PREEKLAMPSİ, EKLAMPSİ ve HELLP SENDROMU

Preeklampsi tüm hamile kadınların yüzde beşini etkileyen, gebeliğin 20. Haftasından sonra gelişen hipertansiyon ve proteinüri (idrarda protein varlığı) bulgularının beraber olduğu ve gebenin baş ağrısı, gözlerinin önünde karanlık uçuşmalar, ense ağrısı, karnının üst kısmında ağrı şikayetlerinin eşlik edebildiği son derece komplike ve tehlikeli olabilen bir çeşit zehirlenmedir. Çoğu kez bunlara ödem (vücutta şişlik) de eşlik eder. Temelinde plasental hipoksi, yani oksijenlenme azalması yatar. Preeklampsi 32. hamilelik haftasından önce gelişmişse erken; sonra gelişmişse geç preeklampsi olarak değerlendirilir. Erken preeklampsi aynı zamanda ciddi (ağır) preeklampsi olarak da tanımlanır. Özellikle erken preeklampsinin önceden belirlenmesi ve önlenmesi, bugün tüm dünyada kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en çok uğraştığı konuların başında gelir.

Preeklampsi yani halk deyimi ile gebelik zehirlenmesi, hipertansiyona bağlı olarak gelişen ve vücutta birçok organı etkileyen rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Böbrek yetmezliği, görme kaybı ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma, en sık görülen sonuçlar arasında gelir. Bu durum beyni etkilediğinde, önce baş ağrısı ile başlayan sara krizi (eklampsi), sonrasında da beyin kanaması meydana gelebilir. Öldürücü sonuçlar; karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği,  vücutta yaygın damar içi pıhtılaşması (DIC) ve beyin kanaması şeklindedir.

Preeklampsi, sıklıkla 35 yaş üstü hamilelerde, ilk hamileliklerde, kilolu bayanlarda (BMI (vücut/kütle endeksi) 30’un üstünde ise), önceki hamileliğinde preeklampsi geçirmiş kişilerde, damar hastalığı mevcut kadınlarda, Çoğul gebelik (İkiz, üçüz) gebeliklerde, şeker hastalarında ve tedaviyle hamile kalanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Hamileliğin 11-13. haftalarında yapılan muayenelerde, kan basıncı ölçümü basit bir işlem gibi gözükse de, ideal ölçüm oldukça belirleyici bir unsurdur. Tansiyon her iki koldan beş dakikalık bir istirahat sonrasında kalp hizasından ölçülmelidir. Hafif preeklampsi de tansiyon 140/90 mmHg veya üzerinde seyreder. İdrarda protein atılımı hafif preeklampside az iken (günde 0.3 – 5 gram arasında), şiddetli preeklampside günde 5 gramdan fazla protein atılır. Şiddetli preeklampside tansiyon 160/110 mmHg’ nın üzerindedir. Buna idrarda fazla protein atılması (albuminüri), karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme, trombosit sayısında azalma, kalıcı baş ağrısı, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı gibi bulgular da eklenebilir.

Gebelikte tansiyon yüksekliği plesentayı etkileyebilir ve bu durumda anne rahmine yeterli kan gitmemesi ile bebeğin beslenmesi bozulabilir..

Tedavi İçin Yakın Takip Şart

Preeklampsinin henüz bilinen spesifik (hastalığa özel) bir tedavisi yoktur. Kesin Çözüm; hamileliğin haftasına, hastalık belirtilerinin ciddiyetine ve bebeğin doğumdan sonra yaşayabilirliğine bağlı olarak doğumdur. Diğer tedaviler sadece belirtilerin hafifletilmesi ile zaman kazanmak amacıyla yapılmaktadır. 12. hamilelik haftasından itibaren (12-16. haftalarda) riskli grup hastalarda, düşük doz aspirin kullanımının, preeklampsinin erken gelişmesi, belirti ve bulguların hafifletilmesi aynı zamanda bebeklerde gelişme geriliğinin azaltılmasında olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Yüksek risk grubunda; beslenmesinde kalsiyum eksikliği olan hamilelere ilave kalsiyum vermek ve bunun yanında magnezyum takviyesi yapmak oldukça önemlidir. Hipertansiyonu ve ödemi azaltmak ve az tuzlu, bol proteinli diyet uygulamak işe yarar. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve hastalığın daha ileri formu olan eklampsi veya HELLP sendromuna ilerlememek için ilaç kullanımı gerekebilir.

Eklampsi

Preeklampsi tablosuna ilaveten, bilinç kaybı ve kasılmalarla başlayan ve koma ile sonuçlanan dramatik tablodur.  Eklampsi hem anns, hem de çocuk için ölüm nedeni olabilecek bir hastalıktır. Ağır şekillerinde anne için ölüm oranı % 8-24 arasında, çocuk için ise % 30-50 arasında değişir. Eklampsi nöbeti aynen epilepsi (sara) nöbeti gibidir, hastanın kol ve bacaklarında kasılmalar, geçici bir süre bilinç kaybı görülür. Hastada tansiyon yüksekliği ve şiddetli preeklampsinin diğer bulguları vardır.

Eklampsi krizlerinin %80’i doğum sırasında ve doğumdan sonraki ilk 48 saat içerisinde görülür. Gebeliğin 20. haftasından önce görülmesi çok nadirdir. Çok nadiren doğumdan 2 -3 hafta sonra görülen vakalar bildirilmiştir. Tedavi için acilen sezaryen doğum yaptırılır.

Hellp Sendromu

Gebelikte tansiyon yükselmesine aşağıdaki bulgular da eklenirse baş harflerinden dolayı Hellp Sendromu denilen durum oluşur:
– Hemolysis
(Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması)
– ELevated liver Enyzmes
(Karaciğer enzimerinde yükselme)
– Low Platelets
(Kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin (plateletlerin) azalması)

Hellp sendromu gebelikte tansiyon yüksekliğinin ve preeklampsinin en ciddi formudur. Gebeliklerin yaklaşık %0.2-0.6’sında görülür. Tedavisi eklampside olduğu gibi acilen sezaryen doğum yaptırmaktır. Genellikle anne içinde, bebek içinde ciddi ve kalıcı sorunlara yol açabilir. Anne kaybı oranı %1.1’dir. Bebeklerin ise %40-60’ı ya anne karnında ya da doğumdan sonra kaybedilir. Bebeklerdeki en sık ölüm nedeni plasentanın erken ayrılması, bebeğin oksijensiz kalması ve prematürlüktür. HELLP çok tehlikeli bir durum olan dissemine intravasküler koagülasyon (DİK) adı verilen bir tabloya da yol açabilir ki bu tabloda kişinin kanama pıhtılaşma sistemi tamamen bozulmuştur. Kan, damar içinde önce pıhtılaşır sonra çözülür ve bu kısıır döngü içinde durdurulamayan ve önüne geçilemeyen kanamalar gelişir ve hasta kaybedilene kadar devam eder. Doğumdan sonra hızla yukarıda sayılan bozukluklar düzelecektir.

Hellp sendromu nadiren doğumdan önce yokken doğumdan sonra gelişebilmektedir.

HELLP sendromunda tedavi tanı konduğu anda gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bazı yazarlar çok riskli olmasına rağmen bir süre destekleyici tedavi ile beklenebileceğini ancak bu riski hem hekimin hem de ailenin kabul etmesi gerektiğini ileri sürmektedirler. Gebeliğin sonlandırılmasında tercih edilecek yöntem sezaryendir. Gebelik sonlandırıldıktan sonra hastalarda dramatik bir iyileşme çok süratli bir şekilde gerçekleşmektedir. Gerek sezaryen esnasında gerekse ameliyattan sonra hastanın kan tablosu düzeltilmeye çalışılır. Bu amaçla hastaya taze kan, taze donmuş plazma ve/veya trombozit solüsyonları verilir. Kan proteinleri düşük ise takviye yapılır. Hastanın durumuna göre destekleyici tedavi uygulanır.

Bebek ise standart prematüre tedavisine alınır. Yüksek tansiyonlu anne adaylarının bebekleri uzun süreli strese maruz kaldıklarından solunum sistemleri diğer bebeklere göre çok daha erken olgunlaşır. Bazı bebeklerde solunum desteği dahi gerekmeyebilir.

Korunma

Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve HELLP sendromundan korunmak tam anlamı ile mümkün değildir. Ancak alınacak birkaç basit önlem ve tedavi riski azaltabilir. Bu açıdan en önemli şey kontrollere ihmal etmeden gitmektir. Her kontrolde kan basıncı ve kilo artışı ölçülmeli ve özellikle 20. haftadan sonra idrar tetkiki yapılmalıdır. Gerekli olduğu hallerde kan biyokimyası ve enzimler konrtol edilmeli kan sayımı yapılmalıdır. Bu sayede vaka çok erken dönemde yakalanabilir ve üzücü sonuçların doğmasının önüne geçilebilir. Her ne kadar bazı durumlarda dramatik bir hızla HELLP tablosu gelişebilirse de yavaş seyirli olanları yakalamak mümkün olabilir.

Bunlar dışında protein alımı ve kalsiyum alımı ile preeklempsi riskinin azaldığı ileri sürülmüş olmasına rağmen heniz kanıtlanmış bir bulgu yoktur.

Düşük doz aspirin kullanımı ile preeklempsi arasındaki ilişki pekçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmalarda çok değişik sonuçlar elde edilmekle birlikte aspirinin asıl olarak daha önceki gebeliklerinde preeklempsi geçiren kadınlarda daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

 

 

347 Yorum "PREEKLAMPSİ, EKLAMPSİ ve HELLP SENDROMU"

 1. Mine Tarih: 16 Şubat 2018 Saat: 13:08

  İyi günler ilk gebeligimde hellp sendromu yaşadım erken dönemde hatta doğuma kadar hiçbir belirti yoktu kan değerleri protein seviyesi tansiyon her şey normal idi sadece son iki gün siddetli kusma oldu onda da tansiyon ve protein normal seviyede idi ama doğum sonrası trombosit seviyesi 24000 lere düştü yaklaşık iki hafta hastanede tedavi oldum bebeğim ve ben sagkikliyiz çok şükür şimdi ikinci gebeligim yine her şey normal gidiyor sıkı takipte doktorum ama aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum tekrarlama riski nedir acaba ? Pek net bı bilgiye ulaşamadım

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 15:51

   TABİİ Kİ risk var ancak ilkinde daha şiddetli ve daha yüksektir riskler. bu sefer iyi bir takip yapılıyor ise korkmayınız.

 2. filiz Tarih: 15 Şubat 2018 Saat: 13:36

  Merhaba Cüneyt bey yazımı uzun bulup cevap vermediyseniz siz kısaca cevap verebilir misiniz?

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 13:04

   sadece sabırlı olursanız vaktim oldukça her hastamıza yardımcı olmaya çalışıyorum

 3. filiz cengiz Tarih: 14 Şubat 2018 Saat: 15:33

  Merhaba Doktor bey,ÇOK ÖNEMLİ BENİM İÇİN
  13.07.2017 37 yaşında 30 haftalık doğum uzun bir hikaye 37 yaşında bir bayanım ilk gebeliğim 20 yaşında 37 haftalık yüksek tansiyon ve ağrı sebebiyle erken doğum ödemde vardı Göztepe eğitim araştırma hastanesinde doğumum gerçekleşti özel hastane albimunin geçikilirse sara olabilir diyerek tam teşekküllü hastaneye sevk etti.doğum yaptım kızım küvez e bile girmeden 1,950 gr sağlıklı bir bebek olarak normal doğumla eve taburcu edildi . 15 yıl bu korkularla ve sancılarla cocuk istemedik 15 yıl sonra 10 haftalıkken hamile olduğumu öğrendim her şey normaldi tansiyon iyi tahliller iyi kilo alımı iyi ama 20 haftalıkken karın da çocuğu besleyen damarlar sıkıntı var gibi dedi doktor daha sonra bebeğin tam ters tarafta yattığı ve sorun teşkil etmediği her şeyin normal olduğu söylendi 30 haftalık hamilelikte suyum geldi tabi ilk anlamadık 10 saat sonra hastaneye gittik doğum başlangıcı su azalmış hemen riskli gebelik olduğu için göztepe üniversite hastanesine sevk edildim ciğer iğnesi bekleyelim denilirken bebek elini kanala soktuğu için sezeryan doğuma alındım her şey normal tansiyon tahliller .doğum yaptım bebek küvezde ben yatışta öncesinde ölcümler normal yalnız sağ üst gögüs üzeri aşırı sancı vardı gaz sıkışması denildi sezaryan olduğu için 18 saat sonra hafifbir uyku sonrası bunlar bende yok uyanıp hafıza kaybı hiçbir şey hatırlama ma nefes alamama etrafıma saldırı aşırı acı cekme hali enson hırıltı ve ağızdan köpük gelmesi oluşuyor 7 kişi beni tutamamış doktorlarda net anlayamıyor üzüntü piskolojik derken yoğun bakım yer yok başka yere sevk ediliyorum sonra eklemsi denildi .sevk edildim hastane haydarpaşa numune hastanesi iç hastalıkları hastanesi doğum sonrası enfeksiyon sebebi ile ciğere kusmuk kaçmış denildi net olmamakla beraber tanı bu şekilde 10 gün yoğun bakım da kaldın nabız düzgün değildi bu sebeble ekoda kalp kapak yetersizliği çıktı kalp doktorum kalpten pıhtı olabileceğini söyledi şimdi anjiyo oldum kalp doktorum hamileliğe izin verdi eklemsi yada preklemsi yeniden olur mu? nasıl bir yol izlemeliyim ? Bana yardım cı olur musunuz lütfen …

  • Cüneyt Özcan Tarih: 19 Şubat 2018 Saat: 13:04

   doğrusu öncelikle bir perinatolog’a gidip yapılmış tüm tahlil ve sonuyçların incelenmesi gerekir ki geçirdiğiniz eklampsi miydi diğer şüphelenilen durumlardan biri miydi anlaşılsın. sonra gerçekten bu riske değer mi yorumlanabilir. bu aarada ikinci bebeğiniz yaşadı mı onu anlayamadım.

 4. sema Tarih: 12 Şubat 2018 Saat: 16:05

  iyi günler ilk gebeligimi 35. haftada preeklamsi sebebiyle gerceklestirdim su an çok şükür sağlikli 6 yasında bir oglum var. ikinci gebeliğim 18. haftada karnimda öldü. kan pıhtılaşmam olduğu söylendi ve 0.6ml clexane igne kullaniyordum.tüm gebeliklerinde kullanmalisin demisti şimdi ise 5 haftalik hamile oldugumu öğrendim. yaşim 34 şu an gittigim doktor clexane kullanmamin gereksiz oldugunu preeklamsi için corasprin 100mg 12. haftadan sonra kullanmamin yeterli olacağini söyledi. kime inanacagimi şaşırdım yardimci olursaniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  • Cüneyt Özcan Tarih: 13 Şubat 2018 Saat: 09:58

   ben sizin yerinizde olsam bir de perinatolog’a giderdim ya da hematoloji konsultasyonu isterdim. en doğrusu bu

 5. MURAT Erdogan Tarih: 12 Şubat 2018 Saat: 02:45

  Merhaba kızım 33 haftalık hamileyken 2hafta geriden geldiği söylendi hemen ardindantansiyon ölçülüp 15e9 oldugu idrarda protein(+++)oldugu söylenip yoğun bakıma alındı. Mgsulfat verilerek tansiyon düşürüldü. 35 haftayı bekleyeceklerdi. Doblor ultrason çekildi.Bebege kan akışının az oldugu söylendi.Ama şimdi 37 .haftaya kadar bekleneceği söylendi.Bebek şuanda 1775gr.Bu bekleyişin artıları yâda eksileri nelerdir.Normal doğum olmazsa sezeryan yaparız demişler.Bu bir riskmidir .Bu rahatsızlık bebegin beyninde hasar bırakmışmidir. Lütfen yardımcı olun bekliyoruz.Sagolun

  • Cüneyt Özcan Tarih: 12 Şubat 2018 Saat: 10:18

   öncelikle bebekte bir hasar olacağını sanmıyorum ama eğer bu durumlardan her hangi biri kontrolleri dışına çıkmış olsa idi çoktan sizi ameliyata almış olurlardı. bence durumunuzu iyi yöneten ve riskleri iyi değerlendiren bir doktorunuz var ona güvenin.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz sadece doktorumuz tarafından görülecektir.

Yorumunuz doktorumuz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.