Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

Döllenmiş bir kadın yumurtası, normal yerleşim yeri olan rahim(uterus) boşluğunun dışında yerleşirse, buna dış gebelik denir. Görülme sıklığı tüm gebeliklerde %1-2 civarındadır ancak, daha önce dış gebelik öyküsü olan birinde tekrarlama ihtimali %15’e kadar yükselir.

Dış gebelik şüphesi dahi bir bayan için şok edici duygusal bir travmadır ancak seyri gerçekten hayatı tehdit edecek kadar tehlikeli olabilir. Ne yazık ki dış gebelik teşhisinin geç konulması yada konulamaması halen dünyada gebe ölümlerinde en başı çeken sebeplerden biridir.

Normalde her gebelik tüplerde oluşur ve 3-5 günlük bir yolculuğun ardından döl yatağına yani rahim içine ulaşır ve orada yerleşerek gebelik kesesini oluşturur (implantasyon). Bu taşınma işlemini fallop tüplerinin içini döşeyen silia denilen parmaksı oluşumlar ve tüpün kendine ait dalgasal hareketleri sağlar. İşte bu mekanizmada bir sorun olduğunda embryonun rahim içine ulaşmasını mümkün olamaz ve dış gebelik gelişir.
Dış gebeliklerin çoğunluğu fallop tüplerinde oluşur. Nadiren, dış gebelik overlerden birisinde, servikste (rahim ağzı) veya karın içinde herhangi biryerde de gelişebilir.
Normal dışı bu gebeliğin çoğu zaman gelişim ve yaşam şansı yoktur ve çoğu durumda embriyo gelişmez. Tanı konmuş olguların büyük kısmı cerrahi olarak, bir kısmı ise tıbbi olarak tedavi edilir. ANCAK pek çok durumda gebelik testlerinde sonuç pozitif cıktığı halde gebelik kesesinin görülemediği ve rahim içinde mi yoksa rahim dışında mı gebeliğin sürdüğü tespit edilemeyen durumlar vardır ki işte bir çiftin kafasını en çok karıştıran durumlarda budur. Ultrason ile dış gebeliklerin ancak %60-70 kadarında teşhis kesin olarak konulabilmekte, onun dışında pek çok zaman güçlü dayanaklara bağlı olarak hastalar dış gebelik şüphesi ile tanı konarak tedavi edilmektedirler. Dış gebelik teşhisinin tam konulamadığı kişilerde birkaç kere üstüste B-HCG takibi yapılarak, hormon düzeyinin yükselme yada düşme durumuna göre tedavi kararı alınır. Çünkü bilinmektedir ki pek çok dış gebelik, ilaca dahi gerek kalmadan kendiliğinden de yok olup gidebilmektedir.

Dış Gebelik Nedenleri

Dış gebelik geçiren kadınların %50′sinden fazlasının nedeni “salpenjit” denilen, tüplerin geçirilmiş enfeksiyonudur. Salpenjit tek taraflı (unilateral) olabileceği gibi iki taraflı (bilateral) da olabilir. Salpenjit sıklıkla cinsel yolla bulaşan bazı mikroorganizmaların (gonore ve klamidya gibi) tüplerde yaptığı enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, çok ince olan tüp içi kanalları tam veya kısmi olarak tıkayıp, tüp içersindeki hassas mukozada mikroskopik boyutta zedelenmelere neden olur.

Kombine doğum kontrol hapları, prezervatif görülme olasılığını azaltır. Ancak spiralle bir gebelik oluşması halinde, bunun dış gebelik olma şansı normale göre oldukça fazladır.

Ayrıca apandisit, yumurtalık kisti operasyonları veya barsak operasyonları gibi alt karın bölgesine yapılan ameliyatlar sonrasında gelişen karın içi yapışıklıklar tüplerin serbestçe hareket etmesini engelleyerek dış gebeliğe neden olabilir.

Tüp bağlanması sonrası veya rahim içi araç (spiral) kullanırken gebe kalınması halinde bu gebeliğin dış gebelik olması olasılığı biraz daha fazladır. Ayrıca yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları, progesteronlu spiraller veya progesteronlu cilt altı implantları da dış gebelik riskini arttırırlar. Progesteron hormonu, tüplerin hareketliliğinde azalmaya neden olarak dış gebelik şansını arttırır.
Kısırlığın bizzat tüplerdeki hasardan kaynaklanıyor olması, kısırlık tedavisi amacı ile yapılan girişimler ve ilaç tedavileri de dış gebelik riskini arttırırlar. Tüp bebek işlemleri, aşılama ve ovulasyon indüksiyonları da (yumurtlama tedavileri) bunlar arasındadır.

Dış Gebelik Belirtileri

Erken aşamalarda dış gebelik hiçbir belirti vermeyebilir. Normal bir gebelik gibi adet gecikmesi ve gebeliğin diğer belirtileri de olabilir. Ancak kısa zamanda gebeliğin büyümesiyle birlikte tüp gerilmeye başladığı andan itibaren hastalarda ağrılar olur. Bu ağrılar hastanın doktora başvurmasını sağlar ve en erken dönemde tanı koymak mümkün olabilir. Ağrıdan sonra en sık görülen tablo kanamadır. Hatta bazen adet döneminde kanamalı olan hastalar gebe olduklarını dahi anlayamazlar. Bu dönemde ağrı ve kanama bir arada olursa genellikle düşüklerle karıştırılabilirler. Özellikle ultrasonda da gebelik kesesinin görülememesi durumunda tablo iyice karmaşık bir hal alabilir. Hafta ilerledikçe ve eğer dış gebeliğin bulunduğu tüpte rüptür (yırtılma) de meydana gelirse kanama şokuna bağlı olarak senkop ve şok tablosu gelişebilir.

Dış Gebelik Tanısı İçin Yöntemler

Kanda Beta HCG düzeyinin 1000’in üzerinde olmasına rağmen vajinal ultrasonda rahim içerisinde gebelik kesesinin görülmemesi ile konabilir. Her zaman olmamakla beraber, ilerlemiş haftalarda %70 civarında vakada vajinal yolla bakılan ultrasonda dış gebelik saptanabilir. İç kanama gelişti ise yine ultrasonda karın boşluğu içerisinde kan saptanabilir. Bazen bu gibi hallerde kuldosentez denilen bir yöntem ile vajinal yoldan bir iğne vasıtası ile karın boşluğuna girilerek yapılan aspirasyonda pıhtılaşmayan kan gelmesi tipikdir.

US ile kesin tanının konulamadığı vakalarda ise gün aşırı olarak kanda beta hCG değerlerinin değişimine bakılarak tanıya varılmaya çalışılır. Beta hCG değerlerinin yüksek olmasına rağmen transvajinal ultrasonografide kesenin saptanamaması teşhisi kuvvetlendirir.

Ancak bazen Beta Hcg düzeyleri düşük seyreder ve o zaman teşhisten emin olabilmek için gün aşırı birkaç kere ölçüm ile takip gerekebilir.

Ayırıcı tanıda erken gebelik, düşük tehdidi, tam olmayan düşük, akut apandisit, akut pelvis iltihabı, dejenere olmuş myom düşünülmelidir. Çok nadiren bir normal gebelik ve bir dış gebelik birarada olabilir.

Dış Gebelik Tedavi Yöntemleri

Eğer bir yırtılma meydana gelmişse ve iç kanama mevcutsa tek tadavi cerrahi girişimdir. Burada ideal olan, imkan ve tecrübe var ise laparoskopi aksi halde açık cerrahi ile var olan dış gebeliğin alınmasıdır. Uygun vakalarda tüp korunabilir ancak tüpte yırtılma var ve kalıcı hasar olacağı düşünülürse, tekrarlama ihtimalini azaltmak için dış gebeliğin geliştiği tüp alınmak durumunda kalınabilir.

Yırtılmanın meydana gelmediği, genel durumu iyi olan ve Beta Hcg düzeyleri fazla değişim göstermeyen vakalarda eğer gerekli şartlar sağlanıyorsa yakın takip altında beklenebilir. Pek çok dış gebelik, ilaca dahi gerek kalmadan kendiliğinden de yok olup gidebilmektedir  ve bir süre sonra vücut tarafından absorbe edilmektedirler. Bu tür vakalarda beklemek hastayı cerrahi bir girişimden kurtarmakta, bu sayede hem operasyona bağlı gelişebilecek yapışıklık riski ortadan kaldırılmakta hem de tüpün alınmasına gerek kalmamaktadır. Ancak bu hastalar çok iyi seçilmeli, hasta durumu hakkında detaylı olarak bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmeli, iç kanamaya ait belirtiler hasta ve yakınlarına iyice öğretilerek ortaya çıkmaları durumunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye ulaşmaları sağlanmalıdır. Takip çok sabır ister ve hastalar her gün ya da gün aşırı kontrollere çağırılırlar, her seferinde ultrason ve bhCG testi bakılmalıdır. Beta hCG değerleri gebelik öncesi değerlere düşene kadar bu takiplere devam edilir.

Ancak, bu takipler esnasında Beta Hcg düzeylerinin düşmediği ama genel durumu kötüye de gitmeyen hastalarda üçüncü tedavi yöntemi olarak  ilaç tedavisi planlanabilir. İlaç olarak aslında bir kanser ilacı olan metotraksat kullanılır. Duruma göre tek doz veya çoklu doz olarak kullanılır.

Bu ilacı mutlaka hastaneye yatarak almalısınız. İlaç uygulandıktan 3-4 saat sonra kendinizi iyi hissediyor iseniz taburcu olabilirsiniz. İlacı takiben 4. gün ve 7. gün olmak üzere 2 kez kanda gebelik testi yapılır. Değerler arasında %15’den fazla düşme var ise tedavinin başarılı olduğu kararına varılır. Düşme yeterli değil ise tek doz daha uygulanabilir. Kanda gebelik testiniz negatif oluncaya kadar haftada 1 kez kanda gebelik testi vermelisiniz.

İlaç verildikten 1-2 gün sonra kasık ağrısı oluşabilir. Buna ayrılma ağrısı denir. Genellikle bu ağrı, genel durum kötüleşmesi ile ayırt edilmelidir, bu nedenle de doktorunuza haber vermelisiniz.

 

Üye Ol
Bildir
1.5K Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Merhaba kolay gelsin sat 28.03.2015 2 gün önce beta hcg değerim 910 çıktı ve yavas yükseliş 27.04 de beta 380 29.04 de 510 04.05 de 780 ve dedigim gibi en son 07.05 de 910 cikti. doktor dış gebelikten bahsetmiyor sadece sağlıksız bir gebelik diye düşünüyorum diyor bu zamana kadar pek ağrım ve kanamam yoktu ancak bugün önce kahverengi daha sonra kırmızıya yakın bir kanamam oldu ancak lekelenme şeklinde ve hafif adet sancısı gibi ağrım var açıkçası dış gebelikten korkuyorum sizce dış gebelik diyebilir miyiz

Hocam merhaba

Merhaba

Merhaba.temmuzun 2 de regl olmam gerekirken olmadım ve 4 gün sonra test yaptığımda değerim 151 çıkmıştı 2 gün sonra tekrar yaptırdım 133 aralıklarla 125 ve en son 173 çıkınca doktorum hemen kürtaj etmem gerekiyo sağlıklı gebelik değil rahim içi de olabilir rahim dışı da olabilir bende kürtaj kabul ettim çünkü bundan önce 3 tane kimyasal gebelik geçirdim ve cok korkuyorum Arefe günü kürtaj oldum bayramın 1.gunu bthcg değerim ölçüldü 358 doktorumu aradım acil nöbetçi doktorunuza görünen lazım dış gebelik geçiriyorsun müdahale edilmeli iç kanama oluşma ihtimali olabilir dedi dün akşam bana iki doz iğne yapıldı bugün öğlen saatlerinde eve geldim doktorum biraz ağrım olur dedi şiddetli olursa hemen gel dedi.su an çok streste yim iğne olmama rağmen iç kanama başlama riski olurmu değerlerin sizce bu durumu ne kdar tetikler çok korkuyorum bana öneriniz nedir şimdiden çok teşekkür ederim

Mrb metedoxan tedavisi oldum yaklaşık on gün geçti değerlerim 2500 den 1100 kadar düştü ancak son testim 1300 çıktı hastanede yatmam söylendi acaba bana yol gosterirmisiniz.

Dış gebelik geçirdim ve acil açık ameliyata alindim. İç kanama geciriyormusum. Sol tupum alındı. 3 gün hastanede yattım. Taburcu olduktan 1 ay kadar kendimi çok iyi hissediyordum. Fakat bir aydan sonra kasik agrilarim ve karın agrilarim olmaya başladı gitmedigim doktor kalmadı Uroloji dahiliye genel cerrahi kadın doğum ama hiçbiri bu ağrılarla ilgili bisey söylemiyor sizce be olabilir alt üst oldum 8 aydan beri lütfen bi fikir verin.

Merhabalar;
23.11.2015 te gebelik testi yaptırdım BETA-HCG <1,20 ÇIKTI sanırım negatif gebelik durumu söz konusu değil. Ancak 3-4 gündür kahverengi ve çok az kanama var adet günüm de değil sizce korkmalımıyım.

Merhaba iyi aksamalar ben de sizden dış gecelik Hakkı’nda bilgi almak istiyorum benim son adetim 24.07.2016 da oldu daha sonra 20.08.2016 de bir kere kanamam oldu koyu renkte bir gün dahi sürmedi ben adetim gecikince korktum evde gebelik testi yaptim negatif çıktı sonra 01.09.2016 bir özel hastaneye gidip durumumu izah ettim usg ile bakıldığında ceviz büyüklüğünde kist yada dış gebelik olabilir Dedi sonuçlar pazartesi çıkacak (05.04.2016) da ama ben duramıyorum meraktan açıkcası korkuyorum da dış gebelik olma ihtimali varmıdir .. Bende normal gebelik gibi halsizlik bas donmesi mide bulantısı ve göğüslerimde Ağrı ve sislik var .. Bu arada çekilme yöntemi ile korunuyorduk ve son adetimden sonra 3 hafta dogum kontrol hapı kullandim ve Onuda yanlış kullanmışım günlerini aksatmışım cevap verirseniz cok sevinirim

Merhaba, ben dış gebelik geciriyorum hcg değerim 1800 den 423e kadar kendi dustu 423 te metotraksat ignesi oldum bugün 18 e düştü iğneyi olalı 19 gün oldu ama kitle tüpün içinde aynı duruyor bi küçülme yok. Doktorum istersen ameliyatla alalım dedi yada sabırla takibe gel dedi. Kitle kaç gün yada ayda erir, yada adetle mi atılır. Kitlemin büyüklüğü 2 cm

Çok teşekkür ederim cevabınız için içim rahatladı 🙂 HCG değerim sifirlaninca adet olabilir miyim yanı kese erimesede adet görünebilir mi.

Hocam benim değerlerim 8000 civarlarında doktor ilaç tedavisi dedi sizce iyi olur mu

Hocam tekrar merhaba. Benim HCG değerim düştü daha öncede yazmıştım size ama kitle duruyordu ve benim 4 gundur ara ara bıçak saplanır gibi 2 dk suren kasık ağrılarım oluyor özellikle yemek yedikten sonra sebebi ne olabilir.

Merhaba hocam. 21 kasim son adet tarifi . 29 aralik sali bhcg 380 4 gun sonra 574 oldu ultrasonda gorunmedigi icin ve degerlerde az yukseldigi icin doktor dis gebelik dedi. Pazartesi tekrar kan testi yapilacak. Kanama ve siddetli sancilarim yok. Vucut kendi atar mi bunu degerler dusuk oldugu icin. Psikolojik olarak yipranmis durumdayim ve ilk gebeligimde bunlari yasiyorum. Biraz bilgi verir misiniz.

İyi akşamlar hocam ben 31 12 2015 te bchg değerin 182 4 01 2016 da175. 8 01 de135 e dustu ultrasanoda hiçbirşey görünmedi büyük ihtimal dış gebelik denildi ve şuan çok strese soktu bu durum beni sizin önerilerini ne olabilir bnm.için teşekkürler

Doktor bey hayirli aksamlar ben 1.5 sene icinde iki kez dis gebelik gecirdim ilkinde ameliyat oldum digeri kurtaj ve igneyle sonlandi rahim filmi cektrmeme gerek var mi doktor gerek olmadigini soyledi

Iyi günler Hocam, 06.01.2016 da beta hcg 110 çıktı adetim üç gün gecmişti bi sonraki hafta Yani ayıp 13 kadın doguma gittim beta 697 çıktı tekrar lekelenme kahverengi oldu cumartesi günün acile gittiğimde beta 1246 çıktı, sorm Şu ki üstüne görme dedikleir şey olabilir mi kadın dogum keseyi göremedi bu perşembe gidecegim, ve annem de hamileliklerinde hep üstüne görmüşttm dedi genetik olma ihtimali var mı ve agrısız oldu lekekenmem, telekkürler

Teşekkürler, Hocam doktorum da kendine göre hesaplama yapip artacagını söyledi ve salı carsamba görünür varsa dedi bende perşembeye aldın, lekekenmem daha da azaldı, zaten progestron vermişti ihtimalleri ilk gebeliği göze alarak, inşş daha da artmıştır… Teşekkür ederim cevabınjz için

hocam öncelikle teşekkür ederim ilginiz içim benim sorunum kasım 23 itibari ile kanamam var ocak 12 itibari ile doktara gittim ve beta hcg 201 çıktı iki gün ara ile 195 ve sonra 233 çıktı kanaman hafif devam ediyor hafif kraplar var doktorlar dış gebelik dediler yatmamı istediler altan renksiz ultrasanda hafif kanama ve rahimde hiç bir şey yok fakat anlamadıgim tüpleri nasıl görebilirler ne yapmam gerek kendiliğinden düşükmü yaşıyorum yada ne kafam çok karıştı.teşekkürler…

Hocam benim yumurtalığımda küçük kistim var doktora gittim kis içine kanamış kan testi yapı beta 17.12 çıktı gebelik var dedi 1 hafta sonra tekrar gittim 7 ye düşmüş sağlıksız gebelik dedi düşmüş gözüküyor dedi 4 gün sonra tekrar gel dedi size korkmalımıyım

Peki hocam korunmalımıyım size yoksa korunmaya gerek yok mu bunu da cvblarsanız memnun olurum

Hocam bu ara da ben 1 senedir korunmuyorum 1 çocuğum var 3 yaşında çocuk istiyoruz 1 senedir olmuyor doktorum hormon testi yapalım dedi bu biyokimyasal düştükten dolayı korunmak gerekiyormu

Hocam Selamlar. En son 14 Aralıkta regl oldum. 22 Ocakta regl olmayınca bir test yaptım, pozitif çıktı. Kan değerlerimde 22 Ocakta 275, 24 Ocakta 535 bugünde 2088 değerlerine çıktı. Progesteron da 12,5. Fakat her iki ultrasonda da kese gözükmedi. Bu normal midir ?

Hocam ben 3 bucuk sene once dıs gebe gecirdim sag tupum alindı cocuk istiyoruz olmuyo nasıl yapmalıyız

Merhaba Hocam doktoruma göre kimyasal gebelik geçiriyorum 360dan düşmeye başladı fakat beta sıfırlanmadı 6 gün önce 87 olan beta 6 gün sonra 67 e düştü.Çok yavaş düşüyor buda beni korkutuyor ayın 28 de bir ay olucak düşük yapalı.Sıfırlanması için ne yapmam gerekiyor.Kanama yada lekelenme yok.Dış gebelik yada tüplerde kalması gibi bir şey mümkün değildir dimi.

Merhaba hocam 14 şubatta betahcg 108.3 18şubatta betahcg 1000 üzerinde çıktı (perşembe günü) cumartesi günü önce sol kasığımda ağrı başladı 1 saat kadar devam etti 2-3 saat sonra lekelenme şeklinde koyu renkli kanamam oldu dra gittim abdominal usg de kese gözükmüyor dedi küçük gebelikmiş ondan betahcg 2872 progestoron 32.15çıktı değerlerin normal olduğunu dış gebelik ve düşük olmadığını söyledi 1 gün sonra şikayetlerimin artması üzerine kanma yine az miktarda koyu renkli ama sol kasıkta sancı gittikçe arttı dra gittim ektopik gebelik dedi sol tüp rüptür operasyonla aldı sağ tüpümdede hsg de tıkanıklıklar vardı sizce ne yapmalıyım ve bu değerler için dış gebelik değrleri değil denildi nasıl böyle oldu

Hocam tekrar hsg çektirmelimiyim sizce tüp bebek içinde ne kadar zamsn beklemeliyim

Ameliyatım yeni daha 10 gün oldu hsg çektirmedim henüz onun içinde 2/3ay geçmesi gerekir mi hocam

Betahcg 2872 progestoron 32.15 dis gebelik olabilir mi

hocam merhabalar,
üç yaşında bir kızım var.onun öncesinde bir dış gebelik geçirmiştim. ancak hcg değerlerim 100 seviyelerini aşmamıştı.ama inatçı seyrederek bi inip bir yükseliyordu.sonuç olarak iki doz metatrax ve etatrax iğneleriyle değerim sıfırlanmıştı.
şimdi ise adetim 4 gün gecikti. yumutlamamın üzerinden 20 gün geçti. fakat hcg değerim 20 çıktı. dr sağlıksız bir gebelik olduğunu söyledi.ve 5 gün soraya yani pazartesi gününe kadar beklememi tekrar kan vermemi istedi. beni endişelendiren o kadar gün beklemelimiyim. hcg takibi yapılarak saptanıyor neticede dış gebelik. henüz hiç bir kanamam olmadı ama hafif ağrım var karnımda. çok endişeliyim. yani hcg nin bu değerlerinde tüplerime bir zarar verirmi.daha ne kadar beklemeliyim.o iğneleri olmadan kendiliğinden düşermi acaba değerlerim.kanama mı başlaması gerek atmasını anlamamız için.

hacam tekrar merhabalar.
kafam iyice karıştı. 5 gün önce hcg değerim 20 çıkmıştı.adetimin 3. gün gecikmesiydi o gün. aradan geçen beş günden sora bu gun tekrar kan verdim.değerim 350 çıktı. dr tekrar beş gün soraya gelmemi istedi. dış gebelik için yorum yapmadı.. sağlıklı bir gebelik olabilir dedi.henüz bir ağrım yada kanamam yok. sizdece bu değerlerde yani özetlersek; 8 gunluk adet gecikmesinde değerim hcg 350 olarak sağlıklı bir gebelik söz konusu olabilirmi. kendimi ümitlndirmelimiyim.

hocam ne güzel yorumlamışsınız.umarım dediğiniz gibi olumlu bir gebelik olur.dış gebelik tecrübesini yaşayan biri olarak çok temkinli yaklaştığım için 5 gün dayanamayıp başka bir dr daha gittim bu gün. iki gün önceki 350 olan değerim bugün 893 olmuş. sevinmelimiyim üzülmelimiyim bilemedim. dr vajinal muayenede herhangi bir bulguya kese vs. rastlamadı.sol tarafta serbert bi sıvı var sanki dedi.ama henüz hiç ağrım ve kanamam yok. offf beklemesi çok zor.belirsizlik çok zor.dr tekrar iki gün soraya b hcg istedi. umarım bir dış gebelik geçirmiyorumdur. tüpümün alınmasından korkuyorum. değerler hergün artıyor. ilaç tedavisi ile düşüremeyebilirim şayet olumsuzsa.sizce sabredip beklemelimiyim.

Hocam dış gebelik geçirdim sol tüpümü aldılar ameliyattan sonra belirgin bi kanamam olmadı adet döngüme ne zaman dönerim tekrar gebelik şansım ne kadar süre sonra olur

Ameliyattan çıktıktan sonra bacaklarımın üst kısmında ve kalçamı ateşte yakıyolar gibi hissediyordum bu neden olmuş olabilir ve kalçamda ve bacaklarımın arka kısmında yanık gibi izler vardı bunlar için doktorum bi açıklama yapmadı. Hocam sizce bunlar neden olmuş olabilir

Açık ameliyat yapılmıştı kızarıklıklar 1.derece yanık gibiydi bir kaç gün sonra kabuk bağlayıp soyulmaya başladı hocam

HocAm bi sorim daha var.beta degerim düşmeye başlamış fakat düşme olmazsa tekrar mi kurtaj olur yada bi ilaç kullanilabilirmi parca kalmissa dusmesi icin?

merhaba,son adet tarihimin ilk günü 5 şubat 2016.yapılan testlere göre hamilelik tespit edildi.fakat o günden bu yana 3-4 günde yapılan beta hcg sonuçlarına göre sonuçlar 180,230,245 ve en son dün 345 çıktı.ultrasonda ise ilk zamanlar boş gebelik olabilir denildi.en sonki tahlillere göre ve ultrasonda hiçbir şey görünmediğinden dış gebelik olabilir denilerek bugünden itibaren 2 günde bir kan değerlerine bakılması gerekiyor denildi.geçen cumartesiye kadar 1 haftadır ise lekelenme tarzında ağrılı kanamam vardı.en son 3 gün önce ciğer şeklinde 2-3 cm parça geldi 2 defa.düşen parçalardan sonra lekelenme ve kanama 1-2 gün devam etti.şuan için ağrı ve kanama pek yok.acaba düşürmüş olabilir miyim?fakat gelen parçalardan sonra beta hcg ye değerleri düşmedi.en sonki değer 345.yani değer düşmüyor azar azar artıyor.yarın yine test yapılacak.sizden öğrenmek istediğim gelen parçalara ve kanamaya göre kendiliğinden düşürmüş olabilir miyim?verdiğiniz bilgilere şimdiden teşekkür ederim.

Hocam merhaba.
14 Martta evde gebelik testinde çift çizgi çıktı ve o gün kan testi yaptırdığımda 348.6 çıktı. İki gün sonra 26 Martta değerim 692.1 çıktı. Fakat daha çok erken olduğu söylendi. Bu hafta 22 Martta yoğun olmamak üzere birkaç damla kanamam oldu. Yerleşme kanaması da olabileceğini düşündüm ama kaygilandim. Ertwsi gun 23 Martta Kanda bHCG değerim 2439 çıktı. Doktorum bunun dışında gebelik olabileceğini söyledi ama keseyi vajinal ultrasonla içte de dışta da göremedi. Dün tekrar kan testi yaptım ve sonuç 3304 çıkınca doktorum kesin dış gebelik hemen hastaneye yatmalısın dedi. Ağrım ve sancım yok. Kanamamsa sadece bir gün sürmüştü ve yoğun değildi. Bunun üzerine başka bir doktora gittim ve alttan muayenede keseyi tüpte gördü. Ancak sancım olmamasına ve kanamanın sürmemesine bağlı olarak telaş etmememi gebeliğe vücudumun da son verebileceğini söyledi. Eğer gebelik sonlanmazsa ilaçla tedavi yerine laparoskopiyle tüpün alınmasını önerdi. Şu an tedirgin bir bekleyiş içindeyim.
Sizce bu değerlere bağlı olarak nasıl bir tedavi izlenmeli? Birinci doktorumun dediği gibi acil hastaneye yatış ve ilaçla tedavi mi? Yoksa bHCG takibi için beklemek mi?
29 yaşındayım ve ilk gebeliğim 🙁
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Hocam yeniden merhabalar. Size yazdıktan sonra henüz cevabınız gelmeden 28 Mart 2016 tarihinde tek doz metotreksat iğnesiyle gebelik sonlandırıldı. Tabi düzenli bHCG takibi sonrası değerin sıfırlanması 2 ayı buldu. 2016 Mayıs sonunda hcg değerlerim sifirlaninca doktorum 6 ay korunmamızı söyledi. Biz Aralık ayında korunmayı bıraktık. Kan testleri ve vajinal muayenelerde her şeyin yolunda göründüğünü, kanallarda herhangi bir genişleme ya da daralmaya rastlamadığını belirtti. Rahim filmini ise biz istediğimiz halde tavsiye etmedi. 5 ay boyunca gebelik gerçekleşmeyince yeniden kontrole gittim. Eşim de sperm testi yaptı ve onun sonucunu da doktorum gayet iyi olarak yorumladı. Yalnız benim prolaktinim adetimin üçüncü gününde 4,79-23,3 referans aralığında 47,83 cıktı. Ancak şimdiye kadar her ay düzenli adet görmemden dolayı bu yüksekliği strese bağladı. Vajinal muayenede o ay gelişen yumurtamı gördü ve bana da gösterdi. Yumurtlama sorunum olmadığını prolaktinim yüksek çıkmasının stresle ilgili olduğunu söyleyerek beni rahatlatmaya çalıştı. Rahimde 3 katmanlı bir yapının olduğunu, bunun gebelikte hekimlerin istediği ideal görüntü olduğunu, herhangi bir enfeksiyon, yara veya kist olmadığını söyledi. Fakat şu an itibarıyle henüz bir gebelik durumu gerçekleşmedi. Dün başka bir doktora gittim. Vajinal ultrasonda yine gelişmekte olan yumurtam görüldü. Ancak son adet tarihimden itibaren 13.gunumdeyim ve öğleden sonra vajinal muayene sonrası verdiğim kan testinde prolaktin aynı aralıkta bu sefer 32 cıktı. Doktor ilaç tedavisi ile düşürülmesini önerdi. Düzenli adet görsem bile prolaktinin yüksek olmasının gebeliğe engel olabileceğini söyledi. Ayrıca yeniden adet olursam adet bitiminde mutlaka rahim filmi çektirmemi çünkü ilk gebelikte dış gebelik geçirmenin hiç de normal olmadığını, tubal bir sorun ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Şimdi size sorum;

1. Her ay düzenli adet görüyorken ve vajinal muayenelerde de yumurtalarım görülmüşken prolaktini düşürmek için ilaç kullanmam gerekir mı? Yoksa bu yükseklik stres kaynaklı midir?
2. Bir doktor rahim filmi önermezken diğeri mutlaka yaptırmamı söyledi. Siz tavsiye eder misiniz?

Ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim…

Merhaba hocam 02.04.06 da günüm 1 gün geçmişti evde idrar testi yaptım pozitif cıktı o gün kan verdim betahcg 241.9 çıktı
05.04.06 da tekrar kan verdm 632.8 cıktı doktor cuma günü gel dedi gttim kese gözükmedi tekrar kan aldı 2244 çıktı sonra baska hastaneye devlet hastanesine zeynepkamile geldim yatış verdiler takip ediyorlar ama ne şüpheli bir şey görünüyor ultrosonda ne kese ağrım kanamam hiç bir şey yok

Esimin bhcg degeri 10 gunluk peryotta 160 340 ve 360 olarak cikti. Ayni zamanda lekelenme ve ara ara agri lar var. Doktora gittigimizde doktor rahimin ters oldugunu bebebegi goremedigini soyledi. Dis gebelik konusunda suphe duydugunu belirtti sizin yorumunuz nedir hocam

Hocam adet gecikmesinden 4 gun sonra beta hcg olculturdum 109 cikti iki gun sonra 157 gun asiri son olcumdede 197 cikti kanamam var bu kanama ilk zamanlarda lekelenme tarzindaydi simdi pihtilaşti ama miktari azaldi doktor kurtaj dedi sebep ne olabilir o

Hocam kan akisinda azalma var ama cok kotu bir koku olusmaya basladi cok kucuk pihtilar geliyor ama karnim asiri sisti ara ara agrim oluyor oz

Hocam benim degerlerim 109, 157,197,501 ama 6 gundur kanamam var 4 gun acik renkliydi iki gundur sadece pihti geliyor bugun pihtilar buyuk buyuk agrim olursa sol tarafimda oluyor doktor muaneyesindede sol taraf cok aciyor

Hocqm merhaba benim degerler surekli artista 109 157 197 ve 501 doktor deger artislarin iyi dedi fakat muayenevederken sol tarafim asiri agridi sag tarafta sikinti yok kanamam devam ediyor pihtilar arti kanamqm ilk 4 gun acik renkliydi simdi sadece pihti geliyor dis gebelik riski de var ama normal devam etme olasiligida var dedi

Hocam bugun beta hcg olcturdum 197 den 501 yukselmis doktor degerler guzel dis gebelik olup olmadigi simdi belli olmaz dedi daha onceki de kesinlikle sagliksiz demisti 4 doktor oldu kime inanacagimi sasirdim artik

Hocam diger cevaplariniz icin tesekur ederim doktor kuretaj yapti dis gebelik icin igne yapti 4.gun bugun beta hcg degerlerim 720 den 1050 cikmis degerler yukselneye devam ediyor biraz tedirgin oldum degerlerin yukselmesi neyin gostergesidir

Hocam ikinci olcum oldu deger 1360 olmus ve ilac karacigerdeki degerleri yukseltmis doktor ikinci doz ilaci uygulamak istemedi pazartesi tekrar olcecek tedavi zorlu surecmis rabbim kimseye vermesin boyle belirsizlik insani yoruyor

Hocam deger 1360 dan 690 dustugu gun dayanilmaz bir sekilde sol kasigimda agrilar oldu hastaneye gittigimde doktor karin icine dusuk yapmis olabilirsin dedi musade altinda tuttu karin icinde sivi birikmis agrilar ara ara sol kasiktan giriyor bu agrilar ve kanama degerler sifirlaninca biter mi cumartesi olcturdugum deger 419 dusmus.Degerin dusmesiyle risk azalir mi

Hocam birde patoloji sonucu dis gebelikte olabilir normal gebelikte diye gelmis

cok tesekurler hocam cevaplar için hocam dıs gebelikte diger hamilelik için kac ay korunmam yeterli doktorum 6 ay dedi uzun bir süre gibi geldi bana

Hocam sorlarima cevap verdiginiz icin cok tesekur ederim bu belirsizlikte icimi rahatlattiniz sizin gibi isini hakkiyla yapan ve kendi hastasi olmamamiza ragmen bilgilerini esirgemeyen doktorlari rabbim basimizdan eksik etmesin

ilk beta hcg 42 sonraki 152 bir hafta sonraki 2276.(2276 değer) ile doktora gittiğimde sata göre 4+3 haftalıktı.vajinal ultrosan ile baktı.keseyi anca derine inince görebildim dedi.progestanı ikiye çıkarttı.üç gün sonra pazartesi tekrar betahcg istedi.değer 6300 dü.değer çok iyi dedi.acil gelmenize gerek yok.cuma görüşürüz dedi.çok kafam karıştı.sizn yorumunuzu çok merak ediyorum.

Allah razı olsun hocam.Çok teşekkür ederim.İyi ki varsınız.

Mrb . Doktor bey beş gün önce kasık ağrısı şikayetiyle gittim dört gün gecikmem olmuştu. Gebelik testi yaptı sonuç 45.01 çıktı. Hamilesin demişti her iki günde bir kan testi olacak ve bir hafta sürecek dedi. Usg de görünmeyecek kadar küçük desi. Kaç haftalık gebe olduğumu da bilmiyorum. 14 mart son adet günüm. Tekrar doktora gideyim mi ne önerirsiniz. Birde yediklerim bebeğime gidiyor mu.

Teşekkür ederim. Benim kanamam vardı. İki gün sürdü. Sonra lekelenmeler oldu. Artık lekelenmelerde bitti. Şuan hafiften bir kasıklarımda ve belimde özellikle ağrı oluyordu. Ağrılarımda azaldı. Bunlar yerleşme ağrılarımı. Su içmeyi çok severim ben günde neredeyse 3 litre su içerim. Sigara da yok. Tekrar saolun.

Usg görünmediği için kaç haftalık hamile olduğumu bilmiyorum. Hesaplamama göre 5 hafta 5 gün. O zaman görünmesi gerekmiyor mu.

Normal mi peki bu ağrılar. Yerleşme ağrıları olarak mı biliniyor.

Yok çok şiddetli değil. Zaten ara ara gelip gidiyor. Zaten yarın randevum var. Dediğim gibi. Kanamam ve lekenleme kesildi. Sadece ağrı vardı. Oda kesintili kesintili. Bir kan tahlili daha yaptırayım . Yükselirse yazarım size. Bir önceki doğumumda kan tahlili yaptığında sonuç 5000 çıkmıştı. Keseyi de bebeğimi de görmüştü. Şuan ki bebeğimde niye göremedi anlamadım.

İyi günler hocam.dış gebelik tanısı konuldu beta hcg 5 gün önce 2756 iken kürtaj oldum ve bebeğe ait bulgu belirlenmedi dün beta hcg 127 çıktı ve tüpümde de birşey gözükmedi. Yarın tekrarlanıcak hormon ölçümüm kasık altımda ince bir sızı var ama kanamam yok kendiliğinden sonlanması mümkün mü .teşekkürler

Mrb. Ben doktora gittim usg ile baktı . Alttan ve karından göremedi. 45.01 çıktığını söyledim. Görünmez dedi. Tekrar tahlil yaptı.

Bebeğim düşmüş.

Hocam dış gebelik tanısından sonra 2 gün önce 127 olan b hcg bugün 79 çıktı ve bugün azar azar kanamam geldi. Yolunda gitmeyen bir durum olabilir mi asıl sormak istediğin şu ki doktorları şaşırtan dış gebelik tanısı konulduktan sonra rahimde kese göründü ancak patoloji sonucnda bebeğe dair bulgu bulunmadı..kürtajımın 1.haftası ve bhcg daha 79 da. Buda dış gebelik olduğnu kesnlştiriyor.rahimde görülen neydi peki

18 martta yapılam total bhgc tahlil sonucu 45.01 dün yapılan total bhcg sonucu 0-5.3 bebeğin düşmüş dedi. Başka bir doktora daha mı gitsem

Iyi gunler doktor bey ben en son 15 martta regl oldum su an gebeyim kanama gecirdim hastanede iki gun yattim degerler normal dedi doktor ancak keseyi gorup bebegi goremedigini soyledi 5 haftslik dedi baktiginda normal mi bos gebelik olabilir mi

Merhaba benim son mens tarihim 22 mart düzenlidir. Beta hcg derim bu gün 3722 kadar yükseldi doktorum keseyi göremedi 37 yaşındayım ve ilk gebeliğim olduğu için doktorum sonlandırmadı bi 48 saat daha bekleyelim dedi . 2. Bi doktordan destek almak için araştırma hastanesine gönderdi fakat orda bizimle ilgilenilmedi Sizce ne yapmalıyım

Hocam kız kardeşim hamilelik testi sonucu pozitif çıkınca Dr gitti gerekli testler yapıldı. Ertesi gün kanama başladı ve Dr ultrason ve hcg değerleri sonrası dış gebelik demiş. Kardeşimin tüpünün biri doğuştan yok zaten var olan Tüpte yerleşmiş şu anda. Ve ilaçla tedaviye başlamışlar bugün 3. Gün iğne yapıldıktan sonra iç kanama vb.herseyi anlatmış Dr şu anda yalnız değil risklerden dolayi fakat Dr 2. Veya 3. Gün ağrıların olur demiş. Bizim merak ettiğimiz igneden sonra 3.gün bitmek üzere hiç ağrısı yok bu normaldir hocam.

Yoğun temponuzda vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim
Sizin gibi duyarlı hekimlere bizim gibi hastaların çok ihtiyacı var
Allah sizin gibi insanları başımızdan eksik etmesin

Hocam bu benim 3. Gebeliğim 37 yaşındayım ilkinde kalp atışı olmadı
Operasyonla alındı 2. Si dış gebelikti kendiliğinden düştü bu da yarın kesinleşecek ama muhtemelen dış gebelik . Bana tüp bebek tavsiye eder misiniz fikrinizi almak isterim

Hocam ismi geçen ilaç direkt enjektemi ediliyor yoksa önce
Bi kürtaj sonra iğne mi yapılıyor

Beta hcg 3722 den 2200 kere düşmüş doktorum belki kendiliğinden düşer dedi araştırmadan çıkacak sonucu da görelim dedi sizce kendiliğinden düşer mi

1.5K
0
Yorum yapabilirsiniz.x