46

    Vajina girişindeki et parçası gibi olan mi himen

    • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:09

     Bence tarif etmek yanlış düşünmenize sebep olabilir bence Google a Hymen yazıp görsellere tıklarsanız çok daha iyi anlarsınız

 48. Bahriye Posted on 26 Ağustos 2016 at 11:48

  Hocam 1 aylık evliyim ilk gecede eşim penisinin kafasıyla ufak baskı uyguladı dayanılmaz bi acı hissettim ve 1 damla da kan geldi sonra beraberlik yaşayamadık çünkü canım çok yanıyor. O olaydan 1 hafta sonra işaret parmağımı yavaşça vajinama soktum bozulup bozulmadığını anlamak için içine girdi fakat kan falan gelmedi. Böyle bir durumda bozulması olanaklı mı?

  • Cüneyt Özcan Posted on 27 Ağustos 2016 at 15:29

   Muhtemelen ilk kanama nedeniyle yırtılma olmuştur. Miktarın az olmasının bir önemi yok

 49. gizem Posted on 19 Ağustos 2016 at 20:45

  Doktor bey vajinal mantarım var zolax kullanıyorum akıntilarım kanlı oluyor normal mi

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Ağustos 2016 at 09:12

   aslında kanlı olmamasını bekleriz ama sanırım enfeksiyona bağlı tahriş nedeniyle böyle oluyor. azalmazsa rahim ağzınızda yara mı var bir muayene olmalısınız

   • gizem Posted on 20 Ağustos 2016 at 19:29

    Hiç cinsel ilişki ye girmedim ultrasona rahim ağzı yarası olduğu gözükür mu doktor nasıl anlyacak

    • Cüneyt Özcan Posted on 23 Ağustos 2016 at 16:34

     kimse anlayamaz ama olma ihtimali de çok düşük hiç ilişki olmadı ise..

 50. Ceyda Posted on 16 Ağustos 2016 at 20:11

  Cüneyt hocam merhaba,
  21 yaşındayım, bobreklerimde taş söz konusu. Üroloji doktorum üretereskopi yontemi ile cişimizi yaptığımız yerden girerek, taşların çıkarılması yolunu önerdi. Bu işlem sırasında, hymen zarar görür mü? Veyahut herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkür ederim,sevgiyle

  • Cüneyt Özcan Posted on 17 Ağustos 2016 at 09:07

   üretra girişi dediğimiz bu delik himenin üzerinde ve vajina girişinde olup hiç bir şekilde zarar vermez size veya kızlık zarınıza

 51. ece Posted on 10 Ağustos 2016 at 19:41

  İyi günler doktor bey ben 21 yaşındayım ve hiç cinsel ilişkim olmadı akıntım cok olduğu için doktora gittim ve idrar kültürü yapıldı kültür sonucunda candida çıktı doktorum bana mantar ilacı olarak zolax verdi 2 tane birer hafta ile İçmemi söyledi ayrıca idrarda gram negatif basil + candida spp ve koloni sayısı >100000 ve üreyen bakteri escherichia coli çıktı üreme varmış onun içinde aksef veda ben bu iki ilacı birlikte kullanıyorum zolax etkisini ikisini kullanınca gösterir mi akıntilarım devam ediyor

  • Cüneyt Özcan Posted on 11 Ağustos 2016 at 09:17

   ne yazık ki aksef candidayı şiddetlendirir. ben olsam önce aksef bitiminde zolax kullanırdım

   • ece Posted on 11 Ağustos 2016 at 11:59

    Doktor bey ben zolax in 1. Sini içtim sonraki günde akseften içtim 12 saat arayla bugün bırakalım mi aksefi zolax in diğerini de haftaya içeceğim

    • Cüneyt Özcan Posted on 12 Ağustos 2016 at 08:55

     devam edin ilaçlarınıza.. haftaya içeceğiniz zolax asıl faydayı edecektir

     • ece Posted on 12 Ağustos 2016 at 10:06

      Çok teşekkür ederim doktor bey iyi gunler

     • ece Posted on 16 Ağustos 2016 at 21:43

      Doktor bey bugün 2. Zolax ı içtim ne zaman etkisini gösterir ona göre doktora yeniden gidip idrar kültürü yeniden yaptırmayı düşünüyorum ayrıca vajinal mantar icin beslenme olarak ne onerirsiniz nasıl kolay geçer

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 17 Ağustos 2016 at 09:09

      vajinal mantarlarda florayı düzeltmek için antioksidan besinler tüketmelisiniz. özellikle dağ meyveleri denilen böğürtlen, yaban mersini vs gibi.. zolax’tan 1 hafta sonra kontrole gidebilirsiniz

     • ece Posted on 18 Ağustos 2016 at 17:06

      Doktor bey bugunde dahiliye bölümüne gittim hormon testi ve idrar testi yaptırdım bir tek d vitamini eksikliği çıktı bana devit 3 oral damla diye bi ilaç verdi 3 şişe ve ben zolax icmistim mantarı var bunu içsem bi sakıncası olur mu diğer tüm her şeyim normal şekerim b 12 yani her şey 2. Zolax in 2. Günündeyim bu arada içsem olur mu çok stres yaptım mantar geçmeyecek diye daha ilaç etki etmedi gibi 1 hafta sonra yine gideceğim her öğün yoğurt yiyorum sekerli şeyler yemiyorum ceviz fındık ara öğünlerde yiyorum bagisikligim güçlenmesi için ama hiç bir ilerleme yok

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 18 Ağustos 2016 at 19:57

      İlaca devam ancak etki edecektir merak etmeyiniz

   • ece Posted on 31 Ağustos 2016 at 15:26

    Doktor bey bugün yine doktora gittim bana funit verdi sabah 2 akşam 2 tane içeceğim ama bana hiç idrar kültürü yapmadı şu an regl olmama 3 gun falan var regl den sonra mı içsem diye dusunuyorum

    • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:24

     Hap olduğu için hemen içebilirsiniz. Fitil de yazdı ise onu adet sonrasına bırakın

 52. ece Posted on 8 Temmuz 2016 at 21:22

  Anatomik olarak klitoris sağ tarafında hafif şişlik var mıdır ve benim vajina girişinde yağ bezeleri var 4 ay oldu geçmedi yaģ bezeleri için ilaç krem var mı

  • Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 09:01

   klitorisin sağ’ı ve sol’u eşittir. bir taraf daha şiş ise doktora görününüz. yağ bezelerinin ne yazık ki ilacı yok. rahatsız edici halde iseler cerrahi olarak alınmaları gerekir

   • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 12:12

    Çok teşekkür ederim doktor bey peki yağ bezeleri nin yok olması uzun sürer mi küçük küçükler ama çok yayildilar ağrı yapıyor 4 ay oldu geçmedi genital bakımımı sıcak su ile mi yapayim

    • Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 12:53

     bakım ile ilgisi yok ne yazık ki ve küçülmeyebilirler

     • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 13:13

      Çok teşekkür ederim

     • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 14:13

      Doktor bey klitoris in sag tarafın daki çıkıntı nedenleri neler olabilir o da yag bezesi olabilir mi

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 14:29

      doğrusu olabilir tabii

 53. Nuran Posted on 18 Haziran 2016 at 05:19

  Hocam Merhabalar 1 yıllık evliyim fakat şimdiye kadar olmayan birsey oldu vajina girişi çok kasiniyor dayanilmiycak derecede sebebi nedir acaba. Normalde dudak kısmı kasinirdi ama böylesini daha gormemistim

  • Cüneyt Özcan Posted on 18 Haziran 2016 at 09:12

   bir enfeksiyon, muhtemelen mantar olabilir ama muayene olmanız gerekli ne kullanılacağına karar vermek için

 54. özge Posted on 17 Haziran 2016 at 17:42

  hocam merhaba iidrar deliği tam olarak nerde ? tam olarak rahimin girişinde olması bir rahatsızlik mı ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 18 Haziran 2016 at 09:09

   hanfendi yazıda zaten kocaman bir resim var ve orada idrar çıkış deliği gösteriliyor.. daha nasıl tarih edebileceğimi inanın bende anlamadım. sizdeki durum anormal mi muayene etmeden söylemek mümkün değil

 55. Betül Posted on 2 Haziran 2016 at 20:59

  Vajinadan idrarın gelmesi kızlık zarı bozulmus anlamina mi geliyo?

 56. Betül Posted on 2 Haziran 2016 at 20:58

  Hocam birsey sormak istiyorum. Ben bir kızım ve korkuyorum. Birgun idrar yaparken idarırımın vajinadan geldigini gördüm kızlık zarım mı bozuldu acaba ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Haziran 2016 at 13:34

   kızlık zarı vajinayı kapatan bir kapı gibi değildir. vajina zaten ortası deliktir, onun etrafını saran daha dar bir yapıdır. o nedenle idrar bazen içeri kaçabilir ve geri çıkar bu tür şeyler zarınıza zarar vermez.. yoksa zaten adet de olamazdınız

 57. belit Posted on 13 Şubat 2016 at 13:25

  Evet eminim idrar deliğinden geldi. 10 yaşındaydım ve kanı görünce korktum. Zorlama ya da daha sert bir cisim olmadı. Kulak pamuğu idrar yoluna girince azcık kan geldi. Onun dışında birşey olmadı. Çok teşekkür ederim Cüneyt Bey. Ben yine de doktora görüneceğim ama o zamana kadar bilgi almak istedim. Çok çok teşekkür ederim.

 58. belit Posted on 12 Şubat 2016 at 18:14

  Hocam kulak pamuğu ile incelemeye çalıştım o yüzden oldu.

  • Cüneyt Özcan Posted on 13 Şubat 2016 at 09:24

   kulak pamuğu ile zarar vermeniz çok zor zaten ama bu önemli bir konu ise sizin için tekrarlamamaya çalışın

 59. belit Posted on 12 Şubat 2016 at 18:11

  Ben hiç ilişkiye girmedim. Fakat erken genç kız oldum. Herşeyi merak eden biriydim. Bedenimi tanımaya çalışırken idrar yolundan kan geldi. Bu durum kızlığıma zarar vermiş olabilir mi? Bu hep kafamı karıştıran bir soru oldu.

  • Cüneyt Özcan Posted on 13 Şubat 2016 at 09:20

   bu kanın idrar yolunuzdan geldiğine emin iseniz bir zarar vermiş olamazsınız kızlık zarına ama tabii emin olmak önemli

 60. Glsn Posted on 9 Ocak 2016 at 00:12

  İdrarın adet gördüğümüz yerden gelmesi normal mi? Böbrek amelyati olmadan önce küçük olan delikten idrarim.gelirken ameliyat oldukta. Sonra adet gördüğüm.yerden gelmeye başladı… Boyle birşey mümkün mu??

  • Cüneyt Özcan Posted on 9 Ocak 2016 at 09:37

   anlattığınız şey, idrar torbanız yada idrar yollarından vajinanıza fistül olabileceğini şüphelendiriyor, mutlaka ameliyatı yapan doktorunuza, yada ürojinekoloji ile ilgilenen bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var

 61. belit Posted on 23 Kasım 2015 at 12:07

  Merhabalar. Benim size bir sorum olacak.
  Ben çok erken yaşta ergenliğe girdim ve bu merakla bedenimi incelemeye başladım. Fakat bunu yaparken idrar deliğinden kan geldi. Bu durum kızlık zarına zarar vermiş olabilir mi? Kafamdaki bu kuşku beni çok rahatsız ediyor. Teşekkür ediyorum.

  • Cüneyt Özcan Posted on 25 Kasım 2015 at 10:58

   idrar deliğinizden kan gelebilmesi pek mantıklı gelmiyor öte yandan doğru ise zarar gelmemiştir. ancak oradan kan gelmesi pek kurcalama ile olacak birşey olmadığından emin olmanızın tek yolunun (ki bazen bu bile yetmiyor) muayene olmanı gerektiği de aşikar

Bir Cevap Yazın