+

Kendinizi Tanıyın (Kadın Anatomisi)

Categories: Gebelik ve Doğum

Kadın Anatomisi

Üreme organlarını oluşturan sistemine “genital sistem”  yada  “üreme sistemi”  denmektedir. Üreme sistemi ve üriner sistem (idrar boşaltma sistemi)  ile iç içe bulunmaktadır ve bu nedenle  ikisi birlikte  “genito-üriner sistem” (üreme-idrar yapma sistemi) olarak anılmaktadır. Pek çok noktada birbirlerini olumlu yada olumsuz etkileyebildiklerinden ortak değerlendirilmeleri gerekebilmektedir.

Hem erkek hem de kadınlarda bulunan genital sistem (üreme sistemi)  Dış genital sistem ve İç genital sistem olarak ikiye ayrılır. Şimdi bunları inceleyelim:

Dış Genital Sistem

Dış kadın üreme yapılarının başlıca (dış genital sistem) iki fonksiyonu vardır: Spermin iç genital organlara girişine müsaade etmek, bunun yanı sıra iç genital organları enfeksiyonlardan korumak. Başlıca dış genital sistemini oluşturan organlar ve fonksiyonları şöyledir:

Labia Majora (Büyük Dudaklar)

Vulvanın sağlı sollu iki yanında simetrik olarak bulunurlar. Ter ve yağ salgılayan bezleri içerirler ve Ergenlik sonrasında kıllarla kaplanırlar.  Alttaki yağ dokusunun miktarına yada yapısal özelliklerine göre kişiden kişiye değişen bir görünümleri vardır ve yaşa veya zayıflamaya bağlı olarak küçülmekte veya çöküntüye uğramaktadırlar.
Kadınlardaki dış dudaklar erkekteki testisleri saran torbaya (scrotum) karşılık gelmektedir.

Labia Minora (Küçük Dudaklar)

İç veya küçük dudaklar, dış dudaklar hemen iç kısmında devamı niteliğinde, İdrar deliği ve vajina girişinin etrafını sararlar ve iki taraflı ve simetrik bir şekilde bulunurlar. İç dudakların üstünde kıllar bulunmaz ve yağ dokusu içermezler.
Normalde iç dudaklar küçük olduklarından dış dudaklar tarafından örtülüdür ve görünmez ancak bazı durumlarda normalden iri ve dışarı doğru sarkık olabilirler. Bu nedenle günümüzde “iç dudak estetiği (labioplasti) ameliyatları” popülerdir.

Vestibulm (Vajina Girişi)

İç dudakların devamında yer alan ve kızlık zarına kadar devam eden 1-2 cm ’lik kısımdır. Vestibulm ilk ilişki ile birlikte kızlık zarı yırtıldıktan sonra vajinayla birleşir.

Hymen (Kızlık Zarı)

vajinal girişten 2-3 cm içeride bulunan ince olmasına karşın nispeten esnek ve ortasında bir veya daha fazla sayıda delik içeren membranöz bir yapıdır. Genellikle ilk ilişki esnasında yırtılır yada esner ve böylece vajina girişiyle vajinanın birleşmesini sağlar. Kızlık zarının kişiden kişiye kalınlığı, şekli ve esnekliği değişir, BU NEDENLE, toplumdaki yanlış bir yargıya dikkat çekmek gerekir. İlk ilişkiden sonra pek çok kızın kızlık zarı yırtıldığında kanamakla beraber pek çoğu da kanamayabilir. Ne yazık ki halen, çağımızda pek çok genç kız bu sebeple töre cinayetine yada önyargıya kurban gitmektedirler.
Bu nedenlerle kızlık zarının işlevinden çok sosyolojik ve adli önemi söz konusudur.

Clitoris (Klitoris)

Pubis tepesinin (mons pubis) hemen altında yer alan klitoris, erkekteki penis’e karşılık gelmektedir. Üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir ve gerçekte Y şeklinde bir yapıdır.

Nohut veya mercimek tanesi büyüklüğündeki klitorisin baş kısmına “glans klitoris” (klitoris başı) adı verilir. Glans klitorisin hemen altında idrar deliği (uretral orifis), idrar deliğinin de hemen altında vajinal giriş yer almaktadır.
Klitoris cinsel ilişki esnasında sertleşebilme özelliğine sahiptir. Kan damarlarından ve haz ile ilgili sinir uçlarınca oldukça zengin bu yapı kadın orgazmında önemli görevler üstlenir.

Uretral Orifis (İdrar Deliği)

İşlevi, mesaneden gelen idrarın dışarıya boşalmasını sağlamak olan, klitorisin hemen altında ve vajinal girişin üstünde bulunan, idrar kanalının sonlandığı yerdir.

Perine

Dış dudakların arkada birleştiği yerle anüs(makat deliği) arasında yer alan bölgedir. İdrar ve dışkı işlevlerinin kontrolünü sağlayan kasları barındırır. Bu kaslar doğum eylemi esnasında mümkün olduğunca gevşeyerek bebeğin başının doğmasına izin verirler. Öte yandan Perine kadında ve erkekte bulunan erojen (hazsal) bir bölgedir.

Doğum eyleminin son aşamasına gelindiğinde bebeğin doğumunu kolaylaştırmak amacıyla perineye yapılan kesiye epizyotomi (doğum kesisi) adı verilir. Bu kesinin amacı bebek doğarken bu bölgenin yırtılmasını ve altta bulunan perine kaslarının zarar görmesini engellemek olmakla beraber her doğumda yapılması gerekememekte mümkün olduğunca kesi yapılmadan doğumu tamamlamaya çalışmakta fayda vardır.

Salgı Bezleri

Dış genital bölgenin kurumasını önleyen ve cinsel ilişkide gerekli kayganlaşmayı sağlayan çeşitli salgı bezeleri vardır. En önemlileri idrar deliğinin etrafında yer alan Skene bezleri ve vajinanın hemen giriş kısmında sağlı sollu yer alan Bartholin “bartolin” bezleridir.

 

Anüs (Makad Deliği)

Makad deliği sindirim sistemimizin en son kısmıdır. Görevi barsaklarda biriken dışkının (gaita) dışarıya atılmasıdır (defekasyon işlevi). Makad deliği etrafında bulunan büzücü kaslar, gaz ve gaitanın kontrolsüz bir şekilde dışarıya kaçmasını engellemektedir.

Anüsün vajinaya yakın bir konuma sahip olması nedeni ile gerekli hijyenik şartların sağlanmaması durumlarında buradaki bakterilerin vajinaya bulaşması ve bunun sonucunda enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle kadınların ve kızlarımızın hijyeninde en önemli konulardan biri budur: Temizlik önden arkaya doğru (vajinadan, anüse) yapılmalıdır. Aksi halde, arkadan öne temizlik kalın bağırsak bakterilerinin vajinaya veya idrar yollarına bulaşmasına ve böylece sık sık enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Kızınıza tuvalet eğitimi verirken de bu kuralı öğretmeyi ihmal etmeyin.

 

İç Genital Sistem

Kadın iç genital sistemi içinde vajina, idrar kanalı (urethra), rahim ağzı (serviks), rahim (uterus), rahim içi tabaka (endometrium), iki taraflı fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) yer almaktadır

Vagina (Vajina)

İç dudakların (labia minus) bitiminden başlayıp, rahim ağzına (serviks) doğru uzanan, yaklaşık 8-10 cmlik uzunluğunda  olmakla beraber 15 cm.ye kadar uzayabilen ve 10 cm.ye kadar genişleyebilen esneme özelliğine sahip bir kanaldır. Cinsel ilişkinin yaşandığı ve aynı zamanda doğum kanalı olarak da bilinen vajina önde Mesane(idrar torbası) arkada da Rektum(kalın bağırsağın son kısmı) ile komşudur.
Vajinal girişte bulunan bartholin ve skene bezleri ilişki esnasında vajinanın girişi ile vajinanın kayganlaşmasını sağlar.

Üretra (İdrar Kanalı)

Mesaneden(İdrarın torbası) idrar deliğine kadarki, idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eden kanaldır.

Uretranın kadında erkekten çok daha kısa olması ve genital sistemin vajina ve anüse yakınlığı, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık yaşanmasına neden olur.

Cervix (Rahim Ağzı)

Vajinanın bittiği, rahimin ise giriş kısmında yer alan rahimağzı,sert ve koni şeklinde olmakla beraber doğum eylemi esnasında yumuşayıp, incelerek (bu incelmeye “silinme” denir) ve yaklaşık 10 santimetre açılarak bebeğin çıkmasına izin veren  bir organdır. Adeta bir süzgeç gibi vajinadaki mikroorganizmaların rahim ve tüplere geçişini engelleyen Rahimağzı kanalında yer alan salgı bezleri gebeliğe elverişli günlerde spermlerin geçişini kolaylaştıran, gebeliğe elverişli olmayan günlerde bu geçişi zorlaştıran salgılar üretir öte yandan adet kanının dışarı atılmasına olanak tanır.
Cervix kanseri (rahimağzı kanseri) bu bölgede gelişir ve kadınlarda en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Erken teşhis yöntemleri ile (pap smear, biopsi) erken tanı son derece önemli olduğu kadar, Rahim ağzı kanserine yönelik aşılarda son derece önemlidir.

Uterus (Rahim)

Güçlü kas yapısından dolayı kasılma yeteneğine sahip “armut şeklinde”, gebelik kesesinin içinde büyüdüğü organdır. Rahim içi endometrium denilen her ay yenilenen bir tabaka ile kaplanır. Bu tabaka her ay gebeliğe kendini hazırlayarak yenilenir ve eğer gebelik gelişmez ise olgunlaşıp dalından toplanmayınca dökülen armut misali  adet kanaması ile dökülerek yeniden kendisini bir sonraki ay’a, yeni bir gebelik ihtimaline karşı hazırlar (adet kanaması). Rahim içindeki bu bölgeye aynı zamanda Döl yatağı denir. Görevi gebelikte bebeğin büyümesi için elverişli bir ortam hazırlamak ve doğum eyleminde kasılmalarla bebeğin doğum kanalından çıkışını sağlamaktır. Uterus boyu 6-8 cm, ağırlığı yaklaşık 50 gram iken gebelik süresince yaklaşık 20 kat büyüyerek 1000 grama ulaşır. Doğum sonrası 40 günde eski boyutlarına ulaşır ki muhtemelen halk arasındaki 40’ı çıkma tabiri bununla ilgilidir.
Menopoza giren kadınlarda yumurtalıklarla birlikte rahmin boyutları da gittikçe küçülmektedir.

Fallop tüpleri (Kordonlar)

Fallop tüpleriuterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan, her biri yaklaşık 10 cm. uzunluğunda, yumurtalıklar ile uterus arasındaki bağlantıyı sağlayan bir köprü görevi üstlenmiş çift taraflı tüplerdir. Tüplerin dış uçları saçak tarzında ve fimbria adı verilen yapılardır ve bu yapılar yumurtlama esnasında overden atılan oosit’in (yumurta hücresi) kanal içine alınmasını sağlar. Fallop tüpünün dalga şeklindeki hareket yeteneği ile içinde sürüklenerek ilerleyen oositin sperm ile buluşması ve döllenmesi ampulla denilen bölgede gerçekleşir ve döllenmiş yumurta (embryo) yolculuğuna devam ederek 48 saat ile 72 saat içinde döl yatağına ulaşır ve burada olgunlaşmış olan endometriuma tutunarak gebelik kesesini oluşturur.

Overler (Yumurtalıklar)

Yumurtalık adlı bu yapılar, uterusun iki tarafında tüplerin fibria denilen uçlarına komşu, yaklaşık 2.5-3 cm.lik hormon ve yumurta(oosit) üretiminden sorumlu organlardır.

Kadınlar erkeklerin aksine doğurganlık çağlarında üretim yapmazlar, doğduklarında kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 400-500 bin yumurta hücresi ile doğarlar. Ergenlik ve hormonal değişikliklerle beraber her adet döneminde bunların yaklaşık bin tanesi harekete geçer ve sadece bir tanesi gelişerek olgun yumurta(oosit) olur ve yumurtalıktan atılır. Anatomik yakınlık sayesinde Fallop tüpünün fimbriaları (saçakları) oosit hücresini hemen yakalar. Bu rezervin tükenişi aynı zamanda da menopozun da başlangıcıdır.

Cüneyt Özcan
Author: Cüneyt Özcan

86 Bu yoruma cevaplar "Kendinizi Tanıyın (Kadın Anatomisi)"

 1. Nazli Posted on 7 Aralık 2016 at 17:53

  Hocam merhaba. Adetimin 5.gunu ıkınaraj vajinama baktim daha sonra kasiklarim agridi sonra akintiyla karisik acik renk kan geldi daha sonra kahve rengi kan geldi. Bu sekilde yani ikinmakla kizlik zari bozulur mu yoksa adet kanimiydi. Bisey daha sormak istiyorumm. Vajinin icine baktigim 2 3 cm iceride sadece bi et gordum boyle yamali gibi katmerli gibiydi bu et parcasi kizlik zari mi oluyor tam yuvarlak olarak goremedim sadece o kismi gore bildim. Simdiden cevap icin tesekkurler

  • Cüneyt Özcan Posted on 8 Aralık 2016 at 08:40

   BÖYLE bir yolla kızlık zarını bozamazsınız ve tahminen gördüğünüz zardır

 2. gozde Posted on 6 Aralık 2016 at 12:18

  Doktor bey kizm yeni dogdu anus ve vajina birnirne yakin dediler doktorlar ameliyat gerekiyormus 5 veya 6kiloya ulastiginda ameliyat zormu nasl bir ameliyat gerceklesir kacgundeiyleesir

  • Cüneyt Özcan Posted on 6 Aralık 2016 at 16:10

   ne yazık ki bu bir çocuk cerrahının cevaplaması gereken benim uzmanlığımın dışında bir konu.

 3. Eda Posted on 4 Aralık 2016 at 23:05

  Merhaba doktor bey.. penis vajinaya girişte aci sanki bir duvar var oraya çarpıyor gibi vajinismus diye düşünüyorum tam bir birleşme yaşayamıyorum bu yüzden ne yapabilirim ..

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Aralık 2016 at 12:12

   pek vajinismus gibi durmuyor durumunuz.. daha çok tecrübe ve korku bu.. kendinizi kasmadan deneyin yoksa bir kadın doğum muayenesi gerekir

 4. fatma bayraktar Posted on 3 Aralık 2016 at 17:39

  Merhaba doktor bey benim bir maruzatim var . erkek arkadasimla birlikte olduk yani birlikte olmaktan kastim beni domaltip yuzeysel olarak bosaldi bazi sitelerde okudum hamile kalma riski varmis yani yuzeysel bosaldigi icin hamile kalabilirmiyim lutfen yardim din?

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Aralık 2016 at 09:02

   eğer içinize sperm kaçar ise tabi ki gebe kalabilirsiniz ve bunun için içinize boşalması şart değil. kaçmadı ise sorun olmaz.

 5. Merve Posted on 28 Kasım 2016 at 11:07

  Merhabalr tek bir soru sorucam. Vajina deliği yuvarlak ve delige alttan yapisik olan tekrar oval bir et parçası var. Buna hymen diyorlar. Bu oval yapının varlığı kiz olduğunu mu gösteriyor, eğer bu yapi yoksa kiz değil diyebilir mıyız?

  • Cüneyt Özcan Posted on 28 Kasım 2016 at 23:24

   Eymen yapısı çok farklılık gösterebilir pekçok zaman bir kadın doğum uzmanı dahi bekaret testini doğru yapamayabilir

 6. Aysegul Posted on 18 Kasım 2016 at 20:38

  Merhaba size sorum olacak. Vajina deliğinin sol tarafında perde gibi bir görüntü oluyor bazen kaybolup bazen de yine perdeli görünüyor. Biraz dudakları çektiğimde o perdeli yapı vajina deliğine yapiisip kayboluyor ve normal yuvarlak delik haline geliyor. Deligin hemen altında da hymen var. Ben bu perdeli yapiyi anlayamadım kizlik zari bozulmuş mu oluyor? Daha önce ilişki yaşamadım. Aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Kasım 2016 at 10:04

   Tam tersi farkettiğiniz şey kızlık zarınız. Anlattığınız şey gayet normal

   • Ayşegül Posted on 29 Kasım 2016 at 01:03

    Hocam rahatsiz ediyorum. Oncelikle ozur dilerim. Beenim için onemli bir konu, artik takıntı hâline getirdim.. yardımcı olursanız Çok sevinicem.
    Benim Vajina deliginin sol tarafındaki bu perdeli yapi ilişkiye engel olan birseymi? Dudakları öne doğru çekerken perdeli görünüm deliğe yapışıyor ama Bazen perde gibi ayrı görünüyor. Inanin düşünmekten kendimi alamıyorum.. teşekkürler

    • Cüneyt Özcan Posted on 29 Kasım 2016 at 15:50

     hanfendi keşke sizin tarifinizden teşhis koyabilsek ama belki de daha doğrusu bir kadın doğum uzmanına yakınınızdaki görünmeniz.. tahminim bir engel değildir ama kesin birşey de diyemem

 7. Senila Posted on 17 Kasım 2016 at 16:26

  Merhaba doktor bey. Ben 25 yasında bekar biriyim, cinsel ilişkide hiç bulunmadım. Daha önceleride varlığını bildiğim ama merak etmediğim birşey fark ettim benim cinsel bölgemde bu örnek resimlerden farklı olarak tam hymen.in olması gereken yerde bir dudak benzeri et daha var yni iç içe üç dudak var gibi görünüyor idrar deliğinin hemen altından başlayıp hemen bitiyor oldukça küçük yani. Bu yapı anormal midir? Yoksa kişiye göre değişen normal bir şey midir? İlginize Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Kasım 2016 at 09:58

   Muhtemelen son derece normal bir durumdur fakat yine de anlamak için bir kadın doğumcunun görmesinde fayda var

 8. Seyma Posted on 22 Ekim 2016 at 04:35

  İyi günler benim sanırım vajina dilim var giriş tamamen kapalı gibi görünüyor zar bunun neresindedir ve giriş zor olur mu diye merak ediyorum teşekkürler

  • Cüneyt Özcan Posted on 26 Ekim 2016 at 09:33

   sizin görebilmeniz zor ne yazık ki, himen’in yeri sayfadaki fotoda gösteriliyor. şüpheniz var ise bir kadın doğum uzmanına görünürseniz gerçekten bir sorun var mı anlaşılır

 9. biri Posted on 16 Ekim 2016 at 15:45

  Ergenlik belirtilerim 11 yaşlarımda başladı 14 yaşımdayım ader olmadım çok mu gecikti bilemiyorum

  • Cüneyt Özcan Posted on 17 Ekim 2016 at 09:50

   önce belirtiler başlar, en son adet olur. o nedenle geç sayılmaz ama bir ara idrara sıkışık olarak bir kadın doğum uzmanına görünürseniz hem hormonlarınıza bakılır hem yumurtlalıklara

 10. Miray Posted on 2 Ekim 2016 at 00:42

  Allah size sabır versin doktor bey şu soruları okurken çıldırdım valla Allah size peygamber sabrı vermiş işinizde kolaylıklar diliyorum

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Ekim 2016 at 09:14

   🙂 bazen bende düşünüyorum, teşekkürler. arada anlaşılmak güzel

 11. Ayse Posted on 1 Ekim 2016 at 19:07

  Merhaba, ben kizlik zarimi kontrol ettigimde deligin en solda oldugunu gkruyorum. Deligin sag tarafi tamamen et ile kapli. Erkek arkadasim oarmaginj soktugunda yogun bir rahatsizlik hissj oldu ve penisini asla sokamadi sanki bir duvar varmis gibi hissediyorum orda. Nedir acaba bu?

 12. Nurcan Posted on 1 Ekim 2016 at 15:32

  Hocam ben ilişkiye girdim bir çok defa ama hiçbirinde kanama olmadı bir defasında doktora gittim bana kızlık zarımın bozulmadığını yerinde durduğunu söyledi ondan sonra da ilişkim oldu fakat yine kanamam olmadı bu esnek olduğunu mu gösteriyor

 13. Gizem Posted on 28 Eylül 2016 at 21:06

  Hocam ben yanlışlıkla çay bardaginin üstüne oturdum tabiki üstümde çamaşır varken kizligim bozulmusmudur ve üstümde kıyafet varken sevgilim eliyle beni boşaltma yaptı sizce böyle durumlarda kizlik bozulurmu ilk gece korkusundan evlilikten kaçıyorum malesef internet yeni kizlik zarina ama anlayamıyorum adet kanın aktığı delikmi yoksa o deliğin içimi

  • Cüneyt Özcan Posted on 30 Eylül 2016 at 13:04

   bunlar kızlık zarını bozan şeyler değil rahat olabilirsiniz

 14. Fatma Posted on 19 Eylül 2016 at 01:55

  Merhaba ..
  Kızlık zarı bozulduktan sonra her ilişkiye girmemde birkaç damla kanama oluyor neden acaba ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 19 Eylül 2016 at 12:13

   muhtemelen yırtık yeri tam iyileşmemiş yada yara halini almıştır. bir muayene olunuz

 15. Emine Posted on 14 Eylül 2016 at 00:37

  Hocam merhaba kafama takılan uykularimi kaçıran bir durum var adet olduktan iki gün sonra genital temizlik yaparken epilasyon aletinde kan gördüm ve tekrar peçete ile dokundum bir iki damla daha kan vardı acaba kızlık zarıma bir zarar vermiş olabilir miyim ? Ya adet kalıntısı olabilir ya da adetten tam olarak temizlenmemis olabilirim diye düşünüyorum lütfen hocam cvp verin çok kötüyüm şimdiden teşekkür ederim

  • Cüneyt Özcan Posted on 15 Eylül 2016 at 10:26

   muhtemelen adet kalıntısıdır. kızlık zarı bu şekilde zarar görmez

 16. hilal Posted on 5 Eylül 2016 at 18:20

  Merhaba Doktor Bey,
  Size bir sorum olucakti. Cinsel iliskiye baslarken bazen siddetli bir agri hissediyorum ardindan beyaz bir akinti oluyor ve agri azaliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Cevaplayabilirseniz sevirim. Tesekkur ederim.

  • Cüneyt Özcan Posted on 5 Eylül 2016 at 21:43

   bir ihtimal vajinal enfeksiyonunuz var ve rahim içinde akıntı yapıyorsa ilişki sırasında dışarı çıkabilir ve onun sebep olduğu hassasiyet olabilir

 17. buse Posted on 29 Ağustos 2016 at 17:11

  Doktor bey vajinal akıntilarım vajinay kapatır mi kurumuş gibiler ve kız olduğum içinde temizleyemiyorum ne yapmam gerekir

  • buse Posted on 31 Ağustos 2016 at 02:37

   Akıntılarım himene yapışır mı çok yoğun akıntım oluyor ve cok acı hissediyorum herhangi bir sorun olur mu

   • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:22

    Böyle bir yapışma olmaz ama doktora görünün enfeksiyon için

  • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:13

   Muhtemelen ciddi bir enfeksiyon geçiriyorsunuz bir kadın doğumluya gidin bekaretinize zarar vermeden dışardan da ne olduğunu belki anlayabilirler. Ve tedavi verirler yoksa iltihap vajinayı falan kapamaz

   • ece Posted on 2 Eylül 2016 at 22:30

    Doktor bey akıntilarım sanki himeninin üst kısmından gelip himene yapışır lar gibi baskı hissi oluyor gibi oluyor böyle bişey olabilir mi himene yapışır orda kalıp himeninin zorlayabilir mi

    • Cüneyt Özcan Posted on 3 Eylül 2016 at 11:03

     böyle birşey hissedilmez… yapışma veya zarar verme gibi birşey de olmaz..

 18. buse Posted on 27 Ağustos 2016 at 00:37

  Doktor bey Himen vajinanin girişini tamamen örter mi ve vajina genişler se himen bozulur mu

  • Cüneyt Özcan Posted on 27 Ağustos 2016 at 15:41

   Vaginanın içine doğru 2-3 cm içerde bir darlıktır tamamen kapayan bir zar değildir. Vajinanın genişlemesi gibi bir durum ise ilişki dışında oluşamayacağı içinbozulma da olmaz

   • buse Posted on 29 Ağustos 2016 at 16:46

    Vajina girişindeki et parçası gibi olan mi himen

    • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:09

     Bence tarif etmek yanlış düşünmenize sebep olabilir bence Google a Hymen yazıp görsellere tıklarsanız çok daha iyi anlarsınız

 19. Bahriye Posted on 26 Ağustos 2016 at 11:48

  Hocam 1 aylık evliyim ilk gecede eşim penisinin kafasıyla ufak baskı uyguladı dayanılmaz bi acı hissettim ve 1 damla da kan geldi sonra beraberlik yaşayamadık çünkü canım çok yanıyor. O olaydan 1 hafta sonra işaret parmağımı yavaşça vajinama soktum bozulup bozulmadığını anlamak için içine girdi fakat kan falan gelmedi. Böyle bir durumda bozulması olanaklı mı?

  • Cüneyt Özcan Posted on 27 Ağustos 2016 at 15:29

   Muhtemelen ilk kanama nedeniyle yırtılma olmuştur. Miktarın az olmasının bir önemi yok

 20. gizem Posted on 19 Ağustos 2016 at 20:45

  Doktor bey vajinal mantarım var zolax kullanıyorum akıntilarım kanlı oluyor normal mi

  • Cüneyt Özcan Posted on 20 Ağustos 2016 at 09:12

   aslında kanlı olmamasını bekleriz ama sanırım enfeksiyona bağlı tahriş nedeniyle böyle oluyor. azalmazsa rahim ağzınızda yara mı var bir muayene olmalısınız

   • gizem Posted on 20 Ağustos 2016 at 19:29

    Hiç cinsel ilişki ye girmedim ultrasona rahim ağzı yarası olduğu gözükür mu doktor nasıl anlyacak

    • Cüneyt Özcan Posted on 23 Ağustos 2016 at 16:34

     kimse anlayamaz ama olma ihtimali de çok düşük hiç ilişki olmadı ise..

 21. Ceyda Posted on 16 Ağustos 2016 at 20:11

  Cüneyt hocam merhaba,
  21 yaşındayım, bobreklerimde taş söz konusu. Üroloji doktorum üretereskopi yontemi ile cişimizi yaptığımız yerden girerek, taşların çıkarılması yolunu önerdi. Bu işlem sırasında, hymen zarar görür mü? Veyahut herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkür ederim,sevgiyle

  • Cüneyt Özcan Posted on 17 Ağustos 2016 at 09:07

   üretra girişi dediğimiz bu delik himenin üzerinde ve vajina girişinde olup hiç bir şekilde zarar vermez size veya kızlık zarınıza

 22. ece Posted on 10 Ağustos 2016 at 19:41

  İyi günler doktor bey ben 21 yaşındayım ve hiç cinsel ilişkim olmadı akıntım cok olduğu için doktora gittim ve idrar kültürü yapıldı kültür sonucunda candida çıktı doktorum bana mantar ilacı olarak zolax verdi 2 tane birer hafta ile İçmemi söyledi ayrıca idrarda gram negatif basil + candida spp ve koloni sayısı >100000 ve üreyen bakteri escherichia coli çıktı üreme varmış onun içinde aksef veda ben bu iki ilacı birlikte kullanıyorum zolax etkisini ikisini kullanınca gösterir mi akıntilarım devam ediyor

  • Cüneyt Özcan Posted on 11 Ağustos 2016 at 09:17

   ne yazık ki aksef candidayı şiddetlendirir. ben olsam önce aksef bitiminde zolax kullanırdım

   • ece Posted on 11 Ağustos 2016 at 11:59

    Doktor bey ben zolax in 1. Sini içtim sonraki günde akseften içtim 12 saat arayla bugün bırakalım mi aksefi zolax in diğerini de haftaya içeceğim

    • Cüneyt Özcan Posted on 12 Ağustos 2016 at 08:55

     devam edin ilaçlarınıza.. haftaya içeceğiniz zolax asıl faydayı edecektir

     • ece Posted on 12 Ağustos 2016 at 10:06

      Çok teşekkür ederim doktor bey iyi gunler

     • ece Posted on 16 Ağustos 2016 at 21:43

      Doktor bey bugün 2. Zolax ı içtim ne zaman etkisini gösterir ona göre doktora yeniden gidip idrar kültürü yeniden yaptırmayı düşünüyorum ayrıca vajinal mantar icin beslenme olarak ne onerirsiniz nasıl kolay geçer

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 17 Ağustos 2016 at 09:09

      vajinal mantarlarda florayı düzeltmek için antioksidan besinler tüketmelisiniz. özellikle dağ meyveleri denilen böğürtlen, yaban mersini vs gibi.. zolax’tan 1 hafta sonra kontrole gidebilirsiniz

     • ece Posted on 18 Ağustos 2016 at 17:06

      Doktor bey bugunde dahiliye bölümüne gittim hormon testi ve idrar testi yaptırdım bir tek d vitamini eksikliği çıktı bana devit 3 oral damla diye bi ilaç verdi 3 şişe ve ben zolax icmistim mantarı var bunu içsem bi sakıncası olur mu diğer tüm her şeyim normal şekerim b 12 yani her şey 2. Zolax in 2. Günündeyim bu arada içsem olur mu çok stres yaptım mantar geçmeyecek diye daha ilaç etki etmedi gibi 1 hafta sonra yine gideceğim her öğün yoğurt yiyorum sekerli şeyler yemiyorum ceviz fındık ara öğünlerde yiyorum bagisikligim güçlenmesi için ama hiç bir ilerleme yok

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 18 Ağustos 2016 at 19:57

      İlaca devam ancak etki edecektir merak etmeyiniz

   • ece Posted on 31 Ağustos 2016 at 15:26

    Doktor bey bugün yine doktora gittim bana funit verdi sabah 2 akşam 2 tane içeceğim ama bana hiç idrar kültürü yapmadı şu an regl olmama 3 gun falan var regl den sonra mı içsem diye dusunuyorum

    • Cüneyt Özcan Posted on 31 Ağustos 2016 at 23:24

     Hap olduğu için hemen içebilirsiniz. Fitil de yazdı ise onu adet sonrasına bırakın

 23. ece Posted on 8 Temmuz 2016 at 21:22

  Anatomik olarak klitoris sağ tarafında hafif şişlik var mıdır ve benim vajina girişinde yağ bezeleri var 4 ay oldu geçmedi yaģ bezeleri için ilaç krem var mı

  • Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 09:01

   klitorisin sağ’ı ve sol’u eşittir. bir taraf daha şiş ise doktora görününüz. yağ bezelerinin ne yazık ki ilacı yok. rahatsız edici halde iseler cerrahi olarak alınmaları gerekir

   • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 12:12

    Çok teşekkür ederim doktor bey peki yağ bezeleri nin yok olması uzun sürer mi küçük küçükler ama çok yayildilar ağrı yapıyor 4 ay oldu geçmedi genital bakımımı sıcak su ile mi yapayim

    • Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 12:53

     bakım ile ilgisi yok ne yazık ki ve küçülmeyebilirler

     • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 13:13

      Çok teşekkür ederim

     • ece Posted on 11 Temmuz 2016 at 14:13

      Doktor bey klitoris in sag tarafın daki çıkıntı nedenleri neler olabilir o da yag bezesi olabilir mi

     • Cüneyt Özcan
      Cüneyt Özcan Posted on 11 Temmuz 2016 at 14:29

      doğrusu olabilir tabii

 24. Nuran Posted on 18 Haziran 2016 at 05:19

  Hocam Merhabalar 1 yıllık evliyim fakat şimdiye kadar olmayan birsey oldu vajina girişi çok kasiniyor dayanilmiycak derecede sebebi nedir acaba. Normalde dudak kısmı kasinirdi ama böylesini daha gormemistim

  • Cüneyt Özcan Posted on 18 Haziran 2016 at 09:12

   bir enfeksiyon, muhtemelen mantar olabilir ama muayene olmanız gerekli ne kullanılacağına karar vermek için

 25. özge Posted on 17 Haziran 2016 at 17:42

  hocam merhaba iidrar deliği tam olarak nerde ? tam olarak rahimin girişinde olması bir rahatsızlik mı ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 18 Haziran 2016 at 09:09

   hanfendi yazıda zaten kocaman bir resim var ve orada idrar çıkış deliği gösteriliyor.. daha nasıl tarih edebileceğimi inanın bende anlamadım. sizdeki durum anormal mi muayene etmeden söylemek mümkün değil

 26. Betül Posted on 2 Haziran 2016 at 20:59

  Vajinadan idrarın gelmesi kızlık zarı bozulmus anlamina mi geliyo?

 27. Betül Posted on 2 Haziran 2016 at 20:58

  Hocam birsey sormak istiyorum. Ben bir kızım ve korkuyorum. Birgun idrar yaparken idarırımın vajinadan geldigini gördüm kızlık zarım mı bozuldu acaba ?

  • Cüneyt Özcan Posted on 3 Haziran 2016 at 13:34

   kızlık zarı vajinayı kapatan bir kapı gibi değildir. vajina zaten ortası deliktir, onun etrafını saran daha dar bir yapıdır. o nedenle idrar bazen içeri kaçabilir ve geri çıkar bu tür şeyler zarınıza zarar vermez.. yoksa zaten adet de olamazdınız

 28. belit Posted on 13 Şubat 2016 at 13:25

  Evet eminim idrar deliğinden geldi. 10 yaşındaydım ve kanı görünce korktum. Zorlama ya da daha sert bir cisim olmadı. Kulak pamuğu idrar yoluna girince azcık kan geldi. Onun dışında birşey olmadı. Çok teşekkür ederim Cüneyt Bey. Ben yine de doktora görüneceğim ama o zamana kadar bilgi almak istedim. Çok çok teşekkür ederim.

 29. belit Posted on 12 Şubat 2016 at 18:14

  Hocam kulak pamuğu ile incelemeye çalıştım o yüzden oldu.

  • Cüneyt Özcan Posted on 13 Şubat 2016 at 09:24

   kulak pamuğu ile zarar vermeniz çok zor zaten ama bu önemli bir konu ise sizin için tekrarlamamaya çalışın

 30. belit Posted on 12 Şubat 2016 at 18:11

  Ben hiç ilişkiye girmedim. Fakat erken genç kız oldum. Herşeyi merak eden biriydim. Bedenimi tanımaya çalışırken idrar yolundan kan geldi. Bu durum kızlığıma zarar vermiş olabilir mi? Bu hep kafamı karıştıran bir soru oldu.

  • Cüneyt Özcan Posted on 13 Şubat 2016 at 09:20

   bu kanın idrar yolunuzdan geldiğine emin iseniz bir zarar vermiş olamazsınız kızlık zarına ama tabii emin olmak önemli

 31. Glsn Posted on 9 Ocak 2016 at 00:12

  İdrarın adet gördüğümüz yerden gelmesi normal mi? Böbrek amelyati olmadan önce küçük olan delikten idrarim.gelirken ameliyat oldukta. Sonra adet gördüğüm.yerden gelmeye başladı… Boyle birşey mümkün mu??

  • Cüneyt Özcan Posted on 9 Ocak 2016 at 09:37

   anlattığınız şey, idrar torbanız yada idrar yollarından vajinanıza fistül olabileceğini şüphelendiriyor, mutlaka ameliyatı yapan doktorunuza, yada ürojinekoloji ile ilgilenen bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var

 32. belit Posted on 23 Kasım 2015 at 12:07

  Merhabalar. Benim size bir sorum olacak.
  Ben çok erken yaşta ergenliğe girdim ve bu merakla bedenimi incelemeye başladım. Fakat bunu yaparken idrar deliğinden kan geldi. Bu durum kızlık zarına zarar vermiş olabilir mi? Kafamdaki bu kuşku beni çok rahatsız ediyor. Teşekkür ediyorum.

  • Cüneyt Özcan Posted on 25 Kasım 2015 at 10:58

   idrar deliğinizden kan gelebilmesi pek mantıklı gelmiyor öte yandan doğru ise zarar gelmemiştir. ancak oradan kan gelmesi pek kurcalama ile olacak birşey olmadığından emin olmanızın tek yolunun (ki bazen bu bile yetmiyor) muayene olmanı gerektiği de aşikar

Bir Cevap Yazın