Gebelik ve Beslenme

Gebelikte beslenme için ayrı bir başlık açılması aslında beni hep üzmüştür aslında; çünkü tek cümle ile genel beslenme kurallarına ilave edilecekler anlatılabilirdi. Tabii bunun için DENGELİ BESLENMEYİ bilen bir toplum olmamız gerekirdi. Yani, aslında dengeli beslenme kurallarını gebelikte de uygulamaya devam edeceğiz ancak bu konuda eksiklerimiz olduğunu bildiğim için DENGELİ BESLENME konusunu da kapsayan bir yazı hazırlamak zorunda kaldım.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, gebelikte dengeli beslenmede ANA AMAÇ bana göre anneyi korumak ve içindeki küçük canavarımızın, annenin tüm besin depolarını tüketerek ona zarar vermesini engellemektir.
Tabii ki annenin sağlıklı beslenmesi, sorunsuz bir hamilelik geçirebilmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek açısından son derece önemlidir. Ama dengeli beslenmeyen bir annenin dahi bebeği, biraz daha düşük doğum ağırlıklı dahi olsa yine de gelişebilir ama annede oluşabilecek dengesiz beslenmeye bağlı hasarlar geri dönüşümsüzdür. Diğer bir sıkıntı da, gebeliğiniz boyunca etrafınızdakilerin gerçekte yarar getirmeyecek hatta zararlı olabilecek bir sürü tavsiyede bulunmadır. Bunlardan en önemlisi de iki CAN taşıdığınız için iki kat yemeniz gerektiğidir ki fazla alınacak kilo her ikinize de sadece zarar verir. ASLINDA gebelik boyunca yediğiniz total yemek miktarını arttırmanız değildir istediğimiz; sadece aynı miktarı 3 öğünden 6 öğüne bölmeniz ve dengeli besin grupları ile süslendirmenizdir.Diğer bir konu da, gebeliğin ilk üç ayında o kadar bulantı kusma arasında nasıl dengeli beslenileceği. Doğrusu ben ilk üç ay konusunda gebelerimin sadece sıvı tüketebilmelerini ve canları ne isterse , neden tiksinmiyorlar ise onunla beslenmelerini öneriyorum. Üçüncü ayın sonunda ancak 5 cm olan embryo zaten yeterli olan annenin rezervleri ile yeterince beslenebilecektir ama susuz kalan bir gebenin kanına karışacak olan ketonlar bebeğe ulaşarak beyninde hasar oluşturabilirler. Gebeliğin ilk trimesterında en büyük tehlike gebenin susuz kalmasıdır. Ancak gebenin gebeliğin ilk üç ayında kilo kaybının %10’un altında olması gerekmektedir. Aksi halde hastanede takibi ve beslenmesi gerekebilir.Gebeliğin 11-12. Haftadan sonra bulantı kusmalar düzelecek ve iştah artacaktır. Aslında asıl sorun bundan sonra başlamaktadır. Çünkü gebelerde doyma merkezi, normal insanlara göre iki kat daha geç doyduğunu algılar ve bu da çok daha fazla yiyecek tüketilmesine sebep olabilir. Ne yazık ki gebe çoğu zaman bunun farkında değildir. İşte bu nedenle de genellikle iştah artması ve aşırı kilo alımından bahsederiz. Yapılan araştırmalarda gizli kamera çekimleri sonrası gebelere kahvaltıda kaç dilim ekmek yedikleri sorulduğunda genellikle 3-4 dilim cevabı alınmış oysa çoğunu yaklaşık bir ekmeği bitirdiği videolarda görülmüştür. Burada olay gebemizin ‘yalan söylüyor’ olması değil, farkında olmamasıdır. Bu nedenle benim önerim, kilo alımı fazla olan gebelerin yemeklerini mutfaktan uzakta yemeleri, masaya fazla ekmek konulmaması ve yeme süresinin daha uzun tutulmaya çalışılmasıdır. UNUTMAYALIM Kİ, hassas olan gebemize kilo ile ilgili şakalar yapmak veya onu rencide etmek hoş olmadığı gibi haksızlıktır da.
Beslenmenin gebeliğin sonucunu etkileyen diğer pek çok değişkenden bağımsız olarak ele alınıp iyi ya da kötü beslenmenin anne ve bebek sağlığı üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde değerlendirebilmek pek mümkün değildir.Örneğin sosyoekonomik nedenlerle kötü beslenen bir anne adayının genelde sağlıksız çevre koşullarında yaşaması ve yeterli tıbbi destek alamaması ihtimali hayli yüksektir.Gebeliğe düşük bir kiloyla başlayan ve hamilelik sırasında da az kilo alan anne adaylarının düşük doğum kilolu bebek (2500 gr dan az doğum kilosu) doğurma olasılığı yüksektir.Bunun tam tersi de doğrudur,yani gebeliğin başında fazla kilolu olan ve hamilelik sırasında da fazla kilo alan bir kadının iri bebek doğrurma olasılığı artar.Bu nedenle annenin gebelik öncesi vücut kitle indeksi (body mass index = BMI) gebelik sırasında alınması gereken ideal kiloyu etkiler.Buna göre;BMI Önerilen toplam kilo artışıDüşük kilo <19,8 12,5 – 18
Normal kilo 19,8 – 26 10 – 14

Fazla kilo > 26 7 – 11,5

Normal sağlıklı bir kadında tüm gebelik boyunca önerilen kilo artışı 10-13 kg’dır. Bu 10 kilonun 5 kilosu anneye, 5 kilosu ise bebeğe ve ona ait oluşumlara (plasenta, amniyon sıvısı) aittir.

Beslenmenin gebeliğin başlangıcından önce dahi düzenli olması gereklidir. Bugün gebelik olasılığı bulunan her kadının nöral tüp defekti (Kafatası veya omurgada oluşan gelişlim bozuklukları ile birlikte beyin yada omuriliğe ait bazı dokuların veya bunları koruyan zar yapılarının normalden farklı olarak ciltaltı veya üzerinde yeralması) olasılığını azaltmak için diyetle ya da ek olarak günde 0,4 mg Folik asid alması önerilmektedir. Daha önceki gebeliklerinde nöral tüp defekti öyküsü olan kadınlarda bu miktarın 10 katına çıkarılması gerekir. Diğer doğumsal problemler veya daha sonra ortaya çıkan başka sağlık sorunlarından örneğin çocukluk çağı kanserlerinden korunmak için gerekli olabilecek diyet değişiklikleri konusunda kesin kabul edilmiş bir veri yoktur.

Son yıllarda folik asid alımı konusunda aşırı bir hassasiyet oluşmaya başlamıştır.Aslında özellikle Türk mutfağından dengeli bir beslenmesi olan bir kadında günlük ihtiyacın sadece yiyeceklerden alınması mümkündür. Örneğin ette, yeşil sebzelerde, yumurtada , beyaz ve esmer ekmekte folik asid bulunmaktadır. (Bakınız tablo:…) Fazla alınman miktarın vücutta depolanmadan atılması nedeniyle fazla miktarda folik asid tüketimine ait bir olumsuzluk bildirilmemiştir.

Gebeliğin toplam 80.000 kcal ek enerji ihtiyacı oluşturduğu bunun da günlük 300 kcal fazla enerjiye denk düştüğü hesaplanmıştır.Bu 300 kcal 10 patates cipsinin kalori miktarına denktir.Ama kesinlikle söylenebilir ki bu ek kalori gereksinimini patates cipsi yerine bir bardak süt ve bir sandviç ile karşılamak çok daha sağlıklıdır.Gebelik boyunca beslenmedeki temel kurallardan biri kalori değeri yüksek ama besin değeri ve doyuruculuğu az yiyeceklerden uzak durmaktır

Gebelik öncesi ve sonrasında beslenme alışkanlığı ile ilgili önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.
1) Gebelik Öncesi:Kilo durumu ve beslenme alışkanlığı değerlendirilmeli. Egzersiz alışkanlığı edinilmeli ve zararlı beslenme alışkanlıkları giderilmeye çalışılmalı . Kötü beslenme ile gereğinden fazla ya da az kilo almanın doğuracağı sonuçlar konusunda bilgi sahibi olunmalı .

2) Gebelik Boyunca : Günlük besin alımı değerlendirilmeli, besleyici değeri yüksek olan kaliteli besinlerin alınmasına ve gıdaların çeşitlendirilmesine dikkat edilmeli. Kilo artışı doktor ziyaretleri haricinde de takip edilmeli ( en az haftada bir kez tartılmalı). Özellikle gebeliğin ilk ayı boyunca, başlangıç kilonuza göre

Kimyasal maddelere ve ilaçların alımı konusunda çok dikkatli davranılmalı.Uygun egzersiz programları hakkında bilgi edilmeli ve uygulanmalı.Mevcut kansızlık olmasa bile demir desteği alınmalı.

Gerekirse bir diyetisyene başvurulmalı, burada ben gebelikte beslenme ile ilgili genel prensipleri başlıklar halinde sunacağım. Burada bir beslenme tablosu vermeyi kişiden kişiye değişkenlik göstereceği ve standart olmayacağı için doğru bulmuyorum.

Genel olarak gebelik boyunca

• 3 ana öğün ve en az iki ara öğün tüketilmelidir
• Öğünlerin gebelik öncesine göre daha ufak tutulması daha yavaş yenmesi ve besinlerin mümkün olduğunca fazla çiğnenmesine dikkat edilmelidir.
• Gün içinde farklı zamanlara dağıtılmak üzere 8 bardak kadar su içilmesi uygundur
• 3 su bardağı veya 2 büyük bardak süt veya süt grubu besin tüketilmelidir.
• En az bir öğünde hayvansal protein içeren bir porsiyon alınması uygundur.
• Akşam yemeklerinin daha hafif ve sindirimi kolay gıdalardan oluşması tercih edilmelidir.
• Lifli gıdaların tüketilmesi gebelikte sık rastlanan bir sorun olan kabızlıktan korunmak açısından önemlidir

Besin Değişimleri

İçerdikleri kalori miktarı ve besin öğeleri açısından benzerlik gösteren yiyecek maddeleri farklı besin gruplarında toplanabilir.Sağlıklı bir diyette bu besin öğelerinin hepsi belirli miktarlarda bulunmalıdır.Gebelik sırasında da dengeli beslenme konusunda bu gruplardan yararlanılabilir.
Besin değişim grupları 1) Ekmek (Tahıl)grubu
2) Süt grubu
3) Et grubu
4) Baklagil grubu
5) Sebze grubu
6) Meyve grubu
7) Yağ grubu

Protein

Proteinler hücrelerin temel yapı taşlarıdırlar ve amino asit denilen yapılardan oluşurlar. Doğada toplam 20 çeşit amino asit vardır. Amino asitlerin bir kısmı vücutta diğer maddelerden üretilebilirken esansiyel amino asit adı verilen 8 tanesi vücutta üretilemez ve mutlaka besinler yolu ile dışarıdan alınmaları gerekir. Hayvansal proteinler bu 8 amino asidin tümünü de içerdiğinden komplet proteinler olarak adlandırılırlar ve beslenmede son derece önemlidirler.

Proteinleri saç telinden tırnağa kadar vücutta bulunan tüm hücrelerin yapı taşı oldukları gibi beyin ve sinir sisteminin gelişimi içinde yaşamsal öneme sahiptirler. Bu nedenle hamile kadınarın günde 60-80 gram protein almaları önemlidir.

Proteinin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. Et, kümes hayvanları ve balık komplet proteinler içerirler. Bunun yanısıra süt ve süt ürünleri de hayvansa protein gereksiniminin karşılanması açısından yeterli olabilir.

Süt ve süt ürünleri

Gebe bir kadın güçlü kemikler ve dişler için bebeğe gerekli olan kalsiyum ve diğer elementleri sağlamak maksadıyla en az 1-2 bardak süt içmelidir. D vitamini takviyeli sütler varsa bu çok daha iyi olur.Gaz ve hazımsızlık nedeni ile (laktoz intoleransı) süt içilemeyen durumlarda bunun yerine peynir ya da yoğurt yenebilir. Kalsiyum alımının yetersiz olmasi durumunda dışarıdan verilecek ilaçlar ile destek sağlanabilir.

Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, kurubaklagiller
Bu gıdalar vitamin ve mineral yanında protein de sağlarlar. Gebe kadında ve bebeğinde doku gelişimi ve yeni doku oluşumu için protein şarttır. Bu tür gıdalardan günde 3 öğün alınmalıdır.Baklagiller öğünün protein değerini arttırmak için peynir, süt ya da etle birlikte alınabilir.

Yağlar ve tatlılar

Bu grup gıdalar margarin, tereyağ, şekerlemeler, tatlılar, hafif ,içkiler snack tabir edilen gıdalar, salata sosları, bitkisel yağlar gibi besinleri içerir. Bu türden gıdalar öğünlerde tek başına alınmamalı sadece kalori açığını gidermek için yenmelidir.

Vitamin ve mineral desteği, demir ve folik asit

Hamile kadınlara pekçok vitamin ve minerali içeren ilaçları vermek rutin ancak gerekliliği hala daha tartışılan bir uygulamadır. Dengeli ve doğru beslenen hamile bir kadında dışarıdan vitamin desteği şart değildir. En iyisi vitamin ve mineralleri doğal gıdalar ile almaktır. Düzgün beslenildiği taktirde medikal desteğe gerek olmaz. Ancak demir ve folik asit bu durumun istisnasıdır.

Folik asit bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için kilit öneme sahip olduğundan hamile kalmadan önce alınmaya başlanması gerekir. Gebelikteki artmış demir gereksinimi doğal yollardan karşılanamaz. Bu nedenle özellikle gebeliğin 2. yarısından sonra dışarıdan verilen demir ilaçları ile destek yapılır. Türk toplumunda demir eksikliği anemisi çok sık görüldüğünden gebeliğin başında yapılan kan sayımında anemi saptanması durumunda gebeliğin en başından itibaren desteğe başlanabilir. Gebelikte demir kullanımının bir başka önemi de kansızlık olmasa dahi hem anne adayının hem de bebeğin demir depolarını yeterli şekilde doldurmak için gerekli olmasıdır.

Su

Daha önce de bahsettiğim gibi Su hamilelikte alınmasına en önemli besin maddesidir. Kış aylarında günde en az 2-2.5 litre, yaz aylarında ise 3-4 litre tüketmek gereklidir. Faydaları anlatmakla bitmez ancak basitçe, vücuttaki toxinlerin atılmasında ana rol aldığı gibi hücre yenilenmesi ve rahmin ve round ligamentin gereksiz kasılmalarını da azaltmaktadır.

Tuz

Geçmişte gebelikde tuz tüketiminin kısıtlanmasının gerektiği düşünülmekteydi. Günümüzde ise bunun gerekli olmadığı normal miktarda gıdalar ile alınan tuzun yeterli olduğu ve kısıtlamaya gidilmemesi gerektiği kabul edilmektedir.Hamile bir kadın günde 2 gram tuz almalıdır. Yetersiz ya da aşırı tuz alımı anne adayının sıvı elektrolit dengesini olumsuz şekilde etkiler

Vejeteryan diet

Sakıncalı olmakla birlikte belirli kurallara uyulmak kaydıyla gebelik sırasında vejeteryan diete devam edilebilir.

En çok sorulan konulardan biri ise gebelikte BİTKİ ÇAYLARI ve etkilerini ayrıca, bir başlık altında sitemizde bulabilirsiniz.

Üye Ol
Bildir
72 Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Merhaba doktor bey son regl 3 aralıkta gördüm.31 aralıkta kahverengi 4gun süren lekelenmem oldu.3gundur de kanamam oluyor âdet gibi değil.5 ocakta beta hcg 32… 7 ocakta ki ölçümde 56 çıktı .Doktorum progeston 3×1 ve 1 hafta rapor verdi.Doktor bey yerlesme kanamasi olabilir dedi Annemde bana hamileyken üzerine adet görmüş ve 4 ay sürmüş hamileligini fark etmesi ?. Pıhtı şeklindeköyü kıvamda kan geldi ama hicbir agrim yok sükür 11ocakta tekrar degerime bakılacak. 6ay öncekendiliğinden düşen bir düşük yaptım ?

Hocam merhaba… Ben 11 hafta 5 günlük hamileyim ve hamileliğimin başlangıcında adet olmuş gibi ağrılarım vardı fakat Dr. Um progesteron 3* 1. Verdi ve ağrılarım ara ara olması dışında durdu. Lakin son 4 gündür belimde aşağıya doğru adet görmüş gibi ağrılarım var, ( yalnız kasık ağrılarım bazen az oluyor, yok gibi)bu ne demek düşük olma ihtimali varmı ne yapmalıyım kontrolume 2 gün var lütfen acil cevap bekliyorum, 2 gün daha sabredemeyeceğim. Şimdiden teşekkürler

Mrb hocam bi haftadır kasık ağrım var 8 nisanda adet olmam gerekiyordu ama iki gündür koyu kahve leke görüyorum düzensiz bi şekilde belim agriyo ve gaz şikayetim var sizce hamilelik mi yoksa adet mo olucam tşk ler

Hocam adet oldum ama şiddetli ağrılarım oluyor normalde bi gün sürer di yaklaşık 10 gündür sancım var ve bulantım oluyor ne yapmalıyım bu arada Kasım ayında düşük yapmıştım kürtaj olmak durumunda kaldım sizce erken mj yeni bi hamilelik için istiyoruz fakat olmuyor tşk ler

Anlatamadım durumu galiba Özür dilerim hocama kasımda kürtaj oldum 4 aydır korunmuyoruz iki gündür adet oldum ama bitmeyen bi sancım var acaba nedeni ne olabilir erken mi diye sorduğum sizce beklemelimiyim biraz daha rahim toparlanmismidir bu arada 8 haftalik ti düşen bebeğim tekrar hamile kalmayi çok istiyorum

Merhaba hocam 18 haftalik hamileyim suana kadar bebegimi hiç hissetmedim ilk gebeligim bide esimde bende cinsel ilişkiden korkuyoruz bisey olur diye korkuyoruz doktorumuzda yasak koymadı yani bu konuda uyarıda bulunmadi cinsel ilişkinin normal doğuma katkı sağladığı soyleniyo bu nekadar dogru

Merhaba Doktor bey, 6 haftalık hamileyim ve bitmeyen mide ağrılarım var doktora gittiğimde gaviscon şurup verdi ama hiçbir faydasını görmedim ve bu ağrı yemek yememede engel oluyor ne yapacağım bilmiyorum su bile içince ağrı şiddetleniyor

Anladım hocam peki bunun için hangi bölüme muayene orman gerekir

Merhaba hocam 18 haftada bugün girdim beyaz bazen su gibi akintim oluyo kokusu yok son günlerde daha çoğaldı sanki hapsirdigimda bazen ayağa kalktığınızda oluyo korkuyorum açıkçası beni bilgilendirirseni sevinirim şimdiden tesekkurler

Mrb hocam öncelikle bize bu şekilde yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim istediğimiz zaman doktora gidemiyoruz benim sorum 21 haftaya girdik bugün kasiklarimda top gibi bisey hissediyorum sertlik hissediyorum oturup kalkarken hareketteyken filan istirahat ederken olmuyo acaba neden olur önemli biseymi doktorum 1 ay dolmadan ultrasonda bakmiyo

Merhabalar ben 15 haftalık hamileyim. Hamile kalmadan 3 ay önce folidice folik asit kullanmaya basladim. 4 haftalık hamileligimden beri de vinalac multivitamin kullaniyorum. Yalnız doktorum bana vitamini tavsiye ederken içindeki folik asit miktarının günlük ihtiyacı karsilayacagini, folidoce yi artık kullanmamama gerek kalmadığını söylemedi ve ben bu süre içinde hem multivitamini hem folik asiti kullandim. Fazla miktarda folik asit kullanımının gebelik üzerinde olumsuz etkisi var midir rica etsem beni aydınlatır mısınız? Teşekkürler

Yazınızda fazla miktarın vücuttan atıldığı yazıyor meşgul etmek istemem bazı yazılarda fazlasının otizm tehlikesine sebep olacağı yazıyor bunun hakkında bilgi almak istedim tekrar tesekkurler

Mrb Cüneyt bey gebelikte ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi

Meraba cüneyt bey benimde pek istahli bir hamile oldugum soylenemez 17.haftanin icindeyim 1 kilo aldim ve doktorum bebegin gelisiminin iki uç gun geriden geldigini ayrica plesantamda varisler oldugunu soyledi.bu tehlikeli bir durummu sizce..

Ben de hamileligimin 8. Haftasindayim. Tahlil sonuclarinda demirim dusuktu.doktorum 3.aydan sonra baslayacak sanirim.ilk 3 ay vitamin almanin sakincasi var mi acaba? D vitamini cinko ve balik hapi ozellikle.bir de iyot kalsiyum ve magnezyum takviyesi alanlar var. Bu vitamin mineral desteklerinin hepsini alabilir miyiz ilk 3 ay ve devaminda?

Hocam 13.haftanın içerisindeyim ve ilk Aylardan başlayan şiddetli mide bulantısı kusmalarim var zofran medpamid emedur hepsini denedim care olmadı serum tedavisi de gördüm kilo almak yerine 1.5 kilo verdim hicbirsey yiyemiyorum iştahım yok 13.9 olan hemoglobin 11.9 düşmüş ve su içemiyorum içersem hemen kusuyorum ne yapmalıyım artık psikolojim bozulmaya başladı bunların bebeğime bir zararı var mı nolur yardım edin hocam

Merhaba doktor bey. Ben regl gecikmesinden beş gün sonra hcg testi yaptırdım ve sonuç 0.13 çıktı. Tarlusal başladık. On gün sonra regl hala olmayınca yeniden test ve sonuç 490, İki gün sonra 1200. Progesteron ise 16. Size sorum bu değerler nasıl ve tarlusalın herhangi bir zararı olur mu ? Bir de ilk testte nasıl çıkmaz? Bu arada progestan başladık, gerekli mıdır ?

Cüneyt bey merhaba

10+1 günlük hamileyim doktorum en son 7 haftalikken görmüş ve kalp atışını bebeğimi gördüğümüz için bundan sonra ayda bir kontrole çağırdı haftaya bebeğim i göreceğim inşallah yalniz ben çok endişe ediyorum bebeğim iyi mi değil mi merak efiyorum kalp atışları hala var mıdir yok mudur bebeğim iyi mi değil mi nasıl anlaanlayabilirim bebegimin kalp atışı durmussa bedenimde değişiklikledeğişiklikler olur mu çok teşekkür ederim

Merhabalar cuneyt bey ben 35 haftalik hamileyim. Dr degistirdigimde uyarisiyla farkettim ki tsh degerim 2.76 t3 ve t4 degerim de hafif sinirin altinda. Tehlikeli olabilecegini soyleyip 25 mg lik ilac basladi doktorum. Testleri yenileyince degerlerin degismedigini gordugunde dozu 50mg a cikartti. Bebekte
zeka geriligine yol acabilecegini okudum. Endisem su ki tsh az yuksek t4 az dusuk olsa da boyle bi risk yine de olusabilir mi? Tesekkur ederim

Cok cok tesekkur ederim cuneyt bey hakkiniz odenmez

Merhaba doktor bey . Hamilelikte sakatat yemenin bi zararı var mıdır ?

Hocam 9haftalik hamileyim sürekli kusuyorum.beslenemiyorum günde 7-8 defa çıkartıyorum. Bebeğim için bi sorun olurmu bu durum.bu bulantilar ne zaman biticek kabus gibi 🙁

Hocam 8 haftalık hamileyim.surekli bulantim oluyordu.dr. premesis ilaçtan verdi sabah akşam yemeklerden önce iç dedi.5 gün falan kullandım ve iyi geldi bulantim azaldı baya.kullanmaya devam etmeme gerek var mı?Yada bıraksam bir zararı olur mu?

Merhaba hocam, 9 haftalik hamileyim oncesinde folik asit kullanmadin sonrada kullanmadim dr gerek yok dedi. Dogal yoldan al demisdi, mide bulantim var su eskisi gibi cok icemiyorum folik asit yada diger vitaminleri almamakla hatami ettim…cevrem kullanman gerek diyor her ne kadar kulak asmasamda aklima takiliyor… degerli bilgilendirmeniz icin simdiden tesekkur ederim.

Merhaba Cüneyt bey,

8 haftalik hamileyim.
Bugun börek içinde sucuk yedim ancak sonrasında ogrendimki sucuk yenmemesi gerekiyormuş:(
Bunun bebeğime bir zararı olur mu? Suan cok vicdanazabi cekiyorum:(

Cuneyt bey merhaba,

Gebelikte cay tuketimi be miktarlarda olmalidir acaba?
Tesekkurler,

Hocam ben tüp bebek tedavisi ile ikizlerime hamileyim.Beslenme konusunda hiç balık yemedim yiyemiyorum hamileliğim boyunca.Aile hekiminin tavsiyesi ile balık yağı aldim.Ama üzerinde kan sulandırıcı ilaç ile kullanmadan önce doktorunuza başvurun diyordu içemedim çünkü hersabah coasprin ve akşam hibor 3500 iğne oluyorum diğer vitaminlerden elevit magnezyum demir kalsiyum kullanıyorum doktor önerisi ile tabiki.25 haftalık hamileyim bu arada OMEGA 3 balık yağı kullanmalimiyim Bu kan sulandırılarak sıkıntı olur mu.Hibor 3500 u çocukları besleyen damarlarda pıhtılaşma olmasın diye alıyorum.

Doktor Bey merhaba,

Pregniofol İyot kullanıyorum ve şuan 12+4 günlük hamileyim.
ne zamana kadar kullanmaya devam etmem gerekiyor?

Cüneyt Bey merhaba,
Aşağıdaki ilaçlar gebelikte kullanılabilir mi acaba?

Decavit Pronatal
Krilom Omega-3
Devit-3

Değerli Hocam,
İlk olarak gebelikle ilgili önemli detayları belirttiğiniz ve ayrıca gebelik süresince sorulan sorulara en kısa sürede cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.

Gebe kalmadan 3 ay önce güvendiğim bir markanın 0.4 mcg folik asit vitaminini kullanmaya başlamış olup gebeliğimin 8. haftasında kullanmaya başladığım Devit vitamininin içinde 0.8 mg folik asit olduğu için bıraktım. Şu an 13. haftadayım ve Devit kullanmaya devam ediyorum. Fazladan folik asit alıyor olmak bir sorun yaratır mı?

Diğer bir sorum; Hemogram testinde HGB değerim 14.1 den 13.5 e düştü ,demirim gebe kalmadan önce 235 idi. Doktor Demir ilacı olarak Gyno Ferro Sanol’u verdi fakat içerisinde etken maddelerden 0.50 mg folik asit içeriyor olması ve çok fazla yardımcı madde bulunması sebebiyle kullanmıyorum. Ayrıca decavit içinde 60 mg Demir bulunmakta. Buna rağmen 100 mg eşdeğerinde ekstra bir Demir ilacı kullanmak gerekir mi?Gebelikteki demir ihtiyacı yaklaşık olarak nedir?
Son olarak gebe kalmadan önce düzenli olarak her akşam ev yoğurdu yerdim ancak gebeliğimin 6. haftasından sonra süt ve süt ürünlerinden tiksindiğim için bu gıdaları tüketemiyorum. Kalsiyum takviyesi almam gerekir mi?
Şimdiden çok müteşekkir olduğumu belirtmek isterim.İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba doktor bey 12haftalik hamileyim fakat hemen hemen butun yiyeceklerden tiksindigim icin beslenemiyorum, ayrica kusmalarim ve bulantim devam ediyor. Yiyebildigim birkac yiyecek var su dahi icemiyorum zaman zaman. Cokhalsiz kaliyorum. Bebegimi besleyememekten cok korkuyorum. Kacinci hafta itibari ile beslenememeye mudahale edilmeli ilac tedavisi varmidir.

doktor bey adetim geçimesi üzerine beta hcg yaptırdım 1349 çıktı doktor bi daha 2 hafta sonra çağırdı yani 7 haftalık oluyor o zaman hiçbişey söylmedi ben folikasit başladım sadece bu arada doktora gitmem gereklimi ?birde vitam.in takviyeleri değerler bakılıpta mı verilmeli ayrıca ilk 3 ay vitamin takviyesi verilirmi ?kandeğerim geçen ay tahlil yaptırmıştım hemoblobin 12.3 çıkmıştı bunun için takviye gereklimidir? teşekkürler

Değerli hocam merhaba,daha öncede size yazmıştım ve cevaplamistiniz.bugünde kadar 3tane gebelik kaybim var.bir normal yolla,bir asilama ve birde tüp bebek.ucunude değişik nedenlerle kaybettim.dördüncü sefer tüp bebek yaptık.tüp bebek denemesi olarak ikinci deneme.yasin 38.ilk tüp bebek denemesinde pgt yapmadılar.bunda özellikle ben istedim.su anda pgt den çıkan 3adet sağlıklı embriyomuz var.15gun sonra transfer yapılacak.benim sorum pihtilasma testlerinde diğerleri normal sayilmakla (FAKTOR V gibi)beraber Mthfr faktörlerinin ikiside heterozigot çıktı.ben folik asit olarak hangi dozu kullanmam geerektigini sormak istiyorum size.öncesinde bende 0,400mglik diz kullandım ama piyasadaki 5mg f….l adındaki folik asiti kullanmam gerektiği söylendi.bildiğim kadarıyla epilepsi hastaları şeker hastaları bu dozu kullanmak zorunda.yanlış bilmiyorsam tabiki.mthfr ikiside heterozigotlarda da 5mg sart mi.arada çok fazla doz farkı var.

Hocam nescafe içmek çok mu zararlı gebelikte yoksa arada sırada içebilir miyiz?

Slmlar hocam hamilelikten once 14 kg verdim 6 haftalik gebeyim sporu biraktim 1 kilo geri geldi disarda yuricek alanim yok kosu bandinda yurumek zararlimi?

Doktor bey 16 haftalik hamileyim vitamin ilaci olarak previt positive kullaniyorum ayrica demir ilaci kullanmiyorum iceriginde demir var diye 27 mg gunluk demir yeterli olurmu

72
0
Yorum yapabilirsiniz.x