Amniyon Sıvısının Artması (Polihidramnios)

Amniyon Sıvısının Artması

Amniyon sıvısının amacı; rahim içindeki bebeği, darbelere ve ısı değişikliklerine karşı korumak, kimyasal maddelerin alışverişi ve  normal gelişim için gerekli ve uygun ortamı oluşturmak, kas ve sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organın gelişimini sağlamaktır.

Gebeliğin çeşitli dönemlerinde değişik miktarlarda olan amniyon sıvısı, dinamik bir yapıya sahiptir. Gebeliğin son aylarında günde yaklaşık 150ml. sıvı döngüsü olur ve ortalama miktarı yaklaşık 800-1000 mililitredir. İkinci trimesterda, amniyon sıvısının tamamı 3 saatte değişmektedir. Amniyon sıvısının değişiminde başlıca iki önemli faktör vardır, bebeğinizin sıvıyı yutması ile miktarı azalırken ve idrarını yapması ile de artar. Bu mekanizmadaki herhangi bir bozukluk, amniyon sıvısının azlığı veya fazlalığı ile sonuçlanabilir.

Fetüste ösefagus (yemek borusu) yokluğu, trakeo-ösefageal fistül (yemek borusu ile nefes borusu arasında delik) varlığı veya buna benzer durumlarda yutma fonksiyonu normal şekilde olmayacağından amniyon sıvısı fazlalığı (polihidramniyos) görülür. Yine; böbrek yokluğu, idrar yollarında tıkanıklık gibi durumlarda fetüs, idrarını yapamayacağından amniyon sıvısının azlığı (oligohidramniyos) ortaya çıkmaktadır.

Amniyon sıvısı miktarının 2000 ml.’nin üzerinde olmasına polihidramniyos veya hidramnios adı verilmektedir. Gebeliklerin binde 2,6-7’sinde görülür. Hiçbir sebep bulunamayabileceği gibi, gebelik diyabeti yada preeklampsiye bağlı olarak da görülebilir. Polihidramniyos olgularının yaklaşık dörtte birinde annede diyabet mevcuttur.

Fetüse ait polihidramniyos nedenleri ise şunlardır:
Fetüsün yutmasını engelleyen anomaliler (sindirim sistemi veya merkezi sinir sistemi anomalileri)
Solunum yolu anomalileri
Diyafragma hernisi (diyafram fıtığı)
Doğumsal kalp hastalıkları
Fetüste hidrops fetalis hastalığı
İkiz gebelik
İdiopatik (sebebi belirlenemeyen)
Polihidramniyos teşhisi ultrasonografi ile konulur. Gebeliğin son haftalarında amniyon sıvısının miktarının hesaplanmasında amniyotik sıvı indeksi (Amniotic fluid index=AFI) denilen bir ölçüm yöntemi kullanılmaktadır.
Polihidramniyos saptanan bir gebelikte ilk adım dikkatli bir ultrasonografik anomali taramasıdır. İkinci adım anneye ait nedenlerin araştırılmasıdır. Kan şekeri takibi yapılır. Sebebi belirlenemeyen durumlarda takip süreci gebelik boyunca devam eder.

Polihidramniyos varlığında potansiyel risk aşırı gerilime bağlı erken doğum ağrıları, su kesesinin açılmasıdır.

Şiddetli olgularda, gebeliğin 34. haftasından önce uygulanabilecek bazı ilaçlar sıvı miktarını kontrol etmekte kullanılabilir ancak faydaları tartışmalıdır.

Uygulanabilecek bir tedavi metodu; fazla olan sıvının rahmin gerilmesini ve erken doğum ağrılarını tetiklemesini önlemek amacıyla, amniyon sıvısının bir kısmının amniyosentez ile boşaltılmasıdır. Belirli zaman aralıklarıyla uygun miktarda sıvı bir enjektör aracılığıyla alınır.

Üye Ol
Bildir
137 Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Hocam merhaba..34+5 günlük hamileyim..Doktorum amniyon sıvısı hafif artmış dedi bu ne demek 🙁 Doktorum sadece tehlike olarak doğumun erken olabileceğini söyledi baska birşey söylemedi ben de eve gekince internetten okudum biraz ayrıntıları gördüğümde kafam allak bullak oldu 🙁 Yazınızı okuduğum kadarıyla anomali sebeplerinden olabileceğini yazmışsınız.. Benim 3lü taramada down riski 1/299 çıkmıştı acaba bebeğim down sendromlu mu buna mi bağlı: ( bebeğimin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi mümkün mu .

İkili tarama ve şeker yüklemesi yapilmadi hocam.Ayrıntılı ultrasonda organlarının gelişiminde problem yok demişti doktor.Midesine bakılıyor mu bilmiyorum pek anlamıyorum.

Perşembe günü NST de 2 dk da bir sancı görüldüğünü söyleyince doktorum 2-3 gün hastanede yatış veriyorum dedi.Hemşire açılma var mi diye baktı 2 cm de açılma var hocam.Hemşire doğum başlangıcı dedi hemen doğum yapıcam sandım.

Daha onceden 27. Haftada 2 doz ciğer gelistirici yapılmıştı şimdi hatirlatici doz diye tekrar 1 doz yapıldı, mayi gönderildi, NSTde sancılar normale dönmüş,bugun de açlık kan sekerime bakıldı 83 çıktı.Şekerim normal hocam amniyon sıvısı baska bir sebepten artmış olabilir demek mi ?

Bu 2 cm lik açılmayla eve gidersem bir sıkıntı olur mu hocam bugun 35 hafta oldu gebeligim doktor 2-3 hafta daha beklememiz gerekiyor dedi.Bebeğimin kilosu 2800 gr.

2 cm açılma ile doğum ne zaman gerçekleşir hocam her kontrolde artık çatı muayenesi mi yapılması gerekiyor

Çok teşekkürler hocam başınızı ağrıttımsa da cevapladınız Allah işlerinizi rast getirsin

Hocam merhaba. Ben 30 . Haftada yim. İkili taramam da şeker yuklemem de normal çıktığı halde amniyo sıvısı fazla dedi drum ve progesteron basladı. Diyet verdi. Bebekte anomali riskı nedir sizce .

Hocam merhaba.26 haftalık gebeyim polihidramniyos olduğumu öğrendim. İkili taramalarım da bir sıkıntı YÖK bebeğin hareketleri ve gelişiminde bir anormallik gözlemlemedi doktor 21. Haftada şeker yüklemem yapıldı şekerde çıkmadı.şimdi bir hafta açlık ve tokluk şeker takibimi yapıp haftaya tekrar kontrole gideceğim
Bu durumda amniyosentez yapmaya gerek var mıdor bebekte kalıtsal bir rahatsızlık var mı diye

Gebelik şekerim bu hafta ki taramamda da normal çıktı hocam. Birde anneden alınan kan ile DNA testi varmış eğer illa bir test istersek onu yaptırabileceğimizi söyledi doktor fakat bebekte down sendromu ile ilgili bir belirti gözükmüyor yaptırmayı düşünmüyoruz sizce yaptırmaya gerek varmı. Bir önceki soruma verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim

Hocam iyi akşamlar
26 hafta 4 günlük hamileyim. Tam iki hafta önce gittiğim muayenem de doktorum amniyon sıvısının fazla olduğunu söyledi. Sebeplerinin neler olabileceğinden bahsetti. Mesela bebeğinizde yemek borusu veya midede herhangi bir sorun yok dedi. Bazen annede diyabetin buna neden olabileceğini ve tokluk şekerime bakacağını söyledi. Tokluk Şekerim normal çıktı (sanırım 105ti). Ancak şeker yükleme testini yapmamıza gerek yok dedi.
Size sorum şu olacaktı. Madem suyun fazla olmasının nedeni şeker olabilir neden şeker yüklemesi yaptırmamış olabilir doktorum? Siz olsanız gerek duyar mıydınız? Nasıl bir yol izlemeliyim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

Teşekkür ederim. Ben de bu konuda televizyonu baz almıyorum. Dinlediğim bütün doktorlardan gerekli olduğunu duydum. Ancak doktorumun gerek duymaması kafamı karıştırdı. Üstelik amniyon sıvısının fazla olmasının bir nedeni de bu iken!
Yarın gebeliğimin 27. haftası doluyor. Geç kalmış sayılmam değil mi?

Merhaba hocam 37+3 haftalık hamileyim son kontrolümde dr suyumun fazla oldugunu soyledı.seker yüklemesı yapmadım.
Sorum su hocam son haftalarda suyumun fazlalaşması seker olabılırmı

Günaydın hocam cvp verdıgınız ıcın cok tesekkur ederım dogumdan sonra hangı tahlillerı yapılması lazım 2mayıs sezaryan olucam.

Tesekkur ederım tekrar hocam bır cahıllik yaptım yaptrmadım ıkıncı gebelıgım bu burdan yorumları okuyan arkadaslarıma kesınlıkle ne gerekıyorsa yaptırın.ben ıkı testımı yaptrdım 2ncı duzey ultrasonu yaptrdım herhangı sorun cıkmadı ama seker yüklemesını yaptrmadım cok pişmanım dr suyumun 37ncı haftamda bıraz artıs oldugunu söyledıgınd internetten okuduklarımla nkadar hatta yaptgımın farkına vardım 4gun sonra kızımı kucagıma alcam Allahın ıznıyle cok tedırgınım ?

Hocam benim bebegimde diyafragma hernie vardı buna bağlı sıvı artışı oldu ancak bende preeklampsi gelişti.sorum su acaba preeklampsi sıvı artışı yüzünden mı gerçekleşti tekrar bir hamilelikte aynı risk var midir

Hocam merhabalar 28.haftamdayım 3 hafta önce kontrolümde suyumun biraz fazla olduğunu söylediler bu haftaki kontrolümde de fazlalıığın devam ettiğini takip esilmesini gerektiğini söylediler fakat 3 hafta sonraya kontrol dediler ciddi bi durum olsaydı bu kadar uzun tutmazlardı diye düşündüm ama yine de içimde bi sıkıntı oluştu sizce de bu durum çok ciddimidir?

Hocam merhaba.Gecen hafta 21 haftalık bebeğimi polihidraminos sebebiyle kaybettim.Sıvı fazla dendi sınırdaydı ve ertesi günü doğum başladı. Sivi sadece 1 günde aşırı arttı.Doğumdan bir gece önce aşırı göğüs kafesi ağrısı yaşadım.Bebekte fiziksel bir anomali yok dendi(erey testi sonucu daha çıkmadı) muayene günü sıvı fazlaligiyla birlikte kordon kalınlaşması vardı.Sıvı 1 günde bu kadar fazlalaşır mı? Seker de çıkmadı anneye bağlı başka nedenler neler olabilir?Teşekkürler

Merhaba hocam ; 25 haftalık gebeyim ve sıvı fazlalığım olduğunu öğrendim internetten araştırdım ve daha çok moralim bozuldu doktorum diyet verdi 1 hafta şeker varmı die test edicem ama hala korkularım var sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor ?

Hocam merhabalar. Ben 30+ haftalık gebeyim. İki gün önce hastanede aminiyotik sıvının fazla oldüğün söylendi ve doktor hanım hiçbir tedavi veya yapılması gereken tavsiyede bulunmadı. Kan şekerim normal çıktı. Yapılan usg de ASİ: 280 mm çıktı. Şimdi esimde bende çok üzülüyoruz bebeğimizin sağlık durumu nedir sizce.

Hocam mrb 23hafta 2gunluk hamileyim ve sivi fazlaligi 180mm.cikti sizce sonuc nedir .

Merhaba
28hafta 6 günlük hamileyim amniotik maye 230 ml çıktı .Geçen ay ise 255 ml idi.Ama doktorum bunun için hiç bir şey demedi.Tüm kontrollerim normal çıkmıştı.Ama 11 haftalıkken aşırı kanamada geçirmişdim hematoma olmuştu.1 ay hastanede yatdım sonra hiç bir şeyim kalmamıştı.Acaba bebekte bir sorun ola bilirmi.Tüm organları normal bakıldı.Bebekte hatta haftası ilerdeymiş 30 hafta 3 günlük bebeğe uygunmuş.Ben baküde yaşıyorum bizim doktorla 2li 3lü test şeker yüklemesi filan yaptırtmıyor

Hocam merhaba esim tek yumurta ikiz hamile bebegin birinde cok fazla amniyon sivisi oldugu soylendi diger cocuk normal dendi mide iki bebekdede gozlendi seker testinde kan sekeri 50 gr da 185 cikti asi 133/57 cikti kotu dedikleri 133 hocam cok korkuyoruz buyuk bir degermidir bu lutfen bize cevap verirmisiniz

27 haftalik gebelik bebekler arasinda fark yok denecek kadar az kan transfuzyonu olmadigi soylendi hocam tesekkur ederim

Hocam tesekur ederim cevabiniz icin bize bu degerleri perinatolog verdi bende ordan bakip yazdim size bebeklerimiz arasinda cok az bir fark var hocam kilo olarak 50 gr gun olarak 3 yada 4 gun oluyor aralarinda tekrar kontrol ettim hocam asi 133 agir polihidramnios gozlendi yaziyor raporda bizi cok korkutmustu basta midesinin bile olmadigini dusundu sonradan gozlemledi midesini varmis dedi seker icin diyet yapiyoruz umarim hersey iyi olur tekrardan cok tesekkur ederim hocam

mrb ben 24. haftamdayım ve amnio mayi sıvısı normalin üstünde bunun tedavisi nasıl yapılır? bu arada şeker sonucu temiz çıktı

Hocam merhaba, hamilelikte 31. Haftamiz. şekerim yuksek çıkmıştı simdi normal seyrinde devam ediyor fakat amniyon sıvısı hala yuksek endiseliyim ne yapmamiz gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?

Hocam merhaba bana sürekli suyunun fazla olduğunu söylüyordu doktorum bide bebekte bağırsağında parlaklık var dediler bende şeker takibi yaptık bişey çıkmadı 32. Haftada bebeğimin kalbi durduğu için kaybettik bu sonuç beklenen bir sonuç muydu teşekkür ederim

Hocam 26+4 hamileyim. Bebeğim 2 hafta önden gidiyormuş ve amniyon sıvısının 24 cm olduğunu söyledi doktor. Çok tehlikeli bir durum mu bu? Tatlıyı yasakladı ve suyu bile az içmem gerektiğini söyledi.75 mg şeker ölçüm değerlerim ilk 77, şekeri aldıktan sonraki ilk saat 99, 2. Kan ölçümü 83. Sizce şekerim varmı. Amniyon sıvısı bu yüzden mi fazladır.

Hocam merhaba eşim de amnisyon sıvısı fazlalığı var. Perinatoleji kliniğinde sürekli kontrol oluyoruz şuan 30 haftalık oğlumuz 1700 Gr yemek borusu gelişimi normal eşimin metabolik sonuçları normal ama bize her an doğum olabilir deniliyor sıvı fazlalığı normalin bayağı üstünde doktor çok şekerli ve hamur işi yemesini ve gün içinde 1 saat kdr yürümesini tavsiye etti ayrıca sıvı fazlalığı normale dönmeyecek kadarda çok olduğunu söyledi normale dönmesi veya azalması için ne yapılabilir? Karından sıvı almak ilaç kullanmak vs ikimizde çok korkuyoruz .Teşekkürler

Hocam merhabalar 30+2haftalık hamileyim 25 aylık kızım var ilk dogumum normal doğumla gerçekleşti ve sonu gelmeyen enfeksiyon yüzünden 20 dikiş atıldı artı fmf hastasıyım yaşım 24 şimdiki hamileliğim de doktorum suyun fazla dedi ve sikayetlerim git gide artıyor kaşık ağrılarım sırt ağrılarım çok fazla olmaya başladı ve karnımda aşırı gerginlik var bu sıkıntılar sezeryan olmamı tetikler mi avaba? Teşekkür ederim..

Merhaba
Ben 28+3 gunluk hamileyim ..Londra da yasiorum bugun scan de bebegin karin bolgesinin buyuklugunun sinirda oldugunu ve amniyotik sivinin fazla olmasininda sinirda oldugunu soylediler ..32. Haftada tekrar scan yapacaklarini eger olcumler fazlaysa ona gore degerlendirilecegini soylediler..sizce endiselenmelimiyim..glukoz testi yaptilar dun ve sonuc negative oyuzdende bebegin karin buyuklugu genetik olabilir dediler kan aldilar amniyotik suda biseye bakicaklarmis sonuclari alinca tekrar yazicam umarim cevaplarsiniz simdiden cok tesekkuler…

Merhaba hocam.29 haftalık hamileyım.şeker yuklemesı ve dıger tum tahlillerım normal cıkmıştı.ama bugun ki ultrasyonda asi 200 cıktı.doktorum suyumun fazla oldugunu soyledı.ama onlem amaclı bırsey onermedı.ne yapmalıyım?cevaplarsanız cok sevınırım ıyı gunler

Eşim 25 haftalık hamile bebeğin karnında su toplaması gözüktü sizce bu durum neden olmuştur ve tedavisi var mi

36 haftalik gebe yim. Amniyon sivisinda fazlalık görüldü. Bundan önceki haftalarda böyle birşey soylenmemisti.bebegin kilosu 3 kg.bebegim de bir sıkıntı var mıdır?

Hocam merhaba, 25+2 hamileyim ve detaylı ultrason taramasında polihidramnios çıktı. Tek çap 10cm olarak ölçüldü. Bebeğin midesinde organlarında dudağında hiçbir sorun görülmedi çok şükür. Parvovirüs testleri temiz çıktı, eşimle kan uyuşmazlığımız var ICT testi de negatif çıktı. Şeker yüklemesinde de şeker çıkmadı. Yani gerekli her tür tetkik yapıldı ama şükür bir sorun çıkmadı. Ne zamana kadar bu böyle sürer ve ne zaman düzelir? Ve amniyotik sıvının artması yediklerimizle içtiklerimizle alakalı mıdır? Ayrıca polihidramnios preeklampsiye neden olur mu? Çok psikolojim bozuldu, günde 2 kere tansiyonumu ölçtürüyorum ama normal çıkıyor. Anlamadım tam cevap alamıyorum sorularıma hiçbir doktordan. Psikolojim o kadar bozuldu ki bebeğime stresimi yansıttığım için çok moralim bozuluyor. Haftada iki kere de tam idrar tahlili yaptırıyorum. Bu polihidramnios düzelmez mi?

Hocam merhaba 27 haftalık hamileyim ikiz gebeligim var .alt fetusta su fazlalığı var en derin cep 8.5 üst fetüsün suyu azalmaya başlamış en derin cep 5 olarak ölçüldü .rahim agrilarim çok fazlaydı progesteron vajinal jel kullanıyorum agrilarim azaldı .doktorumuz bizi perinatoloji fetal bölümüne sevk etti. Çok stres yaptım .karnimdan su alınması tehlike yaratır mı sizin genel görüşlerinizi bilmek isterim .saygilarimla

Doktor bey iyi günler. Bu gün detaylı ultrasonda amniyon sıvımız bıraz yüksek çıktı. Şeker yüklemesi yaptırmak istemiyorum. Sizce neler yapmam lazım sıvının normal düzeye gelmesi için ?

Doktor bey merhaba. 27 haftalık gebeyim. Bebeğimin kordonunun tek umpliker arterli olduğunu 16. Haftada öğrendik. Sonrasında perinatolog tarafından 2 kere ayrıntılı ultrasona girdim ve ikili ve dörtlü testlerim temiz çıkmasına rağmen panorama testi yaptırdım (bu testte de düşük risk çıktı). Son olarak eşim ve benden karyotip testi istedi doktorum, o da temiz çıktı. 2 hafta önce perinatolog kontrolümde hafif polyhidramnios (tek cep 8cm) teşhisi kondu. Şeker yüklemesinde 1 saatlik ölçümde 127 çıktı, gebelik şekerinin olmadığı söylendi. Kaygılarım böylece daha da artmış oldu, sıvı artışının tua ile birleşmesiyle trisomi riski sizce tekrar gündeme gelmiş olabilirmi? Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam merhaba ben 20 haftalıkken pelinatolog muaynesine gittim muaynede 21 hafta 1 hünlğk çıktı bebek suyum 8cm olması gerekirken 9 cm çıktı doktor ısrarla amniyosentez yapmak istedi ben zaten LMP yaptımıştım yurt dışına gönderdim sonuçlar normal geldi bebeğimin bir sıkıntısı yok çok şükür ben doktoru dinlemeyip çıktım şeker yüklemesi yaptırdım açlık şekerim 90 1.saat 164 2.saat 200 çıktı şimdi bir dahiliye uzmanı ile diyete başladım kontrol altına almak için.setyalı ultrasonda bebeğimin tüm bulguları normal çıktı şekerim yoluna girince su fazlalığımda normala döner mi hocam çok endişeliyim çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum

Evet hocam bir santim fazla çıktı suyum sırf bu yüzden doktor amniyosentez önerdi yurt dışına gönderilen kan tahlilinde amniyosentez gibi değil dedi bana amniyosentezin tüm sıkıntıları gösterdiğini bunu yaptırmam gerektiğini söyledi hocam geçen yıl 29 haftalık ölü Doğum yaptım ama geçen yıl bana şeker yüklemesi galan yapmadı doktor çok sıkıntılarım olmuştu hep söylemiştim ağzım kuruyordu gözlerim kararıyordu açlığa asla dayanamıyorudum bunların hep normal olduğunu söyledi ve neticede bebeğimi kaybettim aynı şikayetlerim bu yılda vardı şeker yüklemesinden sonra diyet ve sporla bu şikayetlerimin hiç biri kalmadı çok şükür çok korkutuyorlar hocam insanı gerçekten sizin gibi iyi insanlarda var ama bu işi ticarete dökmüş olanlarda var hocam

Hocam merhaba 33+6 haftalık hamileyim suyumun aşırı olması ve mide cebinin küçük görülmesi nedeniyle özofagus atrezisi olabileceğini söylediler bebeğime AFI 401 malesef 2 defa amniyodrenaj işlemi yapıldı 2 hafta arayla. hem çok acılı hemde riskli bir işlem olduğu için artık yapılmasını istemiyorum şuan hastanede yatıyorum çünkü nst de sancılarım çıkıyor ben hissetmiyorum sancıları size sorum şu bu şekilde şüphelenip sağlıklı doğan bebekler oldu mu çok endişeliyim beni neler bekliyor bilmiyorum

Merhaba doktor bey suyum 26. Haftadan beri fazla olduğu söylenildi ikili tarama testim 10 binde 1 şeker yüklemesi normal bebeğin incelemeleri normal çıktı defalarca 3 farklı hastanede incelemeleri yapıldı neden bulunamadı sayı değeri istemişsiniz ama sordugumda net cevap verilmedim6 litreye yakın dendi 34+4 deyim bu zamana kadar dayandım çok zorlandım patladım patlayacak gibi oldum ama artık dayanamıyorum aminosentezle suyu biraz almak istiyorlar sizce aldırmalımıyım yoksa yakın zamanda suyun patlar denilmişti beklemelimiyim hergün ağlayarak duruyorum o derece bilgilerinizi rica ederim çok teşekkür ederim

Merabalar hocam benim suyum çok fazla bebeğimde duodenal atrezi teşhisi kondu %30dowm sendromlu olma ihtimali var deniyor 2li 4li taramalarım normal çıktı buna rağmen dowm sendromlu olurmu çocuğum öyle bir durum olsaydı tarama testlerinde risk çıkmazıydı.

Merhabalar Doktor Bey,
26 Haftalık hamileyim .8 senenin ardından gelen bir bebek oldu.1 ay öncesine kadar her şey normaldi.Ancak son 3 haftadır suyumun arttığını ve dün çok fazla olduğunu söyledik .2li de de 4 lü ultrasonda da sıkıntı görmedi doktorumuz .2 hafta öncesinde afi artmış tek cep 64mm yazdı ama dün çok korkunç müdahele etmek durumunda kalabilirz dedi yani dedim normalde 4 olması gerekirken seninki 7 şimdi ise 10 olmuş dedi suyumdan bahsediyor ve 2.5 lt su dedi .Şeker yüklemesi yapıldı ne açlık ne tokluk sıkıntı yok.İdrar tahlili yaptı 200 bakteri çıktı.Bebekte de sıkıntı yok dedi.Gestatasyonel diyabet listesi verdi harfiyen uy dedi.2 Gündür ağlıorum.Kaybetme riskim olabilir mi bu yüzden diye ..Sebebi ne olabilir,su nasıl azalır,Bu bakteri çok mu önemli bebek için ..Ne yapılabilir yardımcı olabilir misiniz.26 haftada doğsa suyum gelse yaşamaz mı 🙁

Merhaba hocam 34 haftalık gebeyim 32 haftalık detayları ultrasonda amino sıvışı12 cm çıktı fakat doktorum herhangi birşey söylemedi sadece erken doğum olacağını söyledi.eşimle kan uyuşmazlığı var acaba ondanmıdır şeker yüklemeside yaptırdım gene şekerim olduğunu söylemedi takibimi sağlayan doktorum.

Merhaba, ben 29+6 haftalık hamileyim. Son bir aydır polihidramniyos teşhisim var. İkili test sonucum Mom 0,41 Mom 0,97 yaş riskim 1:878 diğerlerinde cut off değerinin altında yazıyor. Perinatalog bugün afi değerimin 280 olduğunu söyledi. 50 gram şeker yükleme sonucum 141, 100 gram doktor yaptırtmadığı için bilmiyorum. Şeker cihazı ile takibe başladım. Toplam gebeliğimde 10 kilo aldım. Ailemde şeker geçmişi yok. Perinatalog bugün ve 23. Haftadaki eski raporda organ vesaire sorun olmadığı yazıldı. Plazenta normal. Serviks 32. Kendi takip doktorum (özel)sana ben bakamam çok riskli gebeliksin erken doğum yapacaksın devlet acile git yatış yaparlar dedi ve beni takibi bıraktı. Bunun üzerine dediğim Zehnep kamil perinatolojiye gittim onlar yatışa gerek duymadılar. Şu anda ne yapacağımı bilmiyorum. 35 i göremez miyim eğer durum böyleyse nasıl bir donanıma sahip hastane seçmeliyim. Afi değerim inanılmaz büyük bir değer mi? Lütfen yorumlarınız benim için çok değerli doktor bana sen saatli bombasın her an doğurursun dediğinden beri uyuyamıyorum. Bebeğim daha 1.5 kilo

Merhaba hocam 37+2 haftalık gebeyim bugünkü kontrolümde afı 81 çıktı bu yüksek bir oran kı doktorum suyun sınırda dedi 50 şeker yüklemem 172 çıkmıştı ama 100 likte sorun yoktu

Hocam merhaba. 26+1 gün muayenesinde doktorum bebegin sıvısını 26 olarak ölçüm fazla oldugunu söyledi. Şeker ölçümü yapıldı ve normal çıktı değerlerim. İki hafta diyet yap iki hafta sonra tekrar gel bakcam dedi. 22. Haftada detaylı ultrason yaptırdım herşey normal gözüküyordu. Şuan ki durum beni çok strese sokuyor. Bilgilendirme yapabilir misiniz?

Hayırlı geceler hocam bn 34 haftalık gebeyim bugün kontrolüm vardı gittim bebeğin suyu biraz fazla dedi doktor erken doguma sebep olabilirmis o esnada kasığımda sıkışma oldu genelde kiramplarda oluyor kas sıkışması nedeniyle yaptıralım dedi ama bn yatmadım evde bebegin suyu fazlalaşır mi ne yapmam gerekiyor alttan muayene olmadım serim verdiler ağrım için

Merhabalar hocam 33+4 de suyu fazla denildi riskli de takip istendi en derin cep 88 total 280 fazla mi şeker yüklemesi de biraz yüksek çıktı diyetle şekerim normale döndü ama gene de fazla deniliyor

Hocam merhaba amniyotik sıvı sınırda olduğu zaman normal doğum zor mu oluyor

Merhabalar,
Benim cocugumdatek taraflı dudak damak yarikligi teşhis edildi. Şuanda 35. Haftamız bitti. AFİ: 230 mm yazıyor.
Bu AFİ denilen değer bu haftada normali ne kadar olmalıdır. Suyumun fazla olduğunu söylüyorlar ki zaten Karnimda çok büyük bende de ciddi anlamda gerginlik ağrılar oluyor. Benim merak ettiğim normal değerin ne kadar üstünde olduğunu bilmek. Fakat bu konuda bir bilgi sahibi olamadım. Lütfen beni aydınlatır misiniz

Hocam merhaba 34+3 günlük gebeyim organ taramasında herhangi bir anormal durum görünmedi ikili taramada normal çıktı 50 mg’lık glikoz yüklemesinde şeker çıktı daha sonra 100 mg’lık glikoz yüklemesi yaptım hiçbir sorun çıkmadı normal çıktı fakat amniyon sıvısında 200 ml artış var çok korkuyorum çocukta herhangi bir sıkıntı olur mu nasıl bir yol izlemeliyim

Hocam merhaba ben 22haftalik hamileyim doktorum bana 21 haftalık hamileyken ileri düzeyde hidromainas var dedi midesine baktı bir sıkıntı yok dedi yutma problemi yok gibi duruyor dedi şeker testi yaptı 140 çikti bunda bir sorun yok dedi ayrıntılı ultrasona gitmen lazim belki de amniyo sentez yaptırman lazım dedi bebekte down sendromu mongolluk olabilir dedi çok korkuyorum bu arada testlerimin hepsi normal çikti

Merhaba benimde sıvının fazla olduğunu söylediler birde ense kalınlığı 6.9 ölçüldü 28+4 haftalik başka bir şey yok ayrıntılı ultrason da bebekle ilgili ne yapmamız gerekiyor kafamz karıştı

Merhaba 28+3 haftalık gebeyim. Bugün amniyon sıvısında artış olduğunu ve çok erken doğum olabileceğini .bebeğin midesi tam oluşmamış olarak görüyorum dedi mide ameliyatı falan olması gerekirmis doğduğunda erken doğumu engellemek için şu durumda ne yapmalıyim. Bebeğim 1.100 Gr şuan çok endiselim di George sendromu belirtileri de varmış kulak düşüklüğü. Ne yapmamız gerekiyor

Merhabalar hocam 26+5 günlük hamileyim plesanta previa ve amniyon suyu 83mm fazlaymş yani bebek baş prezentasyonmuş 36 haftalıkken sezaryen ile doguma alınacakmışım doktorum öyle dedi birde size sormak istedim plesanta nasıl döner suyun daha cok artmaması için ne yapmam gerekiyor nelere dikkat etmeliyim 2 normal dogumum var bu 3. Gebeliğim eşimle kan uyuşmazlığımıZ var bana bilgi verir misiniz ?

Hocam merhaba size şimdiden teşekkür etmek isterim sorumu cevaplayacağınız için. Hocam ben 37haftalik gebeyim doktorum Amniyon sıvısının fazla olduğunu söyledi. Ben bütun testleri yaptırdım 2li tarama 3lü tarama ayrıntılı usg.ve Şeker yüklemesi.3lü tarama testim yüksek çikti.şeker ýüklememde sıkıntı yoktu ama 37. Hafta kontrolümde suyun arttığı söylendi 16 cm miş. Çok mu fazla ne yapmm gerekir. Bebeğe yada anneye zarari n3dir yada bebeğin dowm sendromu riskinden dolayı mı olmuş olabilir mi .Sizin bu konuda görüşünüz nedir.

137
0
Yorum yapabilirsiniz.x