amniyon-sivisinin-artmasi

SorularCategory: Gebelik ve Doğumamniyon-sivisinin-artmasi
AvatarFiliz asked 3 ay ago

Merhaba hocam, ben 24 haftalık hamileyken amniyom sıvımın fazla olduğu ve bebeğin 10 gün önden gittiği söylendi. Şeker yükleme testi yapıldı, tok olarak yaptırdım ve 116 çıktı. Doktorum tok olduğum için bu şekilde çıktığını ve şekerimin olmadığını söyledi. Ayrıntılı ultrasyonda da herhangi bir sorun yoktu. Mide de ve yutkunmasında bir sorun olmadığı fakat erken doğum riski olabileceği söylendi. 2\’li ve 3\’lü tarama testlerim normaldı fakat down sendromlu olma riski var mı ya da başka herhangi bir şey. Şimdiden teşekkür ederim.

2 Answers
Cüneyt ÖzcanCüneyt Özcan Staff answered 3 ay ago

HANFENDİ hem şeker yüklemesi yapılııp hem nasıl tok olarak yapılıyor anlamdım. şeker ön yüklemesi yapılırsa kuralları bellidir: önce aç iken yapılır 50 ya da 75 gram yükleme yapılıp 1. saatte bir daha baklılır. tam şeker yüklemesi ise 100 gram ile ya da yine 75 gram ile yapılır ve 3-4 ölçüm yapılır. bunlar yapılmadan şeker var mı yok mu bilinmez. sizin durumunuzun ne olduğu belli değil hele polihidramnios var ise mutlaka bunun belirlenmesi gerekir. ayrıca yapılmadı ise organ taraması için detaylı US yapılmalı.

Avatarfiliz answered 3 ay ago

Ayrıntılı ultrasyon yaptırdım ve organlarda bir şey çıkmamıştı. Her şeyin yolunda olduğu söylendi. Doktor 50 gr glukoz testi için aç ya da tok farketmez demişti. Normalde 80mm sınır değermiş benimli 90 mm çıktı. Doktor da artışın tam olarak neden kaynaklandığını anlayamadı. Onun için birde size sormak istemiştim. Önümüzdeki hafta aç olarak tekrar test yaptıracağım. Cevap için teşekkür ederim.

Your Answer

4 + 5 =