23 Nisan 2012

Polikistik Over Sendromu ve Kısırlık

Polikistik Over Sendromu ve Kısırlık

Polikistik Over Sendromu (PCOS) toplumumuzda sıkça karşılaştığımız adetlerde gecikmeler (düzensiz yumurta üretimi sonucu), vücutta kıllanma artışı(hirşitismus), ciltte yağlanma ve akne oluşumu, saç dökülmesi, kilo alımı, gebe kalamama şikayet ve bulgular ile seyreden bir komplex hastalıktır.

Kadın vücudunda bulunan iki yumurtalıktan birisi, bir adet döneminde döllenmeye müsait bir olgun yumurta geliştirir. Bu yumurta gelişimini ve olgunlaşmasını “follikül” adı verilen içi sıvı dolu bir kesecikte tamamlar. Polikistik Over Sendromu’nda ise birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır fakat bunu başaramazlar. Sonuçta bir çok yumurta vardır ama bunların hiçbiri gelişip döllenme yeteneği kazanamazlar. Ben bunu hastalarıma genelde şu şekilde izah ediyorum: varsayın ki akşama yemekli 4 misafir bekliyorsunuz ama karşınıza 14 misafir çıkıyor ve siz 4 misafirlik yemek ile 14 misafiri ne kadar doyurabilirseniz işte aynı şekilde yumurtalıklardada 15-20 adet follikulden bir tane olgun yumurta oluşturacak follikül gelişmesi mümkün olmuyor. Burada iki konuyu aydınlatmak gerekiyor ki birincisi bu kistler çok küçük ve işe yaramaz kistlerdir ve sanıldığının aksine ameliyat ile alınmalarına gerekde faydada yoktur. İkinci konu ise bazı kadınlarda multikistik over denilen bir durum vardır ve polikistik over’den farklıdır.

Polikistik Over Sendromu (PCO Sendromu) Tanısı Nasıl Konulur?

PCO sendromu tanısı hastanın tipik şikayetlerine bakılarak konulabilir. Yapılan fizik muayenede erkek tipi tüylenme artışı (kıllanma) izlenir. Tüylenme artışına tıbbi literatürde “hirsutism” adı verilmektedir. Hirsutism artan erkeklik hormonlarının etkisine bağlı bir durumdur.

 

Ultrasonda yumurtalıkta hastalığa özgü 3-6 mm çapını geçmeyen bir çok sayıda kist ile ovulasyon yani yumurtlamanın olmaması izlenir. Yumurtlamanın olmamasına “anovulasyon” denir. Ayrıca yumurtalıkların hacmi de normale göre artmıştır, yani yumurtalıklar normalden daha iri görünümdedirler. Ayrıca yükselmiş erkeklik hormonları ile artmış LH/FSH oranları gözlenmektedir.

Günümüzde bu kesin olarak aydınlatamadığımız sendromun nedenleri arasında en sık suçlananı “genetik özellikler”dir.  Nitekim iç anadoluda, özellikle Malatya civarında bu hastalığın bu kadar yaygın olması bu teoremi güçlendirmektedir. PCOS sendromunun diğer bir sebebinin insülin hormonuna karşı direnç olduğu kabul edilmektedir. Fazla salgılanan insülin yumurtalıklarla birlikte kalp-damar sistemini etkilemekte, bu direnç nedeni ile şeker hastalığı (Tip2 Diabet) gelişebilmektedir. Artan insülinin yumurtalıklarda androjen yapımını arttırır, bu kıllanmaya sebep olduğu gibi yumurtaların düzenli olarak büyüyüp çatlayamamasına ve dolayısıyla da adet düzeninin bozulmasına  gebe kalmak güçleşmesine sebep olur. Bu durum çok uzun süreli devam etmesi rahim kanseri gelişme riskini ortaya çıkarır. Çünkü çatlayan yumurtanın salgıladığı progesteronun rahimi koruyucu etkisi ortadan kalkmaktadır.
Ancak kötü beslenme alışkanlıkları ve egzersiz yapmama ile kilo alımı gibi dışsal faktörler olayda tetikleyici durumdadır.
Sebep her ne olursa olsun muhtemelen tek başına ne genetik geçiş nede şeker hastalığına eğilim tek başına suçlu değildir ve birkaç faktör bir araya geldiğinde hastalık ortaya çıkmaktadır.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

PCOS tedavisinde ne yazıkki bir şeyi önceden bilmek ve kabullenmek gereklidir. PCOS geçici ve tedavi edilebilen bir durum değildir. Hayatınızı bununla nasıl barışık bir şekilde geçirebileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir ve ömür boyu düzenli beslenme ve sporu bir felsefe edinmeniz gereklidir. Bunu bence bazı insanları saçlarının kepeklenmesi gibi küçük bir kusur olarak algılayın ve kendinizi toplumdan dışlamayın vede dramatik bir hasta olarak görmeyin. İnanın yalnız değilsiniz ve çok fazla yandaşınız var. Bazı araştırmalar toplumda bu hastalığın %10’ların üzerinde olduğunu göstermektedir. Polikistik over sendromunda tedavi bu sebeplerle oldukça uzun bir süre devam eder. Çünkü yumurtalıklar üzerindeki baskı ortadan kalktıktan sonra tüm sorunlar yeniden başlayabilir.

PCOS kilo alımına eğilimi çok arttıran bir durumdur ve bunun en önemli etkilerinden biri vücuttaki kadınlık hormonu estrojen’in yağ doku tarafından erkeklik hormonu olan Testesterona çevrilmesidir. Zaten erkeklik hormonu yüksek olan PCOS hastalarında birde kilo var ise sorunlar iyice artar ve hem kıllanma artmaya hemde adet düzensizliklerinin süresi uzamaya başlar. KİLO ve KARBONHİDRATLAR DÜŞMANINIZDIR. Mutlaka iyi bir dietisyen ile temas halinde olmalısınız.

Adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti belirgin olan kadınlarda tedavi de doğum kontrol ilaçları oldukça etkilidir. Buradaki tedavi ile yumurtalıklardan üretilen erkeklik hormonunu baskılanmaktadır. Bu tedavi şeklinde amaç vücutta yeni tüylerin oluşumunun engellenmesidir. Başlanan tedaviden sonuç alabilmek için en azından 6ay- 1yıl beklemek gereklidir.

Ne yazık ki oluşmuş tüyleri yok edecek ilaç tedavisi yoktur. Bunlar için yapılması gereken ağda, epilasyon gibi yöntemlerle bunların giderilmesidir ancak bunun içinde en az altı ay yeni kıl oluşumunu engelleyici doğum kontrol ilaçları ile tedavi yapmaktır.

Polikistik overi olan kadınların bir çoğunda yumurtlama gerçekleşmediği için infertilite problemi de olabilir. Eğer çocuk istemi varsa kullanılacak tedavi yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanımıdır. Ancak çok ciddi bir beslenme düzeni, yaklaşık 5-10lık bir kilo verimi ve insülin direncine karşı kullanılabilecek bazı antidiabetik ilaçlar ile polikistik overli kadınların % 80’inden fazlasında yumurtlama sağlanabilir. Bunların arasında diabet hastalarına verilen bazı ilaçlarda olabilmektedir bunun için endişeye kapılmayın. Öte yandan ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bazı hastalar kaliteli yumurta üretemezler ve bu durumda tüp bebek tedavisine gereksinim duyulabilir.

 

Üye Ol
Bildir
43 Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Hocam Merhabalar ben pko hastasıyım 2 kere başarısız tup bebek deneyiminiz olu esimde problem yok fakat bana yumurta kalitesiz
ligi var dediler ama yumurta rezervleri iyi genelde 10 tane yumurta toplanıyor 7 8 döllenme gerçekleşiyor greyd 2 oluyormuş çünki embriyolarda yüzde 30 fragmantasyon oluyor bunu yumurta kalitesine bağladılar ne önerirsiniz bana ilaç yada vitamin yasim 32 kilom 70 b vitamini ve folik asit kullanıyorum yeterli olurmu Teşekkürler çocuğumuz olurmu endiseliyim

merhaba hocam
ben 1,5 yıllık evliyim hiç korunmadığımız halde çocuğumuz olmadı polikistik over rahatsızlığım olduğunu söyledi gittiğim doktor 6 ay ilaç tedavisi uyguladı ama yumurtalarım da herhangi bir büyüme olmadı bir süre ara verdim tedaviye yeniden başlamak istiyorum bana yardımcı olur musunuz doktor arayışındayım

Hocam merhaba 22 eylülde bartolin apsesinden operasyon
Geçirdim . Yaklaşık 30 gün oldu ama ağrılarım azalarak devam ediyor int den okuyorum insanlar 2-3 gün sonra normal hayatlarına döndüğünü söylüyor . Ne yapmalıyım 5 kasımda
Kontrolüm var

Operasyon 2 saat sürdü doktorumda çok şaşırdığını
Lime lime temizlediğini söyledi. Bacağımdaki eklem kemiğine kadar inmişti hatta operasyon sonrası çamaşırımın geldiği
Kemik ağrıdı. Patoloji sonucu bartolin apsesi dendi ?
5 kadımda kontrolin

merhaba

33 yaşında, tsh 5, t4 ve t3 normal, antikorları (anti-tpo) 0-40 arası olması gerekirken 4000 çıkmış bir hastayım
6 yıldır pko teşhisi konulduğu halde hiçbir ilaç kullanmamama rağmen bir ay önce usg temiz çıktı
teşhise götüren bulgular da çenede kıllanma, saç dökülmesi ve yağlanması idi

sorum şu, sizce pko değil de tiroit kökenli bir sorun mu çenede kıllanmaya neden oldu? hipotiroit ile pko çok rahat karıştırılabilir şeyler mi? ve antikorların aşırı yüksek olmasının dikkat edilmesi gereken herhangi bir kadın hastalığına neden olma durumu söz konusu mudur,
teşekkürler

Hocam selam.
Kucukluyumden polikistik over tanisi koyuldu.Ama evliliyimin ikinci ayi kendiliyinden hamile kalmisdim .6-7 haftalik dusuk yasadim. 3 ay korundum. sonra adet duzensizliyim basladi .Simdi kan testi verdim.Adetimin 3. gunu
FSH 7.13
LH-14.62
prolaktin 19.4
Free testosteron 2.5 cikdi.
Doktorum testosteronun yuksek bunun icin 2 ilac verdi. diana 35 birde Verospiron 50 mg bunu 3 ay kullan yeniden gel dedi,Ben anlamadim normalda testestron kac olmaliydi ??? cokmu kotu ?

Cok tesekkurler Hocam.
bir sey daha soruyum izninizle onceki dusuk yasamamla bir elaqesi ola bilirmi?? yani bir daha hamile kalsam bu ilaclardan sonra yene dusuk yasarmiyim???

cok sagolun Hocam

Hocam merhaba.3 ay doktorun verdiyi dinana 35 veroshpiron ilaclarini bitirib yeniden tahliller yapdirmaliyimmi? Lh la Testestron biraz fazla demisdi doktor. 3 ay bitdikden sonra ilaclari birakib hemen hamile kala bilirmiyim? Ilacin etkisinin gecmesimi lazim?

Merhaba hocam ben 20 yasindayim ve bekarim doktorum pko oldugumu soyledi ve infertiliteylw ilgili bi aorunum olmayacaginida.Ancak ben cok korkuyorum verdigi dogum kontrol haplarini 2ay kulandim bacaklarimda ayaklarimda ve belimde agri oluncada kestim.Sizce ne yapmaliyim tekrar kullanmalimiyim
Pkonun ilerde kanser yapabilecwginide ogrendim beni aydinlatabilirmisiniz

Çok teşekkür ederim hocam infertilite olma ihtimalim var ama degilmi cunku doktor olmazsin senin gibi cok insan var dedipeki bu ilaçları kullanmazsam infertilite olma ihtimalim cok mu yuksek

Cok saolun hocam.

Selam Hocam.doktora gitdim. Kan testleri verdim.
Free testeston 0.2
LH 8.93
FSH 4.83
Doktorum chok iyi durum soyledi.biray daha kullan ilacı.ama ben bıraktım kullanmiyorum.
Hocam benim kucukluyumden polikistik hastaligim vardı.diana 35 ve voneshpiron 3 ay kullanmadan önce yine polikistik over tanısı koyulmusdu.20-25 küçük kist oluşmuş soylemisdi..Şimdiyse doktor yok polikistik over. Diye bişey kalmamış dedi.ultrasyonla nakdi 12-13 adet varmış.yani normalmiş.Arasdirdigim kadarıyla polikistik över olsaydim o kistler gitmezdi.dogrumu ? Şimdi nasıl olduğunu düşünüyorum.bu hapı birakib hamile kalmak istiyorum.yeniden o kistler orda birikimi? Ne yapmam gerekir?

3 ay önceki durumum
Free testestron 2.5
LH 14.62
FSH 7.13
Prolaktin 19.4

Hocam şimdi ben hamile kalmama sebebim ola bilir? Bu tahlil sonucunda hamile kalsam bile düşük olurmu? Başka bir doktora gidiyimmi? Ne yapalım hocam? :((

Teşekkürler hocam.

Hocam merhaba.bir sorum olucakdi.adetimden 10 gün gecdi beta hcg 198 cikdi. Sizce normalmi? Geç mayalanma ola bilirmi?

Hocam merhaba iyi çalışmalar dilerim 22 yaşındayım 15 yaşından beri pco tedavisi görüyorum 5 farklı doktor tedaviye geç kalmışız %80 ihtimalle çocuğun olmayacak kendini hazırla dedi 7 yıldır sürekli diane 35 ve Yasmin haplarını kullandım henüz evli bile değilim tedaviye bu kadar erken başlamama rağmen kısırlık ihtimalim bu kadar çok mudur?

Ii günler bn pko hastasıyım 20 yaşındayım 2 yıllık evliyim 14 yaşında ilk regl oldum ve 6 ay görmedim doktor pko dedi evlendiktn sonra tedaviye başladım ilaç kullanmadan regl olmuyorum hormon değerlerim normal en son ilaçla 13 mart regl oldum ve hala olmadım vücud yapısı olarak 1.61 boy 50 kilo ya sahibim tüğlenmem yok saç dökülmem cok yogun

Éşimdede problem vardı sperm sayısı %3 dü klomen le %11e cıktı daha sonra varikosel ameliyatı oldu ve %44 e çıktı
Bebek istiyoruz olmuyor n yapmalıyım

Spermatozoa sayısı 82.000.000
Total spermatozoa sayısı 287.000.000 /3,5m
İleri hareketli %37
Yerinde hareketli %9
Hareketsiz %54

Toplam ileri hareketli sperm sayısı 106.190.000 /3,5m
Vitalite %72

Eşimin tahlil değerleri bunlar

Merhaba Daha çok ödem için kullandığım Verospiron 50mg 1 gün arayla kullanıyorum. Bu ilacın pko icin nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek istiyorum. 1 senelik evliyim çocuk istedgimiz halde yok. Pko hep vardi. Ama genelde yumurtlama ve catlama gerceklesiyor. Fsh-5,56, Lh-14,86, prolaktin -241,7, testesteron-0,347 yaşım 35 . Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, gittiğim doktorlar hiçbir tedavi uygulamıyor, sadece diana 35 verdiler oda hamileliğe engel olduğu icin kullanmadim. Tup Bebek tedavisinemi başlamam gerekiyor?

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler minnettarım

Bnde de polistik over var real donemi cok zor oluyor 5 ayda anca oluyorum ve karin böbrek agrilarim cok oluyor cok doktora gittim ilac verdiler cok ilac kullandim ama degisen bisey yokk ve bu durumda bebegim olurmu ne yapmaliyim ??

Merhaba ben pcos olduğumu doktorumdan öğrendim kan testi istedi sonucunda hormon degisiklikleri gördü ve 1 aydır adet görmüyordum sonuç olarak bana primolut ilacını verdi sizce doğru ilaç mı çok tedirginim:/

Ben sac dokulmesi nedeniyle pcos olabilirim diye kontrole gittim herhangi akne veya tüylenmem yok kandaki tüm hormon değerlerim normal cıktı.(fsh:8 lh:5)
Ultrasonda daha önce bakıldığında pcos var denilmişti ama o gün yumurtlama günümmüş sonra tekrar bakıldı yok denildi.kafam karıştı pcos var mı yok mu?

43
0
Yorum yapabilirsiniz.x
()
x