Gebelik ve Kanama

Bence ilk bilinmesi gereken gebelik varlığında kanamanın ne kadar tehlikeli olabileceği değil, her kanamanın gebeliğin sonlandığı anlamına gelmediğidir. Bu sebepla değerli anne adaylarına ve yakınlarına, bir kanama durumunda paniğe kapılmamalarını ve bunun son derece basit bir şey de olabileceğini bilmelerini öneriyorum.Hangi kanamaların önemli olabileceğini bilmeniz ve doktorunuza güvenmeniz aslolandır.

Gebeliğin ilk yarısında %20’ye varan kadında kanama görülebilir. Bunun %50 kadarı ise ilk 8 haftada oluşur. Gebeliğinin ilk 20 haftasında kanama olan gebelerin yarısında ne yazık ki gebeliğin sonlandığını bilmek gerekir. Ayrıca, bir gebeliğini kanama nedeniyle kaybeden gebelerin, bir sonraki gebeliğinde yeniden kanama ve düşük ihtimali artmamaktadır. Bu dönemde görülen hafif lekelenme tarzı ve genelde kahverengi olan geçici kanamalar fizyolojik kabul edilir. Genellikle gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yerleşmesi nedeniyle meydana gelir. Bu durum ikinci veya sonraki gebeliklerini yaşayan kadınlarda, ilk kez gebe kalan kadınlara göre daha sık görülür. Bu duruma halk arasında üste görme adı verilir. Ancak 2. ve 3. Trimesterlerde oluşan ve rahimden kaynaklanan kanamalar hemen her zaman placenta kaynaklıdır ve anormal olarak kabul edilmelidir.

Kanamanın adet kanamasından fazla olması, parçaların düşmesi veya kanamayla birlikte ateş ve karın ağrısının olması genellikle ciddi bir duruma işaret eder ve hemen doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Gebeliğin ilk 3 ayında meydan gelen kanamalarda %50 ihtimalle düşük tehdidi sözkonusu iken, %50’si fizyolojik kabul edilen önemsiz kanamalardır. Her kanama düşükle sonuçlanmaz. Ağrı ile seyreden yoğun kanamalarda düşük olasılığı artar. Anne yaşının ileri olması, embriyonun kalp hızının dakikada 90’dan az olması ve kanamanın pıhtılı parçalar halinde olması da düşük olasılığını arttıran durumlardır. Yapılan ultrasonografi ile embriyonun kalp atışlarının görülmesi, gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceğini büyük oranda destekler. Bu dönemde sağlıklı bir embriyonun kalp hızı dakikada 150 – 160 civarındadır. Düşük tehtidi var ise en temel tedavi yatak istirahatıdır. Düşüğü önleyici amaçla progesteron içeren ilaçlar kullanılabilir. Ancak bunların faydalı olduğu yapılan çalışmalarda kesin olmamakla beraber daha önce üçten fazla düşüğü olan gebelerde progesteron kullanımı bazı durumlarda faydalı olabilir.

İlk 20 haftada görülen kanamaların diğer sebepleri ise, dış gebelik ve üzüm gebeliği de olabileceği için, teşhise giderken bunlarında ekarte edilmesi gerekir.

Dış gebelikte görülen vajinal kanama genellikle yoğun değildir. Birlikte genellikle tek taraflı kasık ağrısı vardır. Tanı kanda gebelik testi ve ultrasonografik tetkiklerin birlikte değerlendirilmesi sonucu konur. Erken dönemde tedavi; bazı seçilmiş olgularda ilaçla yapılabilir, gebelik haftası ilerlemiş olgularda ise tedavi ameliyattır. Çok ilerlemiş dönemde şiddetli karın ağrısı ve iç kanama oluşur. Bu durum acil ameliyat gerektirir. Detaylı bilgiyi Dış gebelik ile ilgili yazımda bulabilirsiniz.

Halk arasında üzüm gebeliği olarak anılan duruma tıp dilinde mol gebeliği adı verilir. Birkaç çeşidi olmakla birlikte en sık görülen formu hidatiform mol’dür. Üzüm taneleri büyüklüğünde çok sayıda parçanın düşürülmesi nedeniyle halk arasında bu ad verilmiştir. Bu kanamada genellikle ağrı yoktur. Tanı yine kan analizi ve ultrasonografinin birlikte kullanılması ile konur. Tedavide döl yatağı içinin kürete edilerek gebeliğin boşaltılması genellikle tek başına yeterlidir. Bazen ek olarak ilaç tedavisi gerekir.

Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar (20. gebelik haftasından sonra) daha nadirdir. Tüm gebeliklerin %4’ünde bu tip kanamalar görülür.
Genellikle placentaya bağlı sebeplerle olur. En yaygın sebep placentanın anne rahmine tutunduğu yerden erken ayrılması olarak bilinen “Ablatio Plasenta” diye adlandırılan durumdur. Placentanın tamamı değil genellikle küçük bir kısmındadır ayrılma ve ultrason ile tespiti genellikle kolay değildir. Çok ciddi kanamalar olabileceği gibi gebelik sonuna kadar hafif rahatsız etmeyecek kanama şeklinde de görülebilir.

Gebeliğini ikinci yarısında daha az görülen ama daha tehlikeli olan kanama sebebi ise“Plasenta Previa” dediğimiz durumdur. Plasenta Previa, bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını ya tam yada kısmi olarak kapaması halidir. Bu durum genellikle 34. gebelik haftası civarında kanamaya yol açar. Bu dönemde döl yatağı ağzı nispeten incelmeye ve açılmaya başlamıştır. Bu açılma sırasında burada yerleşmiş olan plasentada kısmi olarak yerinden ayrılarak kanamaya yol açar. Bu durum daha ziyade çok sayıda doğum yapmış, ileri yaştaki gebelerle, daha önce çok sayıda sezaryen geçirmiş gebe kadınlarda görülür. Tedavisinde yatak istirahatı ve rahim ağzının açılmasını engelleyici ilaçlar kullanılır. Kanama eğer anneyi ve bebeği tehtid eder hal alırsa acil sezaryen planlanabilir. Plasenta previa’da tek doğum şekli sezaryendir.

Bir de halk arasında nişane denilen normal doğum eyleminin başlaması ile birlikte gelen kanlı ve sümüksü bir akıntı olur. Bu durum doğum eyleminin yaklaştığının habercisidir. Rahim ağzı kasılmalara bağlı olarak açılmaya başladığında, bu bölgede ince damarlar çatlayarak çok hafif kanamaya yol açabilir ve bu dışarı atılır.

UNUTMAYINIZ Kİ, ne düşecek bir gebeliği içerde tutmak mümkündür, ne de devam edecek bir gebeliği düşürmek.  Metanetizi korumak ve bebeğinize gereksiz stress yansıtmamak asıl dikkat etmeniz gereken konu olmalıdır.  EĞER bir gebelik sonlanıyorsa, bilmelisiniz ki bu sizin için ne kadar yıkıcı da olsa, ‘hayırlısı’ budur.

 

Üye Ol
Bildir
2.6K Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Hocam merhaba benim ilk hamileligim ama icte kanama olmus bu kotu bisimi birde karnimim alt kisimlari cok agriyo bazende belime veriyo ve yurumeklen zorlaniyorum napabilirim

Selamlar hocam ben 8 haftalik hamileyim rahimde perde var ve ikiz gebeyim .Düşük riskimiz var progestan ve kullanıyorum iğne vurunuyorum 6.haftadan beri kahverengi ve pempemsi akakintilar geliyo sürekli yatiuorum dikkat ediyorum ultrasyonda kanama alanı gözüküyo ama bebişler iyi dedi doktor kalp atışlarında duyuyoruz ama bu akintilar çok korkutuyo beni InsaAllah düsukle sonuclanmaz :((

Hocam Merhabalar bişey danışmak istiyorum 10 haftalik gebeyim bugüne kadar beta değerinin artışının normal olduğunu söyledi dr um bebegin kalp atışını da duyduk ama bugün ben sağlık ocağına kontrole gitmişken tekrar hcg yaptırayim dedim 7 haziran da 17.323 olan HCG 19 haziranda 77225.2 yazıyor sonuçta 77 binmi 772 binmi emin olamiyorum 72 bin ise gün aşırı 2 ye Katlamalı 772 bin diye de bir değer yok hcg tahlilinde araştırdıgima göre lütfen yorumlarmisiniz çok endiseliyim:(

Hocam 8 haftalik hamileyim ve cok sukur kalp atislarini duyduk,dun gece kahverengi lekelenmem oldu.acile gittigimizde dusuk tehlikemin oldugu soylendi ve igne yapildi.calisan oldugum için 3 gun rapor verildi.yatiorum fakat cok tedirginim.herhangi bi oneriniz varmi hocam

Merhaba hocam benim ilk hamileliğim 34. Haftadayım ve gece uyandığımda çamaşırımda hafif kanama olmuş ağrım yok nedeni ne acaba

Merhaba hocam benim ilk hamileliğim 34. Haftadayım ve gece uyandığımda çamaşırımda hafif kanama olmuş ağrım yok nedeni ne acaba?

Sa hocam ben henüz 6 hhaftalık hamileyim ama bu son adet taihine gore .hch değeri 4 gün önce 420 cikmisti. Ve bugün hafif pembemsi sonradan da kkahverengine dönen akıntı gördüm korkmalimiyim bndan cevap verir misiniz..

Merhaba hocam ben ikinci gebeliğim 8 haftalik hamileyim bazen karnim şişiyor ve sertleşiyor çok ağrim oluşuyor doktora gittim içerde biraz kanaman var dedi buda düşük riski taşiyor olabilir dedi sizce ne yapmaliyim kötü birşey olur mu?

Meraba doktor bey,21 haftalık hamileyim çok az bir kanamam geldi Doktorum plesanta göcü denen olaydan bahsetti yanı plesanta da kanamam var bol bol dinlen dedi iki gune bir kanamam tekrar etti merak.ediyorum bu böyle devam edermi yoksa geçici süreliğine mi bir durum tesekkur ederim kolay gelsin

merhaba hocam ben 27 haftalık gebeyim bir iki damla kanama gördüm doktoruma sormak istedim fakat izindeymiş
başka bir doktora gitmem gerekiyor mu bilmiyorum bana ne yapmam hakkında rahatlatıcı bir cevap yazarsanız sevinirim
teşekkürler…
saygılarımla…

merhaba hocam,
eşim 6 haftalık hamile, karın ağrısı ve ara sıra olan kanaması oluyor. depo progesteron yaptırdırk. 2×1 3 tablet oral progesteron kullanıyor. ayrıca 2×1 progeteron jel de kullanıyor. önerileriniz nelerdir. saygılar, teşekkürler…

Merhaba hocam 14 haftalık hamileyim bugün doktora gittim ve içerde biraz kanaman olmuş ama korkulucak bişey yok dedi şimdiye kadar hamileliğim güzel gidiyordu fakat bugün kanamayı duyunca moralim bozuldu sizce risk taşıyor mu ?

Merhaba doktor bey ben 9 haftalik hamileyim dun gece agrilarim asiri derece cogaldi bugun doktora gittim ic kanamam oldugunu soledi ve dusuk tehliken var dedi bana bole kanaman devam ederse kurtajla bebegi alacagini soledi ve bana magnorm isimli ilac verdi napmam gerekiyor lutfen yardimci olun

Merhaba, sata gore 5+3 hamileyim dün keseyi gormek için hazırlanırken pembe kanama başladı doktoruma anlattım kkarından ggöremeyince alttan baktı kese çok küçük tü 4 haftalıkdedi ama iiçerde kanama olduğunu ben hareket ettikçe geleceğini söyledi progestan 200 ml başladim ve aadet kanaması gibi pihtili kanamam oldu akşamrengi kahveye ddöndü bu sabah dacçok az kahve leke ve arada pihtilar geliyor düşük yapmış olabilir miyim Dinleniyorum ilaclara devam ediyorum ccevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

Selamun aleyküm doktor bey ben 7+5 günlük hamileyim doktorum kesenin kenarında bir kan pihtisi olduğunu söyledi bir hafta sonra 1 .5 cm büyüdüğünü söyledi günde iki tane progesteron kullanıyorum ve sürekli yatıyorum bunun için yapilacak başka bir şey var mı ve düşük riskim yüksek mi acaba . Teşekkür ederim.

Mrrhb hocam ben 14 haftalik gebeyim ama 12. Haftada bi kanamam oldu. Progesteron verdi dr onu kullanıyorum. Bir de haftlik ignem var. Eş de kanama olduğunu söyledi. 1 haftada geçti kanama ama tekrar olacagini korkmamam gerektiğini söyledi. Şimdi tekrar basladi 4 gündür devam ediyo kahverengi lekeler. Siz de fikir verirseniz sevinirim.

İyi günler dr bey.11 haftalık hamileyim.dün akşam kanamadan dolayı muayene oldum.dr içerde ciddi bir kanama yok dedi.bebeğin iyi olduğunu öğrendim.biraz yatarak dinlenmem gerektiğini ve yorulmamam gerektiğini söyledi.bugün yoğun kahverengi kanamam var.progestan gece bir kullanıyorum.yoğun kahverengi akı tı ciddi midir? Ne yapmam gerekir bu durumda? Teşekkürler…

Estağfurullah hocam.durumum düzelmedi daha kötüleşti.kanamadan iki gün hastanede yattım.yine durmadı.miyomumun bir etkisi olabilir mi acaba?gebelikte bu kanamalarda miyomun küçülüp kaybolma ihtimali var mıdır?çünkü içerde kanama bölgesi görünmüyor.miyom rahim ağzını kapatmış durumda.

Çok sağolun hocam bilgileriniz için.kanamanın durmaması bebeğimin kalbinin durmasına sebep oldu.kaybettik ne yazık ki. 🙁 bilgileriniz için teşekkürler

merhaba hocam.34+4 haftalik hamileyim. 41 yasindayim 4. gebeligim.bu sabah kahverengi salya gibi bir lekelenmem oldu.agrim sancim yok.doktora gitmelimiyim?

8 ay önce dış gebelik geçirdim açık ameliyatla sol tupum alindi. 4 gün önce tamda yumurtlama dönemine denk gelen günde esimle iliskimiz oldu fakat herhangi bisey olmadı ama bu ilk önce gelen sıvıdan korktugumuz için ella isimli bi hap kullandık 2 saat sonra. Çok tedirgin ve stresliyim ama dış gebelik tehlikesi geçirme riskin varmı bu duruma karşın cevap verirseniz çok sevinirim

Merhaba hocam 7+2 haftalik hamileyim 3-4 günden beri kahverengi kanamam var ayrıca karın ağrıdım da mevcut. doktorum düşük riskim olduğunu söyledi iğne yapıldı ayrıca progestan ilaç kullanıyorum. Bu durumda düşük riskim ne kadar. Teşekkürler

Merhaba doktor bey ben dün sabah zararı olacağını düşünmeyerek banyo temizliği yaptım deterjan kokuları ağırdı ancak riskli olmayacağını düşündüm. Akşama doğru sancılarım başladı ve çok özür diliyorum kıvamsı kahverengi akıntım başladı. Peçeteye her sildiğimde kahverengi kıvamsı akıntı geldi. Sonrasında günlük pede değen kahverengi kanamalarım oldu. Gece uyudum sabah uyandığımda yeni pede tekrar leke gelmişti bu ilk gebeliğim ve şuan 6. Hafta içindeyiz çok korkuyorum acaba bu bir düşük belirtisimi? Doktorum izinli olduğu için gidemedim lütfen yardımcı olun.

Iyi gunler ben 8 haftalik hamileyim bu sabah itibariylekahverengi akintim basladi 5.haftadayken olmustu o zaman doktorum takip edelim kanama olmadikca korkulacak bisey yom demisti bu haftadaki kahverengi akintida ski ti olabilir mi

selamlar doktor bey..
gebeliğimde 19 hafta geride kaldı..
4 gün önce iç çamaşırımda 2-3 damla kahverengi leke gördüm..
dün de gündüz 2-3 damla kahverengi akıntı oldu…
gece çok sık idrara çıktığım için ve aynı lekelenme akıntı bir kaç kez oldu. leke çamaşırımda 50 kuruş büyüklüğünde .
daha önce sadece su şeklinde akıntı oluyordu bu lekelenme ilk kez oldu…başka herhangi bir ağrım sancım ateşim bulunmuyor? bebeğim için sıkıntı olur mu ?

Merhabalar hocam ben 8 haftalik gebeyim ultrasona dun gittim fakat bebeğin kalp atışını duyamadik ve doktorum bebeğin normalden küçük olduğunu söyledi ayrıca rahim de yer yer kanamalar mevcut iki gundur kanama oluyo az miktarda ve normalde adet tarihim bu gündu acaba bebeğim öldü mü

Günaydın hocam 5 haftalık gebeyim iç kanamam var keseden büyük kanamam var bebek 7 ml hocam bebeğime bişe olur mu

Mrb lar hocam ben 42 yaşındayım 9 aylık evliyim 4 ay önce dermoit kisti ameliyatı geçirdim başarılı geçti iki ay sonra ki kontrolümde yumurtalık ların çok güzel çalıştığını rahmin temiz olduğunu söyledi ben çocuk istiyorum normal şartlarda hamile kalamiyorum sizce tüp bebek mi yapmalıyım yoksa aşılama yöntemiyle şansım olur mu ve Onerebileceginiz bi doktor olur mu mardin de yaşıyorum lütfen yardım edin Teşekkürler

Merhaba Dr bey ben 29+2 haftalık gebeyim 2 gün önce çok hafif kahveye yakın leke oldu Dr A gittim alttan ve ultrason la baktı hersey normal dedi nst de yaptık bi sorun çıkmadı bana dinlen dedi. Bugün yine çok hafif kahve leke oldu ayakta biraz fazla kaldım ondan mı oldu acaba. endişe etmeli miyim Dr A tekrar gitmeli miyim yoksa istirahat edip tekrar leke takibii yapıp öyle mi gitmeliyim

Merhaba hocam ben şuanda adet tarihime göre 7+6 olarak gebeyim.ama ultrasyon da 5+6 haftalık görünüyor gebeliğim. Kalp atışını duyamadık henüz çok endişeliyim. Kese gelişiminde sorun oldugunu söyledi Bi doktor. Başka Bi doktora gittiğimde kese görünüyor Bebek’te görünüyor dedi. Acaba ne yapmam gerekiyor. Kalp atışı duyamam ayrı bir endişe. Ben Hangi haftayı takip etmem gerekiyor. İlk gebeliğim hocam. Şimdiden teşekkür ederim

Hocam öncelikle teşekkür ederim dönüş yaptığınız için.Bugün kahve leke değil ama koyuya yakın sarı akıntı geldi bir iki defa. birde bazen bebek hareket ettiğinde sol kasığımda hafif bir sızı oluyor. Çok evham yapmak da istemiyorum bu konuda ama elimde değil

Hocam merhaba ben 6 hafta 3 günluk gebeyim progestan kullaniyorm gunde 3 defa 4 gündür tiksinme mide ezilmesi bulanti yemek yiyememe gibi durumlar söz konusu midem cok rahatsizlik veriyor doktorum ilaclardan oldugunu soyledi dun tekrar ultrasonla bakti bebegin kalp atisi normal ama icerde kanama olmus kesinlikle ilac azaltamayiz dedi istersen yatirayim dedi ama herseyden tiksinir durumdayim yatmak istemedm suan pek birsey yiyemiyorum acaba bebegime bi zarari olurmu

Cok teskkurler hocam kotu aliskanliklrm zten yok sadece suda midemde cikarma hissi yaratio onuda zorla icicem tekrar cok tesekkurler

Merhaba hocam ben bugün doktora gittim iç kanamam olduğunu söyledi ama okadar cok sanci br ağrım var ki yerinde duracak gibi değil igne verdiler bugün yaptırdım ama hiç agri kesmedi

Merhaba hocam ben 14+1 gunluk ikiz gebeyim bu benim ilk gebeligim ama bir dusugum var yurt disinda yasiyorum bugune kadar 8. Haftada birincisi hafif kanamali ve sonuncusu sadece cok hafif kahve olan lekelenmem oldu bu lekelenmelerin nedeni acaba bebekler buyudugu icin olabilirmi ? Ayriyeten Birazda fazla ayakta durup 1 saat kadar yurumustum.lekelenmeler olunca bir bucuk aydir progestan hapi kullanmaya basladim 4. Ayima kadar devam etmeyi dusunuyorum.Sizinde tavsiye ve yanitlarinizi ogrenmek istiyorum ilginiz icin simdiden cok tesekkur ediyorum.

Hocam merhaba, IVF ile gebe kaldim. Degerlerim 42 ve 99 seklinde artti., 3 gun sonra baslayan kanama ile yapilan testlerde ise 282 ve 780 seklinde yukseldi. Fakat kahverengi, pembe veya arada kirmizi kanamam oluyor. Oncesinde Crinone jel sabah aksam kullaniyordum. Ilk lekelenmeyle beraber doktor. Cyclogest 400 mg gunde 3 kez fitil vg yolu ile, Duphaston 10mg 2 kez 2 ser tablet seklinde tedaviye baslandi. Hala kanamalarin/lekelenmelerin vg tahrisimi(crinone ve fitil sebebiyle) yoksa rahimden mi kaynaklandigini goremedik. Rahim de kan/regl baslangici gibi bir tablo gozukmedi. Vg de normal gozukuyordu. Vg de ilac ugulama sirasinda acima oluyor. Progesteron seviyesi (tahlil sonucu verilmedi) biraz dusuk dendi. Tedirginim. Dusuke giden bir tablo mudur bu?

Merhaba hocam hamileliğin 7.haftasındayım.4 gün lekelenmem oldu 2 gün kesildi ve bugün bel ağrısı ile pembe kahve bi lekelenmem oldu doktor randevum uma 1 hafta var ne yapmalıyım

Hocam merhabalar, 5.5 haftalık hamileyim bugün idrarda sanki koyu kahve gibi bir pıhtı gördüm. İç çamaşırında da çok az damla şeklinde var gibi. Hafif de karın ağrım var. Tedirgin oldum. Bu benim ilk hamileliğim. Düşük belirtisi mi bu?

Mrh hocam 9 haftalık hamileyim.sol kasigimda ağrı var ve köyü kahve lekelenme var.dr gittim bebeğimin kalp atışları nin iyi olduğunu fakat içerde kanama olduğunu söyledi. İlaç vermedi sadece ıstirahat ve bol su iç içersin dedi.1 haftayı geçti lekelenme hafifledi fakat sol tarafındaki ağrı gecmedi.napmaya lazım aceba

Çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için.sanırım istanbulda olmamanız biz istanbullular için şansızlık.çünkü burda bazı doktorlarımız güzel bilgilendirme yapmıyorlar.tekrardan teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Merhaba hocam.bugün doktora gittim.icerdeki kanama yok denecek kadar azalmis.ama ağrım az da olsa var sadece sol kasigimda.bu ağrı normalmi aceba.normalde calisiyorum bugüne kadar raporun vardı. İse baslayabilirmiyim aceba.bu ağrı biraz korkutuyor beni.bide gittiğim dr bey bana önce düşük için ilaç vermedi ama bugün gittiğimde sana hangi ilacı vermiştim dedi.tabi biraz kafam karıştı. Çok teşekkürler. İyi aksamlar

Merhaba hocam tup bebek yontemi ile hamile kaldim transferim araligin 19 unda gerceklesti ancak gebeligimi ogrendigimden beri kahve yada kirmiz kanamalarim oluyor igne vuruldu jel kullaniyorum ama gecmedi kasik ve bel agrim oluyor ardindan biraz kanamam oluyor rahatliyorum kan degerime bakildi ilk gunler cok guzel artis oldugu soylendi ancak dun biraz kanamam olunca dr gittik deger 600 cikti ertesi gun ben bir daha yaptirdim 16.gun degerim 675.55 cikti korkmalimiyim (duygu)

Merhaba hocam 8+6 gunluk hamileyim ve yaklasik 1 haftadir kirmizi kanamam oluyor doktorum alttan ultrasyondan bakinca kanamanin nerden geldigini tespit edemiyoruz dédi ama bebek iyi kalbi atio yalniz bebek 1 hafta geride dédi ultrogestan 200 ml fitil ilacin i verdi onu kullaniyorum élit magnezyum île . Kanamam 2 gundur ise kirmizi akinti ve pihtiya donus tu bu ne demek oluo hocam hastahanedede yatirmiolar 1 hafta sonra y’a attilar kontrolumu

Hocam 8+2 gunluk hamileyim 3 gun once bel agrisi ile sans eseri doktora gittim ic kanama olmus bebegin kesesinden cok cok kucuk bebegin herseyi normal kalp atislari duzenli gelsimide guzel gunde 3 doz progestan 3 gune bir igne verdi. Ama sag kasigima igne batar gibi oluyor ara ara beni bilgilendirir misniz ilk gebeligim

Doktorum yatak istirahati verdi birde yatis sekilleri nasil olmali beni bilgilendirirseniz sevinirim

Kasiklarima igne batar gibi olmasi ara ara bel ve kasikda agri olmasi normalmi

İyi akşamlar hocam şu an 15 haftalik hamileyim 34 yaşındayım. 1 düşük 1 doğum yaptım 13 yıl önce hamileliyimin 12. Haftasında kanamam oldu 1 pet kadar Progestan kullanıyordum zaten gece iğne yapildi bebegin durumu çok iyiydi şükür ler olsun her 3 gün arayla yapılıyor iğnem ila ada devam 2. Gün kanama kesilmişti istişarede devam çalışma dedi doktorum. 2 hafta dir istirahat deyim ama sorunum sildikce gelen koyu siyaha dönük kanamam oluyor sebebi nedir hocam ne zaman geçer acabs

Hocam 26+3 günlük gebeyim..ilk 3 ay pembe kanamam oldu progestan desteği ile atlattık ćok şükür ancak bugün iccamasirimda pembe akıntı mevcuttu 1 bozuk para kadar bir alanda..Bu durum çok ciddi midir?istirahat etmeliyim sanırım yola ciksam mi bilemedim..Doktorum 1 saat uzaklıkta..

Iyi aksamlar hocam . 8 hafta 1 gunluk hamileyim Dun gece uyurken kahverengi kanamam olmus bi kac gun oncede pembemsi leke gelmisti peceteyle sildigimde belli oluyodu ama kahverengi kanamam bu gun ara ara devam etti yarin doktora gitcem ama korkuyorum

Hayırlı akşamlar hocam,19+3 haftalik hamileyim. 3 gün önce hafif kahve rengi lekelenme ve kasık ağrısı oldu. Acile gittim hemen. bebegin kalp atışlarını gördüm ultrasonda ama düşük riskin var dedi doktorum.Progestan verdi günde 3 defa ve proluton igne verdi 2 adet,3 gün arayla vurulman lazim dedi. Bugün itibariyle lekelenme geçti. Acaba düşük riski kalkmış mıdır? 19 haftalik bebek düşer mi? Ve bu lekelenme tekrar eder mi? Cevaplarsaniz çok sevirinirim,iyi çalışmalar

Merhaba hocam idrar yollarimdaa yanma vardı doktorum fitil verdi.bizde eşimle bebek istiyoruz.yumurtlama günüme denk gelDigi için fitili kullandım. Aceba gebeliği engellermi bi zararı varmıdır. Çok teşekkür

Hocam size bisey danışmak istiyorum 11. Haftalik gebeyim ve dünsabah bir kanamam oldu ama lekelenme olmadi ve endişeleniyorum bana soyliceginizi cok merak ediyorum

Hocam iyi günler benim 26+5 haftalık ilk gebeliğim. yaklaşık olarak 1aydır kanamalarım var hergünü ve her saati kapsamasa da 2 3günde bir özellikle sabah saatlerinde oluyor doktor kontrolünde rahim veya eşi ile ilgili sorun olmadığı söylendi ancak yine de hem iğne hem hap kullandım (progestan) iğneye devam ediyorum yaklaşık 1haftadır kanamam yoktu ancak bugün tekrar kanama oldu.koyu renkli akıntım ise1aydır hiç kesilmedi şimdilik tehlikeli durum görünmese de sonrasında oluşma ihtimali varmıdır ve bu duruma göre her kanama olduğunda doktoruma görünmem gerekir mi? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

İyi akşamlar hocam. Bir kac gün öncede yazmistim15 haftalik hamileyim halen kanama kesilmedi ara ara devam ediyor bu kontrolum vardı bebegin durumu suyu şimdilik sorun yok iyi. İçerde kanama yine görünüyor amniyo ya yakın bir yerde görünüyor muş kanama Progestan ilaca devam dedi igneyede devam istirat aynı şekilde yatarak ama ben çalışan biriyim 3 haftadır isyerim kapalı bu durumda yapmam gereken başka birşey varmidir

Çok teşekkür ederim sorularımıza dönüyor sunuz allah razı olsun size çok uzak değilim devam eder se size de gelmek istiyorum muayeneye

Hocam merhaba ben 10 hafta 5 günlük hamileyim 2 gün önce kanamam oldu be hemen doktoruma gittim.bana 2 gün hastanede yatış verdi ve beraberin progeteron fitil ve serum verildi.kanamam hemen kesildi .ancak 2 gün sonra hafif bir kanama oldu bi kere bi daha olmadı ne yapmalıyım?

2.6K
0
Yorum yapabilirsiniz.x