Ovulasyon (Yumurtlama) Ne Zaman Olur

Ovulasyon (Yumurtlama) Ne Zaman Olur

Üreme yeteneği beyin, yumurtalıklar ve rahim üçlüsünüz fizyolojik ve fonksiyonel değişimleri ile sağlanır. Bu süreci etkileyen sigaradan moral motivasyona, yeme içme alışkanlıklarından cinsel yaşantıya kadar pek çok faktör vardır.  Kadınlar ergenlik çağından başlayıp menopoz dönemine kadar yaklaşık otuz yıl boyunca yumurtlama ve dolayısıyla üreme yeteneklerini devam ettirirler. Yaklaşık 400 adet siklusu boyunca kadın vücudu her ay’a yeniden adet kalacakmış gibi hazırlık yapar ve bunun için kodlanmıştır.

Yumurtlama farklı sikluslarda farklı yöntemlerle araştırılmalıdır.

Ovulasyon Tespitinde Kullanılan Yöntemler

  • Adetleri düzenli olan bir kişide %90 oranında yumurtlama oluyordur.
  • Adetleri düzensiz olan bir kişide ise %73-76 oranında yumurtlama oluyordur.
  • Bazal vücut ısısı ölçümü
  • Midluteal serum progesteron ölçümü
  • Endometrial örnekleme
  • Ultrasonografi ile izleme
  • Serum LH değeri
  • Servikal mukus değişikleri
  • Vaginal sitoloji

Ovulasyon tespitinde vücut sıcaklığının etkisi varmıdır ?

Bazal vücut ısısından kastedilen, sabah ilk uyanıldığında henüz yataktan kalkmadan ölçülen vücut ısısıdır. Yumurtlamayla birlikte artmaya başlayan progesteron hormonu bazal vücut ısısında artışa neden olur. Termometre başucunuzda bulundurulmalıdır. Sabah uyanınca genellikle aynı saat ve aynı şekilde (devamlı kol altından, ağızdan veya vajenden) vücut ısısını ölçmeye dikkat etmelisiniz. Bütün ay boyunca günlük ölçümlerinizi kaydedip ısı artışının olduğu günü, yani yumurtlama dönemini tespit edebilirsiniz. Bu ısı artışı, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 0,5 dereceye kadar çıkabilir. Eğer gebelik gerçekleşmezse takip eden adet dönemiyle birlikte vücut ısısı azalır. Gebelik olmuşsa bazal vücut ısısı artmış seviyede kalır. Düz bir hatta giden grafik oluşursa bu da mutlak olmamakla beraber yumurtlamanın olmadığının göstergesi olarak yorumlanabilir.

Vücut ısısı ölçümünde hatalı sonuç verebilecek durumları da akılda tutmak gerekir. Yataktan kalktıktan sonra veya bir aktivite sonrası, cinsel ilişki sonrası, yatakta ısıtıcı materyaller kullanılması durumunda, uykusuzluk, yolculuk sonrası ölçümün yapılması, bir gece önceden alkol alınmış olması veya hastalık dönemlerindeki ölçümler genelde hatalı sonuçlar doğurur.

Ovulasyon tespitinde kullanılan midluteal serum progesteron değeri kaçtır?
5ng/ml nin üzerindeki midlutal serum progesteron değeri ovulasyonu gösterir.

Ovulasyon tespitinde endometrium biyopsisi ne amaçla yapılır ?

Siklusda yumurtlama olup olmadığı,

Siklusun ikinci fazı (luteal faz) hakkında bilgi,

Rahim iç zarı ile ilgili patoloji olup olmadığı,

Normal ovulasyon olan sikluslarda yapılan endometrium biyopsisi arasında 2 günden az fark olmalıdır. Endometrium biyopsisi adetten 2-3 gün önce veya vücut ısısının yükseldiği 10. günde yapılır.

Ovulasyonun tespitinde LH ölçümü ve test kitlerinin önemi nedir?
Beklenen yumurtlama gününün en önemli göstergeci LH eğrisinin başlangıcının saptanmasıdır. LH eğrisi başladıktan 34-36 saat sonra ve pik yaptığından 10.saat sonra yumurtlama olur.

Günümüzde hazır üretilen ve tükürük, kan, idrar yolu ile LH yükselmesini tespit eden hazır kitler bulunmaktadır.Testin pozitif şekilde sonuçlanması anne adayının yumurtlama döneminin içinde olduğunu gösterir. Bu kitlerin kullanımı hem pratik, hem de sürekli temini mümkün ve kolaydır.

Ovulasyonun ultrasonografi ile tespiti nasıl yapılır?

Günümüzde infertilite takiplerinde en sık kullanılan tanı aracı ultrasondur.Ultrasonla follikülerin gelişimi, boyutları, olgunlaşması ve çatlayıp çatlamadığı tespit edilir.Ovulasyon seri ultrasonografik inceleme ile saptanır.

Ultrasonla yapılan follikül takibine follikülometri denir.

Ovulasyon takibinde rahim ağzın(serviks)dan salgılan mukusda ne gibi değişikler olur?

Rahim ağzından salgılanan ve adı servikal mukus olan salgı estrojen ve progesteron miktarına göre değişik kıvam ve miktarda salgılanır.Siklus iki fazdan oluşur.İlk faz estrojen artışı ile ilgili olup yumurtlma gününe kadar devam eder ve bu faza folliküler faz denilir.İkinci faz yumurtlama gününden adet olma gününe kadar devam eder ve progesteron hormonunun artığı dönemdir luteal faz olarak adlandırılır.

Ovulasyona yakın dönemde servikal mukusda aşağıdaki değişikler olur;

Mukus miktarı artar,bollaşır. Sulu ve şeffafdır, uzama özelliği artar. Kuruduğunda eğrelti otu manzarası verir. Lökosit oranı düşüktür. Servikal mukusdaki bu değişikler estrojen artışı ile ilgilidir.Yumurtlama olduktan sonra progesteron artışı ile beraber bu özellikler kaybolur. Servikal mukusa bakarak kabaca yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir.

Ovulasyon gününü tespit etmede vaginal sitolojinin incelenmesi ne demektir?

Günümüzde kullanılmayan bir yöntemdir.Estrojen ve progesteron siklusdaki salgılarına göre vagina epitel hücrelerinde değişik etkiler gösterir.Bu değişikler vaginal sürüntü ile elde edilen vagina epitel hücrelerinin sitolojik incelemesi ile yumurtlama olup olmadığına yardımcı olur.

Ovulasyon gününde hissedilen kasık ağrısı neden oluşur?

Ovulasyon;büyüyen follikülün içindeki oositin follikül duvarının çatlaması ile batın boşluğuna bırakılması ile olur.

Follikül içinde oositle beraber bir miktar sıvı vardır.Bu sıvı follikülün çatlaması ile beraber karın boşluğuna akar ve karın boşluğunu örten ince tabaka olan periton ile temas kurar. Peritonun irrite olması ağrı meydana getirebilir. Hanımların %50-60 ‘ı bu ağrıyı yumurtlama günü hissederler. Bu ağrı genelde yumurtlama olan tarafdaki kasık bölgesinde başlar,hafifdir,bazen karın bölgesine yayılır. Bu ağrı birkaç gün içinde boşalan sıvının vücut tarafından emilmesi ile kendiliğinden geçer.

Üye Ol
Bildir
4 Yorum
En Eski
En Yeni
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Merhaba hocam
Ovülasyon testine göre adetimin 21.ve 22.günlerde test pozitif çıktı 32 günde bir adet görüyorum genelde..buna göre geç mi yumurtlamam oluyor? Ve yumurtlama 21.ve 22.günlerde ovülasyon olursa gebeliği ne zaman öğrenebilirim? Erken gebelik testinde 28.gün negatif sonuç aldım iki gün sonra kan testi yaptıracağım kesin sonuç almak için?

Merhabalar ben 28 günde bir adet görüyorum. Bu ay ovulasyon testi ile yumurtlama takibi yaptım ve çift çizgiyi 10. Günümde gördüm. Erken Yumurtlama hamile kalmam konusunda sorun teşkil eder mi ? Olması gereken yumurtlama zamanından önce yumurtlamam gerçekleşiyor.

4
0
Yorum yapabilirsiniz.x