17 Mayıs 2012

Normal Adet Siklusu Nedir? Gebelik Nasıl Oluşur?

Normal Adet Siklusu Nedir? Gebelik Nasıl Oluşur?

Normal bir adet siklusu son adet tarihinin ilk gününden  bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir. Normalde bu süre 28 gün olmakla beraber 21 ile 35 gün arası normal kabul edilir. Burada en önemli karmaşa adetin ilk günü ile ilgilidir. Adetin ilk günü, kanamanın ilk günüdür ve doktorunuz size Adetin ilk gününü sorduğunda mutlaka Kanamanızın başladığı günü ilk gün olarak belirtmelisiniz. Çünkü özellikle kısırlık tedavilerinde, yumurtlama takiplerinde ve gebelik yaşı takibinde yapılan hesaplar hep bu güne göre yapılacaktır ve doğru söylenmesi ve hatta mümkünse düzenli olarak kaydedilmesi çok önemlidir.

Adet mekanizması aşağıda anlatılacağı üzere, bir çok komponenti olan son derece karmaşık bir hormonal değişimler süreci olmakla beraber basitçe şöyle açıklanabilir. Doğa kadını üremesi için kodlamıştır ve yumurtalıklardan her ay bir adet yumurta adet başlangıcından itibaren olgunlaştırılır, buna eş zamanlı olarak kanama ile dökülen rahim iç zarı (endometrium) kendisini gebelik için hazırlar. Ancak yumurtlama sonrasında gebelik gelişmez ise sagolanan hormon düzeyleri azalır ve endometrium gelişimi de durur, böylece bir sonraki ay’a kendini hazırlamak eskimiş rahim iç zarını kanayarak dışarı atar. Bu dönemde normalde kapalı olan rahim ağzı açılır.

 

Adet (Mens) Mekanizması

Beyinde gerçekleşen olaylar

Her adetin ilk günü beyinde hipotalamus denen bir bölgeden salgılanan GnRH adlı hormon, hipofizden folikül stimule edici (uyarıcı) hormon (FSH) salgısını uyarmaya başlar. FSH etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir folikül (içinde yumurta hücresini gelişen sağlıklı yumurta kisti) olgunlaşmaya başlar. Bu folikül olgunlaştıkça östrojen hormonu üretimi artar, östrojen üretimi arttıkça hipofiz bölgesinden salgılanan luteinizan hormon (LH) miktarı artar. Folikül olgunlaştıkça giderek içi sıvı dolu ufak bir kese haline gelir.

 

Yumurtalıkta gerçekleşen olaylar

Adet döneminde olgunlaşan yumurtanın seçimi, yaklaşık bir yıl önceden yumurtalık tarafından 500-1000 öncü yumurta hücresi arasında başlayan bir yarış sonucu, adet başlangıcına kadar gelebilen 5-7 yumurta hücresinden sadece bir tanesinin seçilmesi ile oluşan son derece karmaşık ve seçici bir süreçtir.

Folikül yaklaşık olarak 16-20 milimetre çapına eriştiğinde östrojen hormonu da kanda maksimum seviyeye ulaşır ve bu da LH seviyesinin giderek daha da artmasına neden olur. LH piki (LH’ın en yüksek seviyeye ulaştığı an) olduğunda folikül çatlar ve içindeki oosit (yumurta hücresi) serbestleşerek Fallop tüpü tarafından yakalanır.

Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” corpus luteum (sarı cisim) adı verilen bir yapı oluşur ve östrojen hormonuna ek olarak progesteron hormonu da üretmeye başlar. Corpus luteum’un ömrü 14 gündür ancak gebelik oluşur ise bu yapı yaklaşık 10. haftaya kadar progesteron salgılamaya ve gebeliği desteklemeye devam eder. 10. haftadan itibaren placenta kendi progesteronunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

Uterusta(rahim) gerçekleşen olaylar

Uterusun içi endometrium adı verilen bir tabakayla kaplıdır ve amacı embryonun (döllenmiş yumurta) tutunup yerleşebilmesi için en uygun şartları sağlamak. Endometrium östrojen etkisiyle kalınlaşır ve yumurtlama sonrası devreye giren progesteron hormonunun da etkisiyle döllenmiş yumurta hücresinin implantasyonu (yerleşmesi) ve gebeliğin başlaması için elverişli duruma getirilir.

Neden kanama olur?

Corpus luteumun ömrü siklus kaç gün olursa olsun her kadında 14 gündür. Bu süreye yaklaştıkça corpus luteumun progesteron salgısı giderek azalır ve kandaki progesteron iyice azaldığında endometrium tabakası desteğini kaybederek “dökülmeye” başlar. İşte bu dökülme kanamayla birlikte olduğundan adet kanaması adını alır.

Corpus luteum ömrünün kısıtlı olmasının özel bir anlamı vardır: 28 günde bir adet gören bir kadında ovulasyon 14. günde olmaktadır, demek ki kadın örneğin 30 günde bir adet görüyorsa bu kadında 30-14=16. gün ovulasyon günüdür. Aksine 26 günde bir adet gören bir kadında 26-14=12. gün ovulasyon günüdür.

Ne zaman gebe kalınır? (Takvim Yöntemi)

Bu tamamen yumurtlamanın olduğu günlerde ilişkiye girilmesine bağlı bir konudur. Her bayanın adet düzeni farklıdır ve 21 gün ile 35 gün arasında bir düzende olabilir. Burada bilinmesi gereken en önemli konu sizin adet düzeniniz kaç günde bir olmaktadır. Tabii ki tüm bu hesapları yaparken adetin başlangıcının kanamanın ilk günü olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Diğer konu yumurtlamanın ne zaman olduğudur ki her kadında yumurtlama adet tarihinden 14 gün öncesine denk gelir. Yani adetleri düzenli olarak 30 günde bir olan bir bayanın yumurtlama tarihi adetinin 16. gününe denk gelirken, adetleri 24 günde bir olan bir bayanın yumurtlaması adetinin 10. gününe gelir. Ovulasyon (yumurtlama) sonrasında yumurtanın vucuttaki yaşam süresi 24-36 saat civarında iken Sperm’in yaşam döngüsü 24-72 saat civarıdır. Bu bilgiler ışığında her bayan şu hesabı yapar ve adetleri de düzenli ise ovulasyon (yumurtlama) gününü hesaplayıp, bundan iki gün öncesinden başlayarak gün aşırı üç kere ile ilişkiye girmeleri halinde, gebelik şanslarını en yüksek düzeye çıkarırlar.

Bu konuda ayrıca Ovulasyon (yumurtlama) ne zaman olur konu başlığını altında daha detaylı bilgi verilmiştir.

Döllenme ve Gebelik oluşumu

Salgılanan oositin ömrü 12-24 saattir. Çatlamış yumurtadan atılan oosit Fallop tüpün fimbria denen uçları tarafından yakalanarak tüplere alınır ve burada yolculuğuna başlar. Bu süre içinde oosit sperm hücreleriyle karşılaşır ve şartlar uygun olursa sperm hücrelerinden yalnızca biri oositin içine girerek fertilizasyon (döllenme) olayını başlatır. Döllenen yumurta ve sperm bir yandan bölünerek gelişirken bir yandan da yolculuklarına tüpte devam ederek yaklaşık 3-4 günün sonunda rahim içine ulaşırlar. Daha sonra sperm-oosit birleşmesinden oluşan blastosist endometriumda uygun bir yer bulup yerleşir (implantasyon).

Artık gebelik süreci başlamıştır. İmplante olan hücrelerden beta HCG adlı hormon salgılanır ve hücreler de hızla çoğalarak embriyo oluşumunu başlatırlar.

Eğer yumurtlama sonrası gebelik oluşursa corpus luteumun ömrü uzar ve progesteron salgısını sürdürmeye devam eder. Böylece gebelik oluştuğunda progesteron salgısı azalmadığından endometriumda “dökülme” yani adet kanaması gerçekleşmez. Corpus luteum progesteron desteğini, bu görevi gelişmekte olan gebelik ürünü devralana kadar devam ettirir.

 

Üye Ol
Bildir
404 Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Hocam merhaba ben normalde her ayın 15 inde regl görüyorum mantar ilacı kullandım 3 ay ayrı aylarda 22 22 21 inde gördüm 3 aydır ayin 19 unda görüyorum sizce her ay 19 unda görmem duzensizmi

Merhaba hocam ben 6 aylık evliyim bundan bir ay önce doğum kontrül habi kulandim ve doğum kontrül habindan sonra hemen hamile kalınabilirmi yoksa etkisi hala devam edebiliyormu bunun için bilgi veririmisinz eşimle çoçuk istiyoruzaman hocam

Hocam 25 kasım 2015 tarihinde adet oldum ovulasyon tarihim tahmini olarak nedir 26/27 gün siklus uzunluğum

Öncelikle cevabınz için teşekkürler..adetime 5 gün kaldı şiddetli bel ağrlarm var ve adete 1 hafta kala gebe kalma şansm var mı? Adet siklusum 26/27 gün sürüyor aynı şekilde yumurtlama günü sarkalabilir mi

Dediğiniz gibi ovulasyonum adet kanamamın 13.gününe denk gelmesi lazm fakat aksi takdirde sarkabildiğindide söylemiştiniz.adetime çok az kaldı ve akıntm mukus şeklinde bu yumurtlama olduğunu mu gösterir yoksa adetime az kaldığı için mi bu tarz bi akıntı gelmektedir..

Geçen ay 6 icao ader gördüm. Bu ay 31 ocak ta adet görmeye başladım. düzenli adet gören biriyim. Bebek istiyorum .yumurtlama günün hangi günler e denk gelir ?

İdrar yolu enfeksiyonum var 4 aydr evliyim gebe kalamyrum enfeksiyonun bi etkisi var mıdr sizce

Cevabnız için teșekkürler..pekii çocuk sahibi olmayı çok istiyorum böylelikle anne olma isteğim artıyor progestoren östrijeni baskılyor olabilir sizce bunun bi etkisi var mıdr çok takmamaya çalıșyrum ama bi türlü kafamdam çıkaramıyrum

Ayrica biz bebek istiyoruz esim 44 yasinda ben 38 tahlilleri yaptirdigimda bir sorun olmadığını soyledi doktor benim icin esimde yaptirdi ilk yaptirdigibda spermiogram degeri 6000 di daha sobra 29000 e cikti en son yapildigindada 64000 olmustu bu degerlerde normal gebelik olurmu bu tahliller farkli yerlerde yapildi ama bu sonucu etkilermi esimde aglutinasyon cikmisti kür yapildi ureme olmadi aglutinasyonda

Detaylı ultrasonnda amniyon sıvısı fazla çıktı bu bebek açısından olumsuz bi durum mu yada bi sorun olduğunun göstergesi mi

Detaylı ultrasonda amniyon sıvısının fazla olması bebekte sorun olduğunungöstergesi midir

Merhaba ben bir ay 27,bir ay 28 günde bir adet oluyorum dr a gittimde adetimin 11.günü idi ve yumurta 18-20 mm çapında idi ozaman yumurtlamam 13.günemi denk geliyor birde rahimde yara çocuk olmasına engelmidir…
Teşekkürler

Merhaba dr bey, ben tüp bebek tedavisine başlayacağm, doktorum bana adet olduğun ilk gün ara ve 18 gün sonrası için randevu al demişti. Sorun şu ki ben 3 gündür hafif lekelenme şeklinde kanamam oluyor ama çok çok az, ve emin olmadığm için arayıp randevu almadım. Lekelenme başladığı gün adetin 1 günü sayılırmı?

Merhabalar cuneyt bey ben cok duzenli adet olurum gecen ay 18 inde oldum bu ay 14 unde olmam gerekiyordu ama bugun ayin 19 u olmadim hala.hamile olabilirmiyim bu durumda 🙂

Hocam iyi aksamlar
Benim sorum ben 26 gunde bir adet oluyorum yumurtlama donemi disinda hamile kalinir mi ? Birde ön sividan hamile kalma riski nedir ?

Merhaba hocam infertilite icin tedaviye basliyacagim ve 3.gun hormon testi istendi fakat ben bugun aksam 19:00 da kahverengi leke geldi regli agrilarim birkac gundur vardi zaten ben bugunu 1gun mu saymaliyim yoksa sökmesinimi beklemeliyim

Cok tesekkur ederim. On sivi diye belirtmek istedigim halk arasinda zevk suyu diye adlandirilan sivi . Ben yeni evliyim cok fazla bilgim yok . Simdiden tesekkurler.

Merhaba cüneyt bey.ben normalde 26- 27 günde bir adet oluyorum. Doktorum 18. Gunde progesteron tahlili yaptirmami istedi ve bu sonuc 7.73 cikti.21. Gunde tekrar yaptirmam gerekirmi? Simdiden tesekkur ederim.

Merhaba bn 37 yaşındayım kendimi bildim bileli 28 günde bir oluyorum geçen ay 31 de oldum bu ay 26 si oldum bu normalmi acaba teşekkür ederim

İlk evliligimden iki çocuğum var iki yil once ikinci evliligimi yaptım eşimin ilk evliligi bir yıldır korunmuyoruz gebelik hiç olmadı ikimizin hiç bir sorun yok eşim çok bebek istiyor ne yapmamızı tavsiye edersiniz yardimci olun lütfen

İlginize çok teşekkür ederim bizim bütün testlerimiz yapıldı hersey yolunda hiçbir sıkıntı yok ama hamile kalamiyorum tüp bebek yaptırmalı sizce

Mrblar geçen ay ilk adet gununden bu ay arası 27 gun adet döngüsü oldu.01.10 da kahverengi leke ile başladı dün akşam 02.10 kanamam oldu yani adet kanamam.Kahverengi leke normalmidir?Birde ben 11.ağustosta 9 haftalık bebegim kalbi durdu ilaçla düsük yapıldı. 20 gün sonra 05 eylül de adet oldum sonra 01.10 leke ile başlayıp adet oldum hersey normalmidir?Kontrolleri mi yaptım bişey yok denildi kan degerlerimdede bişey çıkmadı ağrılarım da yok.Bu ay korumayı düşünmüyorum ins hayirlisiyla olurum ins.Tskler.

Hocam merhaba bir sorum olacak adet döngüm 21 günde bir oluyor ve düzenli ama eylul 15 te olmustum en son suan 8 gün gecti dün kan testi yaptirdim <1.20 yani negatif cikti ultrosyanda da yumurtaliklarimda problem cikmadi doktorum 5 gün icinde olmazsan tekrar gel dedi herhangi illac vermedi hamilelik bu arada yükselirmi ollmaz isem yüzde kkaç sansim var

Merhaba doktor bey, ben pcos hastasıyım. Bu ay ilk defa Klomen kullandım ve yumurta takibim yapıldı.
Yumurta kendiliğinden çatladı ve bunun 12-14 Ekim arasında olduğunu biliyoruz. Daha sonra Bu dönemden 6 gün sonra bende bir kanama başladı ve arada kesilip tekrar başlayarak 3 gündür devam ediyor. Lekelenmeyle adet arası miktarda diyebileceğim bir kanama. Genelde kahverengi ama arada kırmızımsı da oluyor. Yumurtlamadan bu kadar süre sonra adet kanaması gerçekleşebilir mi?
Veya bunun implantasyon olma ihtimali olabilir mi? İmplantasyon kanamasının normalde çok daha az ve kısa sürdüğünü duymuştum. Şimdiden teşekkürler

Merhaba hocam.. Ben polikistik overliyim.. Adet tarihlerim 3 ay oncesine kadar cok duzensizdi ayda 2 defa adet oluyordum… Son iki aydir 24 ve 25 inci gunlerde adet oluyorum sizce bu sekilde hamile kalabilmem mumkun mu… Bu arada 5 aylik evliyken 1 düşük yaptm.. Suan 1 yili gecti evliligimiz… Bide bu dusugun nedeni polikistik over olabilir mi..

Hocam meraba ben son 4 aydir duzensiz regl oluyorum..şoyle ki;28 gunde bir,27 gunde bir ve 26 gunde bir…yani 26 temmuz 25 agustos 21 eylul 18 ekim benim hangi gün regl olmam lazım.. tesekkurler…

Meraba hocam 2 aylık evliyim ve adetim 20 günde bir geliyo hangi zaman yumurtalıklarım yenileniyo hangi gün gebe kalmam için iyi bir gün

Mrh hocam ben 30 yaşındaym adet düzenim 25.26 gün arasında olurdu son iki ay 21 günde oldum bu ay 24 günde oldum 21 gün ile 35 gün arası normaldir derken heray değişe bilirmi yani 3 gün ileri beşgün geri gibi bu düzensizlik olmuyormu?

İyi günler hocam . Ben 6 kasımda ödet görmüştüm. Bu ay 1 aralıkta. Şimdi ben 25 gün mü , 26 günde bir mi adet görmüş oluyorum? Benim kafama takılan bir önceki adetin ilk günü 1 sayılırken , son adetin ilk günü de sayıya dahil ediliyor mu? Yoksa bir önceki adetin ilk günüyle , son adetin ilk gününe kadar geçen aradaki gün sayısı mı baz alınıyor? Teşekkür ederim.

Hocam hor 16 nedemek

Slm hocam ben 19 kasımda hasta oldun 13 aralıkta çok az miktarda 3 gün boyunca gördüm ama çok az 4 günde çok fazla gördüm pıhtılaşmiş şekilde gördüm günde 5 6 ped değiştiriyorum sizce bir sorun yok değilmi birde adetim çok düzeni siz

Hocam merhaba. 23-24 gunde bir adet oluyorum. Ovulasyon gunum 9 veya 10. Gunummudur. Cevaplarsaniz sevinirim.

Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Cevabinizda kacinci gun oldugu cikmamis sadece nokta cikmis tekrar yazabilirmisiniz.

merhaba bn 30 aralik adet oldum yumurtalama gunum kac gunde bir oluyor

Merhaba hocam bi kizim var birde oglum olmasini istiyorum bunun icin ovulasyonun takvimini nasil kullanabilirim 26 ile 28 gunde bir adet oluyorum.

Merhaba hocam 5 aylik evliyim. Iki aydir çocuk istiyoruz. Adetim 27 ve 28 gun de bir oluyor. En son gordugum adet 28 aralikti ve bugun 17 ocakta adet gordum. Hayal kirikligi yasadim. Hic bir zaman korunmadik. Neden hamile kalmiyorum?

Merhaba hocam ben 30 günde bir oluyorum ve geçen ay aralık 20 sinde oldum regl bu ayda normalde olmam lazım degil mi yoksa gebelik olma ihtimali var mı yani 30 gün oldu geçti 2 gün adet günüm kasıklarımda adet agrisi gibi agrı var bu agrilar bi geliyo bi gidiyo

Yani ayın 18 i oldu olmadım adet.

Merhaba hocam, ben 3 aylık evliyim 26 günde bir adet oluyorum 7 gün sürüyor, ama hamile kalamıyorum şimdilik normal mi?

Hocam merhaba ben enson 26 aralık2016 da adet oldum bugun 24 ocak 2017 28-26 günde bir adet oluyordum adetim gecikti eşimle geri çekilme yöntemiyle korunuyorduk 4 senedir , adetim geciktigi için bugun idrar testi yaptım iki kere , sonuc negatif .. aşırı derecede kasık ve bel agrım var , acaba idrar testinde negative cıkan sonuc kan tahlilinde pozitif cıkabilir mi ? Hamile olabilirmiyim , eşimle ikimizde ihtimal veremiyoruz sizden gelecek olan cevaba göre gidip kan testi yaptıracagım simdiden teşekkür ediyorum

23 yaşındayım 7 aylık evliyim 3 aydır korunmuyor çocuk düşünüyoruz adetim 26-27 günde bir oluyor aslında bütün belirtiler varken 26 ocak yani bugün mens oldum ve üzüldm birşeyler yanls veya eksik mi ben anlamadım hocam yardımcı olur musunuz bana ne yapmam gerek ?

En son 4 ocak ve 28 ocakta adet oldum . 26 gün de bir adet görüyorum 4 – 5 gün sürüyor . 7 aylık evliyim . Yumurtlama günüm ne zaman yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Merhaba hocam, ben en son adet 26 aralıkta oldum
Ve bugun 3 subat olmadım adet 3 kere test ettkm
Negatief cıkt. Adetım herzaman duzenlı

Ve suanda kac gun gecti

iyi günler prolaktinim 63.26 çıktı adetim 10 gün geçti ve sonunda adet oldum adetinin 5ci günü bidaha test yapıldığında düşmüştü normal seviyeye neden yükselir prolaktin

Merhaba cuneyt bey ben 32yasimdayim 7yasinda bir kizim var.26-28 gunde bir adet oluyorum.fakat bir yil oldu bebek istiyoruz fakat olmadi.birinci olup ikinci olmamasinin bir sebebi var midir.

MERHABA HOCAM 36 37 GUNDE BIR ADET OLUYORUM 31 YASINDAYIM 2 COCUGUM VAR 36 37 GUN BIR OLMASI NORMALMI

Hocam merhaba ben 15 güne bir 10 gün adet görüyorum ve yumurtlama günümü hesaplayamiyorum rica etsem yardımcı olurmusunuz.

Çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun sizden

Ayrıca hocam 1 Ekim 2016 da 3 ay 15 günlük düşük yaptım bebek karnında iken kalbi durmuş, bebeği ilaç ile düşürdüm sonra kürtaja aldılar tekraren hamile kalmak istiyorum ama olmuyor

Merhaba hocam en son 28 ocak 2017 de regl oldum Şubat 11 i yumurtlama dönemimdi 15 inde cinsel ilişki yaşadım içime çok azda sperm gelse hamile kalır mıyım dün adet olmam lazımdı olmadım yardımcı olur musunuz??

Merhabalar.. Ben 3 haftada bir regl oluyorum bazen 20 gün de olabiliyor yani 3 hafta temiz kalıyorum ve adet olduğum ilk günler günlük hayatımı etkileyecek kadar sancı çekiyorum çok fazla hemde ve bu dönemde ağrı kesici içmenin zararı var mı ? Teşekkür ederim

Hocam Merhaba ben son üç aydır 31 35 26 günde bir adet oldum gebe kalmak istiyorum 6 aylık evliyim ve korunmadik hiç ama yumurtlama günlerimi hesaplayamiyorum bu adet döngüsü düzensiz mi ve doktora gittim ultrason ile baktılar herhangi bi sorun gözükmüyor dedi yumurtlama gününü nasıl ayarlayabilirim rica etsem yanitlayabilir misiniz

Mart in 3 ünde adet oldum adetim 5 gün sürüyor 26 günde adet oluyorum hangi günlerde hamile kalabilirim

Mrb ben adet bitiminde dusa girip sonra iliksi girdik beyaz sarı akıntı çok değil hamile kalır mı acaba

Hocam ben normalde 27 günde bir adet oluyorum. Ancak havalar isininca 26 gune düsüyor. Normalde de kanamam cok fazla degil ama bu ay 3 gün geldi sadece sonra ufak bi kac leke geldi bitti. Sizce normal mi? Bir de gecen ay hormon testi yaptirdim fsh im 9.8 cikti. 27 yasindayim. Fsh im da normal mi acaba

Meraba 4 ay oldu evliyim bu ay Adetim 36 gun grcti. Ne yapmam lazim bir Bilgi lutfen

Hocam merhaba ben bu ayın 13ünde adet oldum 21 günde bir adet olurum +7 de koyarsak adet günümle birlikte 28gün oluyor hamile kalabileceğim tarihler nedir acaba

404
0
Yorum yapabilirsiniz.x
()
x