Erken Doğum, Nedenleri, Belirtileri

Gebeliğin 20. Haftasından sonra ve 37. haftasından önce bir bebeğin dünyaya gelmesine erken doğum, bu bebeklere de prematür bebek adı verilir. Gebeliğin 20. haftasından önce gerçekleşen doğumlar ise düşük olarak kabul edilirler.

Tüm gebeliklerin yaklaşık olarak %10’unda erken doğum gerçekleşir. Yenidoğan bebeklerdeki ölümlerin en başta gelen sebebi erken doğumdur. Prematüre bebeklerin en önemli sorunu, akciğer gelişimlerindeki yetersizlik sonucu solunum zorluğu yaşamalarıdır. Ayrıca bebek ne kadar erken dünyaya gelmişse, santral sinir sistemi ile ilgili sorun riski de o kadar fazladır.

Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yaşama ilişkin riskleri, gebelik haftası ilerledikçe azalır. Son yıllarda prematüre bebek bakımındaki gelişmeler son derece umut vaat edicidir ve 28 hafta altındaki bebeklerin bile yaşam şansları giderek artmaktadır.

Ancak, tüm dünyada prematüre bebek doğumları halen ciddi problemleri beraberinde getirmektedir. Ve bu bebeklerin bakımı, gelişebilecek komplikasyonların giderilmesi için gereken tıbbi bakım masrafları da oldukça fazladır.

Erken doğumun sebepleri nelerdir?

Genellikle erken doğum eyleminin birden fazla sebebi olduğu ve birden fazla etkenin aynı anda tetikleyici rol üstlendiği düşünülmektedir. Genel olarak anneye ait ve bebeğe ait sebepler mevcuttur.

Bebeğe ait nedenler arasında en başta çoğul gebelikler, bebeğin eşinin (plasentanın) erken ayrılması, bebeğin içinde bulunduğu suyun fazlalığı veya azlığı söz konusu iken;
Anneye ait nedenler arasında ise 17 yaş altı yada 35 yaş üstü gebelikler, gebelikte tansiyon yükselmesi, boya göre aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olma, alt genital sistem veya idrar yolu enfeksiyonları, Kanama ile seyreden gebelikler, rahim anormalileri, annede akciğer, kalp, böbrek, karaciğer gibi sistemik bir hastalık varlığı, ağır beslenme yetersizliği, sigara ve alkol içimi, ruhsal bunalımlar, yaşanan yoğun stres ve üzüntüler ve ağır çalışma koşulları sayılabilir.

Yine de hiçbir sebep tespit edemediğimiz erken doğum vakaları da hiç azımsanmayacak kadar çoktur.

En önemli noktalardan birisi daha önceki gebeliğinde ya da gebeliklerinde erken doğum riski yaşamış olan gebelerin belirgin risk altında olduklarının bilincinde olmalarıdır.

Erken doğumun belirtileri nelerdir ?
Erken doğum belirtilerinin başında düzenli rahim kasılmaları gelir. Ancak rahim ağzı yetmezliklerinde genelde rahim kasılmaları olmadan doğum eylemi başlarken bazı gebelerde de doğum eyleminin habercisi kanama olabilir.
Kasılmaları elinizi karnınıza koyduğunuzda, karın duvarında rahminizin toplanma ve sertleşme hissi veya her zamankinden daha gergin bir hal alması şeklinde hissedebilirsiniz.
Kasılmalar sık ve ritmik aralıklarla tekrarlıyorlar ise gerçek doğum sancılarının habercisi olabilirler. Bir saat boyunca, 3-4’ten fazla sayıda kasılma hissediyor iseniz en kısa sürede doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

Unutulmamalıdır ki erken doğumu engellemede, en azından geciktirmede başarı, erken tespiti ile mümkündür.

Gebede erken doğum riski saptandığında ilk başta gebe hastaneye yatırılır ve derhal damar yolu açılarak sıvı takviyesi yapılır.
Ardından erken doğum eylemine sebep olabilecek faktörler tespit edilmeye çalışılır ve etkene göre tedavi planlanır.

Tıbbi tedavi ile erken doğum eyleminin durdurulması veya geciktirilmesi mümkün olabilir. Tedavide öncelikle kasılmaları durduracak en azından azaltacak ilaçlar (tokoliz  tedavisi) başlanır, ardından bebeğin erken doğum ihtimaline karşı, herhangi bir akciğer yetmezliği riskinin önüne geçmeye yönelik bir iğne başlanır.

Rahim kasılmalarını durdurulması amacıyla verilen tedaviye tıp dilinde tokoliz adı verilir

35-36. gebelik haftasından sonra genellikle ilaç tedavisine gerek kalmaz.

Erken doğum riski nedeniyle tedavi gördükten sonra taburcu olan gebeler mutlaka sıkı takibe alınmak koşulu ile evine gönderilmelidir.

Erken doğum açısından risk grubundaki gebelerin (daha önce erken doğum hikayesi olanlar, rahim ağzı yetmezliği olanlar ya da çoğul gebelikler) belirli aralıklarla ultrason muayenelerinde rahim ağzı boyunun ölçülü önerilir. Ayrıca vajina ve idrar kültür de önemlidir.

Rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik)

Bu sorun ya doğuştan olur veya evvelce geçirilmiş güç doğum, geçirilmiş rahim ağzı operasyonları veya geçirilmiş kürtajlar sonucu rahim ağzı kaslarının yırtılması nedeniyle olur. Genellikle tanı konulduğunda çok geçtir ve doğum eylemi başlamıştır. Rahim ağzı yetmezliği olanlar genellikle ilk çocuklarını kaybederler ve devam eden gebeliklerinde buna yönelik önlemler alınır. Ancak bazen, vajinal muayene yapılırsa yada ultrasonda tesadüfen tespit edilebilir.

 

Tedavide genellikle yatak istirahat yetmez, ameliyat ile rahim ağzına dikiş koymak gerekir. Ameliyat kolaydır ve erken yapıldığından bebek anesteziden zarar görmez. Normal doğum planlanıyorsa genellikle 35-37 haftalarda, sezaryen planlanıyorsa ameliyat günü dikiş alınır.

 

Üye Ol
Bildir
1K Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Allah sizleri başımızdan eksik etmesin benim sorum su benim üçüncü gebeligim ikinci bebeğim 35 haftada doğdu 29 haftalikken başlandı sancıların ama tedaviyle 35 haftaya kadar durdu ve doğdu sağlık problemi yaşamadık şükür bu gebeligim de 20 haftasindayim arada kahverengi leke geliyor iki tane proluton depot verdi doktorum ama doktorlar çok da ilgilenmiyor yani beni aydinlatmiyorlar çok korkuyorum yine aynısı olucak diye bunun için suandan itibaren yapılacak bişey varmidir yani herhangi bir tedavi aynı şeylerle karşılaşmamak için doktorum birşey demedi ama biz ilişkiyede girmiyoruz korkuyoruz siz ne onerirsiniz şimdiden teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim okudum cevabinizi peki rahim ağzı ölçümünu yaparmi zaten doktor yoksa soylemelimiyim geçen hafta gittiğimde herşeyin normal olduğunu söylemişti ama bu herseyin icinde o ölçümlerde varmidir tekrar çok çok teşekkür ederim

Hocam merhaba
Rahimde kasılma ve kasıklarımda ağrı şikayetlerim var.25+5 günlük hamileyim.dün doktorum karından ultrasonla rahim ağzı boyunun 25 mm olduğunu söyledi.erken doğum riskim varmış sadece tuvalete kalkmamı söyledi kasılmalar içinse adalat ve magnezyum kullanıyorum.1 hafta önce acilde vajinadan ölçüldüğnde 35 mm çıkmıştı.üstten bakıldığı için bu kadar kısa çıkmış olabilir mi.çok endişelendim kalkma hiç dediği içinde başka doktora gidemiyorum.ne tavsiye edersiniz hocam

Çok teşekkürler hocam cevabınız için.peki bişey daha sorsam size 10 gündr magnezyum ve adalat kullandığım halde kasılma ve rahimde sertliklerim devam ediyor.düzenli değil ama gün içinde 15 kere kasıldığım oluyo tabi hissettiklerim bunlar.normal mi bu kadar kasılmam

Merhabalar bu ikinci gebeligim su an 34+2 haftadayim bu iki gündür belimde karnimda ve sol kasigimda ağrılarım oluyor ilk gebeligim de erken oldu 33+ 4 haftalikken sancilarim başlamıştı 3 cm açıklık vardı 9 gün hastanede yattım 35+ 5 de dogum yaptim yine aynı şey olur diye korkuyorum sizce endiselenmeli miyim

Çok teşekkürler cevabınız için iyi çalışmalar …..

Kolay gelsin cüneyt bey tekrar size sorum var bu hafta 23+4 haftadayiz ultrason muayenesi sonucu total previa dedi doktorum bebegin eşi asagidaymis ve benim zaten ara ara kahverengi kanamam oluyordu bu yuzden dedi doktorum plesentanin yukarı çıkma ihtimali nedir birde ne gibi riskler beni bekler nelere dikkat etmem gerekir

Hocam 35 haftalık gebeyim idrar yolu enfeksiyonum var tedavi oluyorum erken doğum olabilir mi Teşekkürler

Hocam 35 +3 günlük gebeyim idrar yolu enfeksiyonum var bebek ciğeri için iğne vurdular bana bir haftadır tedavi oluyorum antibiyotik ve adalat kullanıyorum buna rağmen çok az sancım var erken doğum olabilir mi . Ve bu haftada olan doğumlarda kuvez gerekiyor mu.

Merhaba Cüneyt Bey; 35+2 haftalık hamileyim bugün ilk kez nst ye girdim ve sancı çıktı.Karnımda çok sık sertleşme vardı ama hiç sancı hissetmedim bu zamana kadar.Çok ayakta kalınca, yürürken, otururken sürekli taş gibi olup sivriliyor ve göbek bölümüne topak oluyordu bebeğim.Progestan 200 mg verdi.Bebeğin gelişimi haftasına göre çok normalmiş ama tam detaya girmedi daha çok küçük mümkün olduğunca geciktirmeye çalışıcaz dedi.Kasılma hissedersen gel nst ye gir dedi.Rahim ağzı boyu kontrolü yapmadı yada ciğer geliştici gibi bi tedbir de alınmadı. Sadece progestan yeterli mi?ilk gebeliğim endişe ediyorum.

Cünety Bey İnternette öyle şeyler görüyor ve okuyorum ki inanın korkuyorum. Ne kadar doğru yada ne kadar yanlış çok ayırt etmeden okuduğuna inanma ve kaygılanma var bende bu sıralar.İnanın bir uzmandan böyle bir bilgi almak içime su serpti.Progestan kullanımında bir sorun olmaz ama öyle değil mi?Vajinal yolda almam gerektigini söyledi doktorum.

Doktor bey merhaba
32 haftalık hamileyim bikaç gündür bebeğin hareketlerinde azalma var.erken doğum riskinden ciğer geliştirici iğne oldum 2 gün önce.nette bu haftalarda hareketlerde azalma normal yazıyor ama bazıları saatte 10 defa yazmış bazıları bir gün içinde 10 defa kafam karıştı size sormak istedim.normali nedir bebrk hareketlerinin bu haftada.ne zaman endişe edip doktora danışmalıyım.

Teşekkürler cevabınız için.iyi günler dilerim..

Mrb Cüneyt Özcan bey ben erken doğumdan dolayı iki çocuğumu kaybettim şimdi üçüncü hamileliğim dikiş atılacak ama benim yinede korkularım çok fazla dikiş atıldıktan sonra sürekli yatacakmıyım Nasıl davranıcam doğum sırasında dikiş açılınca uyuşturuluyo mu Nasıl oluyo

Doktor bey benim 20. Haftadan beri kasilmalarim oluyor.su an 28 haftaligim Doktorum gunde 3 kez progestan kullandiriyor ve 15 gunde bir proluton depot igne yptiriyor ama kasilmalarm gecmiyor saatte 6 kez dahi oluyor ve canimi acitiyor bunu gecirecek baska bir ilac yok mu rahim uzunlugu 27 mm

Merhaba cuneyt bey oncelikle yanitiniz icin cok Tesekkur ederim. Ben internetten hep adalat crono adli ilacin faydali oldugunu gordum aklimda neden o ilaca.baslamadigimiz kaldi. Cunku hem agrilari hem.kasilmalari.geciriyor diye yaziyordu. Ilk baslarda kasilmalarim daha azdi bunlarin artiyor olmasi da.bir tehdit mi sizce? Hak verirsiniz ki hamilelik cok farkli bir psikoloji ve annenin icinde var olan kaybetme korkusu cok urkutucu. Simdiden tekrar tesekkurler

Doktor bey tekrar merhaba sancilar nedeniyle biz adalat cronoya basladik kasilmalarim biraz azaldi ancak gun icinde adet sancisi gibi agrilarim oluyor bunlar normal mi sizce? Birde bebegimin kafasi dogum kanalindaymis bu sekilde son haftaya gelebilme imkani olur mu 30. Haftadayiz?

Cüneyt bey bir sorum daha olacak size
Doktorum sıvı gelip gelmediğini kontrol et dedi bana çamaşırımın ıslanmasına bakarak.ben vajinal progestan kullandığım için sürekli akıntım ve ıslaklık var zaten başından beri. Amniyon sıvısının azaldığını başka nasıl anlarım acaba bebek hareketleri falan bir fikir verir mi? İyice paranoyak oldum 10 günde bir kontrole gidiyorum ama o 10 gün geçmek bilmiyo sıvı azalacak bişey olacak bebeğe diye. Bu arada 33. Haftamdayım

Cuneyt bey ben 5.hamiligimi geciriyorum ama canli cocugum 1 simdi 27 haftalik 3gunluk hamileyim bebek asagida dogum pozisyonu almis dedi ayrintili utrasyona gittigim 21 haftaliktim oyle dediginde doktor erken dogum riskim var dediler erken dogum olursa bebegin durumu nasil olur sizce erken dogum olabilir mi ara ara kasilmalar oluyor

Hocam mrb ben 27 haftalik hamileyim iki gün önce hem tetenoz asisi oldum hem aynı gün kontrol oldum doktoruma herşeyin normal olduğunu hatta ilaç kullanmama bile gerek olmadığını soledi doktor fakat bebegimin hareketlerini iki gündür hiç hissetmiyorum asiya bağladım bu durumu vurunmadan önce eşim bile hissediyordu ama şimdi tatli şeyler yesemde hissetmiyorum tekrar gidip muayene olmalimiyim şimdiden saolun hocam çok tedirginim

Hocam bende 22 haftalik gebeyim son iki haftadir karnim cok serlesiyo ve agriyo bu agri bacaklarimada vuruyo sizce normalmi doktorumu aradim sordum normal diyo bide uzun yolculuga cikacam ne yapmaliyim sizce

Hocam bide sirt ustu yatamiyorum cok kasiliyo karnim hic uyuyamiyorum agridan

Hocam 15 saat otobusle

Tesekur ederim hocam

Merhaba hocam 26 haftalik suyum geldi ve doğum gerçekleşti 1 kg doğdu bebek sırt üstü yatmış tim onun için olmuş olabilirmi

Merhaba doktor. Ben hamileliyin 31 haftasındayım.belimde agrılar oluyor.ara sıra kasıgımda sancılar hiss ediyorum.erken dogum ola bilirmi.olursada bebek yaşarmı?

Merhaba,uterus bicornis sebebiyle 32 haftalık bi doğumum var,şuan 2. Gebeliğim. 23 haftalığım,rahim ağzı 4.2 cm,kontrollerde herşey normal fakat karnımdaki sertleşmeler,kasılmalar sebebiyle proluton depot başladık,haftada bir. Kasılmalar azalsa da ara ara yine oluyor. Yarın iğne günüm ve şuan yine adet sancısı gibi ağrım var. İğneye rağmen kasılmalar normalmidir. Durumumu nasıl değerl değerlendirirsiniz

Hocam gittiğim bir doktor 32 haftalık normal doğum yapmış olmamam çok şaşırdı ve tehlikeli olduğu için o haftalarda sezeryanın daha mantıklı olduğunu söyledi. Oysa ilk doğumumda bana hiçbir riskten bahsedilmemişti. Böyle bir durum varmıdır. Birde çift rahimde normal doğumda gebenin fazla ıkındırılmaması ve karnına bastırılmaması gerektiğini söyledi. Aksi halde rahmim yırtılabilirmiş. Şuan 35+1 oldum ve normal doğumda gerçekten böyle risklerim varmı merak ediyorum. Görüşleriniz benim için çok kıymetli. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba hocam ben 26+6 haftalık doğum yaptim. Bunu n sebebi ne olabilir?hamileliğin ilk ayında bilmiyordum yara yakılmış ti. Sebep o olabilir mi? Doktor herşey yolunda diyordu. Şuan bebeğim kuvezde 🙁 sizce bunun bi sebebi olabilirmi? Doktor tanısı yok dedi…

merhaba hocam ben bir sezeryanla dogum yaptım bir yıl öncede ektopik gebelikten ameliyat oldum şuan 25 haftalık gebeyim 2 gündür belimde ve kardım hafif adet sancısı gibi sancım var erken doğum riski olabilirmi olursa bu normalmi olur sezeryanlamı olur bu haftalarda yakın zamanda kontrole gittim bebeğin bası yukardaydı

Kolay gelsin hocam ben 35+3 günlük hamileymiş geçen gün san cim tuttu ve 2 cm acilmam olduğu söylendi evde benden nişan geldi sonra yine vajina muayenesinde açılmanın gerilediği söylendi sancılar var sizce dogum ne zaman gerceklesir

Merhaba hocam inşallah iyisiniz dir bir sorum olucak
23+3 gunluk hamileyim bu haftalarda bebeğin hareketleri herkes dışardan bile hissediyormus ama ben arada sol kasigim üstünde böyle sert şişkinlik hissediyorum birde gobek deliginin altında karnım içinde pit diye birşey duyuyorum hocam çok korkuyorum birde benim evdeki cocuk ayağıyla karnıma vurdu oki gündür sol tarafimda ağrı var birsey olurmu ben hareket falan hissetmiyorum normalmi

Cuneyt bey iyigünler ben 32 haftalık hamileyim bende yedi cm ve dört cm kistler var overkist.bebek 28 haftalık olarak görünüyor bu normalmi. yürürken zorlanıyorum ağrım oluyor uzanırken olmuyor ve hep sırtüstü uzanıyorum yan yatamıyorum. Erken doğum olurmu sezeryan olursa onunla birlikte alınırmı

Cüneyt Bey çok teşekkür ediyorum overkistleri aldırmasam sorun olurmu bu ilerde kötü huylu olurmu . Şu durumda öneriniz sezeryanmı normal doğummu. Erken doğum olma durumu olabilirmi şu durumda. Saygılarımla

Birşey daha yazmayı unuttum bende 20 haftadayken torsiyon oldu hastanede beş gün yattım ama ameliyatı kabul etmedim

Hocam ters bir durum olduğunu vücut belli eder mi

Mrh hocam cevaplariniz icin cok tesekkur ederim herkesin icini rahatlatiyirsunuz hocam bu ciger gelistirici ignelerin bebege etkisi nedir bebekte saglik sorunu olustururmu kac toz yapilmali

35 haftalik hamileyim sancilarim basladi doktora gittim 1 cm acilma var dedi bebegim icin endiselenmelimiyim evde dinleniyom ama dogumum ne zaman olur diye dusunuyom bebekte nefes darligi gibi problemler olabilir mi bilgilendirirseniz sevinirim

Merhabalar, ben 17 haftalık hamileyim. Dün karnımın sol tarafında dinlenme halindeyken, irkilmeme sebep olacak bir farklılık hissettim ve dokunduğumda sol tarafımın sertleşip kabardığını gördüm. Bebegin orda toplandığını hareketini hissettiğimi düşünerek mutlu oldum ama bunun yalancı kasılma olabileceğini öğrenince biraz korktum. Bu tarz tek tarafa toplanma durumu bu haftalarda normal midir? Aydinlatirsaniz sevinirim. Teşekkürler.

Merhabalar hocam ben 34 haftalik hamileyim son 2 gündür bebek bi yerde toplanıyor ve canımı acıtacak kadar kasılıyor bu sırada da sanki tuvaletim geliyor gibi hissediyorum . Lavaboya çıktığım zaman ise yanma oluyor zaman zaman ise belimde nefes almamı zorlaştiracak bi ağrı oluyor fakat kasıklarm da felan hiç ağrı yok . Sizde Bu erken doğum belirtisi olablir mi ? Acile gittiğimde baktılar açılmam felan yok dediler fakat ben çok endişeleniyorm şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Cüneyt bey bir sorum olacak 22.haftada rahimde açılma sebebiyle serklaj yapıldı hamile kalmadan önce de rahimden ameliyat oldum perde vardı su an 32.haftalik karnimda sertlesmeler var bebek hep toplanıyor doktora gitmeli miyim erken doğum riski var dedi doktorlar cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba doktor bey bgn 28+0 haftaligim bebeğim çok hareketli ve kasiklarda daha çok oynuyor çoğu kişi erken doğar asagida bebek mi olur diyolar moralim bozuldu.bazen kasılma ve tek taraflı sertleşme yasiyorum doktorum normal artık olacak ddi bunlar için magnezyumda içiyorum agrim yok.asagida olursa doğar fln ddiler korkuyorum erken dogmasindan.yasim 25 ilk gebeligim daha önce dusugum yok.bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Cüneyt bey, ben 21+3 günlük hamileyim ve ilk gebeligim. Rahim ağzı açıklığım 2.60 cm olduğunu söyledi doktorum. Günde 1 defa progesteron kullanıyorum. Şuanki durumum için sadece bu tedavi yeterli olur mu? Ayni zamanda yatak istrihati yapiyorum. Aşırı stres ve uzuntu bu rahim agzi acikligimi arttirmis olabilir mi?Bebegimin uzun kemiklerinde de kısa lık varmış. Doktorum 3-4 hafta sonra bu durumu tekrar değerlendireceği ni söyledi. Bu durumda beni çok endişelendiriyor. Teşekkür ederim

Cüneyt Bey bebeğin gelişiminde 3 haftalık bir gerilik var bu gerilik ne anlama geliyor.şimdi 33 haftalık bebek ama 30 haftalık olarak görünüyormuş. Bu bebekte bir özür anlamınamı geliyor.daha öncede yazmıştım yedi cm kist ve dört cm kist olduğunu bunu normal doğum yaptıktan sonra aldırmam gerekiyormu overkist.adet tarihine göremi doğum olucak yoksa ultrason tarihine göremi adet tarihine göre 30 haftalık görünüyorum.

Birde Cüneyt bey yürüyemiyorum ağrılarım olıyor göbek deliğinde ve kasıklarımda kasılma oluyor nefes almakta zorlanıyorum beş dklık yolu yarım saatte yürüyorum bunlar normalmi. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapmamda sakınca olurmu kistlerim olduğundan.

Hocam mrblar ben 33+2 hamileyim hipertansiyondan dolayı ilaç kullaniyorum.Geçen gün nst ye girdim ve doktorum kasilma var ve erken dogum risk var dedi.Tedbir amaçlı iğne ve bi ilaç daha verdi.37.haftaya kadar bazı belirtiler olmadığı sürece bekleyelim dedi,sonra da risk gorursem alirim dedi duruma göre.Merak ettgim bu ilaçlar acaba ne kadar korur nekadar fayda sağlar teşekkür ederim şimdiden i iii gunler

Hocam bu arada verdiği iğne ciğer geliştirici ve ilac adalat gunde 2 tane.Kullandığım tansiyon ilacı ise alfamet gunde yarım.

Merhaba doktor bey,bende uterus bicornis var.ilk gebeliğimde 32+6da doğum yaptım. Şuan 26+6 günlük hamileyim.bir hafta önce rahim ağzı 4.2 cm idi. Kontrollerde bi sıkıntı yok fakat karnımdaki sertleşme ve kasılmalar nedeniyle 22. Haftadan beri haftada bi kez olmak üzere proluton depot vuruluyorum,artı magnezyum kullanıyorum.başlarda çok çok azalmıştı kasılmalar fakat şuan biraz daha arttı. İğnenin faydası olmuyo mu acaba,ne yapmam lazım. Bide bebeğin karın ölçüsü 18 gün kadar ileri çıktı. Bu konuda görüşünüz nedir. Şimdiden teşekkür ederim

Hızlı,ilgili ve açıklayıcı cevabınıza çok teşekkür ederim.

Hocam şuan 29+1 günlük oldum. 4 gündür 10-15 dakkada bir kasılmalarım oluyor,doktorum vajinal ultrasonla rahim boyunu ölçtü,4 cm,sancı olsaydı çoktan açılma olurdu dedi,proluton ve progestana ek olarak adalat crono 30 mg başlattı günde iki kez,durumumu ve tedaviyi nasıl değerlendirirsiniz

Merhaba Cüneyt Bey, öncelikle teşekkür ederim yardımlarınız için. 26 haftalık hamileyim kanamam oluyor sık sık ve doktor bugün 1 cm açılma olduğunu söyledi. Erken doğum olabilirmiş. Açıklık çok hızlı artar mı en azından 4-5 hafta daha bekleyebilir mi?

Salam doktor bey.ben 30 haftadayim ve ikiz gebelik.kasilmalarim onceye gore daha az ve esas geceler artar.kasilma oldy zaman nefes alamiyorum.bu kasilmalari nst yaptirirsam eger nst zamani kasilma olmazsa yinede nstde gosterirmi eger kasilma varsa,cunki kasilmalari en cok geceler hiss ederim.rahim boyu normal ve agrilarimara sira az biwey olur.haftada1proluton,gunde2kez progesteron,nifdipin kullanirim,ciger iynesi yapildi ve 14 haftada serklyaj,pessari halkada yapilmiw.sizce bu wekilde kacinci haftaya kadar dayana bilirim?wimdiden cox tewekkur ederim.

Merhaba lar hocam ben şu anda 32 haftalik hamileyim sürekli kasilmalarim oluyor adet sancısı gibi başlibaşlıyor sonra bacakların uyuşuyor ve belime vuruyor ağrı dün doktora gittim çocuk çok aşağıda dedi ve erken dogum olabilir dedi progestan kullaniyorum 200ml günde iki defa bu yeterli mi ve eğer bu haftalarda dogum yaparsam bebekte ciddi sorunlar olurmu 1900 gr dedi doktor

Cevabınız için teşekkür ederim doktor bey.size yazdıktan bir gün sonra hastaneye gittim nst te az sancı çıktı serum ve yarim adalar crono verdiler doktorum ilaca devam etmemi söyledi yarım olarak.açılma ve kısalma yok dedi ilacın içinde kırmadan kullanın demiş zararı var mı bu şekilde kullanmamin

Merhabalar 19 haftalık hamileyim. Rahimde kasılma ara ara olurdu ancak dün çok fazla olmaya başladı. Özellikle yatağa yatarken, sırt üstü sağdan sola donerken her defasında karnım sertleşip bölgesel olarak kabarmaya başladı. Bebeğimin hareketlerini de hissedemiyorum endişeleniyorum ne önerirsiniz. İlginiz için çok teşekkürler.

Merhaba doktor bey Ben 37haftalik hamileyim doktorum suyun normalin altında olduğunu söyledi ve ben normal doğum yapmak istiyorum buna engel midir şu an biraz canım sıkıldı detaylı ultrason ve net sonuclariyla gelmemi soyledi

MERABALAR 32 HAFTALIK HAMİLEYİM AKINTI İLE SU KARIŞIK BUGUN GELDİ KASIKLARIMIMDA AGRIVAR AMA FAZLA DEGİL ÖZEL GÜN AGRILARIM VAR BELİMDE BİR SORUN TEŞKİL EDER Mİ

Merhaba doktor bey ben 33 haftalık gebeyım 1 hafta önce çok sık kasılmalarım olduğu için doktor hanım bana ciğer geliştirici iğne verdi. İki akşam iki sabah vurulmak üzere. Ayrıca proluton iğne veedi haftda bir ve gunde ıkı kez progestan kullan dedi. Ben bu progestanı agız yolu ile alıyorum. Bir de mantar olduğu için vajıhex verdi. Vajıhexi kullandıgım zaman cok fazla su gibi akıntım oluyor kaşıntımada olmaya başladı. Size sorum şu progestanı yanlışmı kullanıyorum. Bu celestone iğnenin bebeğime zararı olır mu? Bu su gibi akıntı ilaçdan olur mu ?

Teşekkür ederim cüneyt bey.İçimi rahatlattınız. Ultrasonda 35 haftalık ggozukuyor. Ilactan sonra hareket etmeyınce Zarar verir mi diye korktum. Bi de zararlı oldugundan bahsedıyor ınternette. Ben progestanı yanlış mı anladım acaba dıye soruyum dedim. Agızdan kullanırsam zarar vermesin diye. Vajıhexide kullanınca cok akıntım oldugu için korktum bebeğin suyumu diye.

Doktor Bey, erken doğum riski olan her anneye bebek için ciger geliştirici iğne yapılabiliyor mu? Yoksa gebelik haftası ve erken doğum riski oranına mı bağlı bu ignenin yapılması? Bu iğne en erken gebeliğin kaçıncı haftasında yapılabilir? Teşekkür ederim

Merhaba doktor bey,daha öncede yazmıştım size,uterus bicornis sebebiyle erken doğum riskim var. 29. Haftamdayım.Gün içinde sık olmasada kasılmalar yaşıyorum. Haftada bir proluton depot kullanıyorum. Bugün progestan 200 ml yazdı doktorum. Kasılmaların sık olunca iç dedi. Ama eczacı kutunun üstüne günde 3 kez yazmış. Ben doktorun dediği gibi sadece kasılma hisseytiğimde mi kullanmalıyım yoksa önlem amaçlı günde 3 kez mi. Birde bugün çok yoruldum ve şuan kasılmalarım baya fazla olmaya başladı. Yorgunluk kasılmayı etkilermi.

Hocam merhaba,ben 35+6 haftalık oldum çok şükür. Tokoliz tedaviyi bıraktık. Şimdiye kadar oldukça hareketsiz bir hamilelik geçirdim fakat yürüyüş vs. nin normal doğumu kolaylaştırdığını okuyorum. Şu andan itibaren günlük yürüyüş yapmamın bi sakıncası olurmu,ve bu saatten sonra bir işe yararmı?

Hocam 35 haftalik gebeyim dün geceden beri adet sancısı gibi sancıların oluyo ara ara erken dogum riskim ve tansiyondan dolayi kullandigim ilaclar da var acaba dogum belirtisimi nedir başka bi belirti şu an yok hocam

Cüneyt bey merhabalar bi sorum olucaktı . Tüp bebek yöntemi ile ikizlere hamileyim 17. Haftada tesadüf üzeri rahim ağzında hunileşme ve kısalma olduğu farkedildi 15 mm ile ameliyata alındım serklaj uygulandı ameliyattan 1 hafta sonraki ölçüm 30 mm doktor işlemden sonra umutlu konuştu sulcid elevit magosit ferrum ve günde 3 kez vajinal yoldan progestoron verdi . Sürekli yatak istirahati yapıyorum bu şekilde tekrar rahim ağzı açılması olabilirmi ?

Merhabalar hocam 35 haftalik hamileyim 2 gündür belimde şiddetli ağrı var sanki adet olucakmisim gibi bacaklarima kadar vuruyo erken doğum belirtisi olabilir mi ?

Merhaba Cüneyt bey bsn 34+5 gunluk gebeyım. Karnım saga ve sola dondugumde sureklı bır yere toplanıyor ve düz yattıgımda da sankı karnımın bır bolgesınde taş varmış gıbi sıvrı o bolgesı yuksekte duruyor. Günde yaklaşık 25 kez felan oluyor. Erken dogum olması rıskıyle ılac kullanıyorum. Böyle boynuz varmış gibi bır görüntü oluşuyor karnımda. Sivri bir dağ gibi. Aşırı sert. Korkum şu bu bır yere toplanmaların bebeğime zararı olurmu. Onu sıkıyormuş gibi oluyor çünkü. Etrafımdakı kişilere. Sordum. Gosterdım bizde böyle. Birşey olmadı dediler.

Merhaba doktor.Ben 30 haftasinda ciger acilmssi icin igne yaptirdim.simdi 34 haftamdayim acilmis ola bilirmi cigerler? Bide ultrason gosterirmi cigerin acilmasini?

Merhabalar Cüneyt bey. Ben 36+3 günlük gebeyim. Dün gece şiddetli bel ve karın ağrısı ile hastaneye gittim. Nst de sancılarım çıktı. Ayrıca yaklaşık iki aydır suyumun fazla olması nedeniyle ile 3 günlük periyotlarla 3 kez endol kullandım. Dün gece doktorum 3 günlük yatış verdi. Ciğer geliştirici iğne,serum endol fitil ve yarı doz adalat verdi. 37. Haftayı doldurmayı hedefliyorum dedi. Ayrıca bebeğim 34. Hafta tekrar başını yukari çıkardı yani makam görünüyor. Ben normal doğum yapmak istediğim için 40. Haftaya kadar bir umut döner diye bekliyordum. Ancak yaşadığım bu durum tedirgin etti. Acaba bu tedavi ile gebelik sürecim 40 a kadar uzar mı yoksa 37. Hafta tamamlaninca sezeryan mı olur. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Mrb hocam ben 36+5 gunluk hamileyim dün sağlık ocağına gittiğimde hemşire göbegimin düştüğünü erken dogum olma riskinin olabileceğini soledi inanılmaz üzüldüm ben agri sizi kanama kasılma hiç bisey hissetmiyorum bebeğim çok hareketli göbek cevremde sol tarafında sèrtlesme oluyo saniye içinde geçiyorum içinde çok fazla tekrarliyo kasılma dedikleri bumu hocam ilk gebeligim gobegim düştü diye erken olurmu

1K
0
Yorum yapabilirsiniz.x